reklama

Svet má rekordne málo morského ľadu

Jednen z častých argumentov klimaskeptikov je, že úbytok morského ľadu v lete v Arktíde kompenzuje nárast zaľadnenia v Antarktíde. Toto tvrdenie, tak ako ani mnohé ďalšie, sa nezakladajú na pravde.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (41)

Rok 2016 bude extrémne zaujímavý. Ešte sa takmer ani nezačal, a už si môžeme zapísať prvý zaujímavý klimatický rekord:

Globálna plocha morského ľadu dosiahla najnižšiu úroveň najmenej od roku 1979

Treba dodať, že tento indikátor globálneho otepľovania nie je až taký dôležitý z pohľadu klimatickej zmeny. Je však dôležitý z toho pohľadu, že rôzni "klimaskeptici" ho veľmi radi a často používajú ako dôkaz, že planéta sa "až tak" neotepľuje. Prípadne sa neotepľuje od roku XY. Trochu ľadu ubudne v lete v Arktíde, trochu ho v zime pribudne okolo Antarktídy. Žiadny problém.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Čo hovorí jeden z hlasných klimaskeptikov Steven Goddard o globálnom morskom zaľadnení?

Plocha morského ľadu na Zemi za posledné desaťročie vzrástla o 700 000 km². Je to presný opak toho, čo predpovedajú experti, ako aj opak toho, čo tvrdia - nemajú dostatok kompetencie, ani čestnosti. 

Svoje tvrdenie doložil nasledovným grafom:

Obrázok blogu
(zdroj: Steven Goddard)

Obr. 1: Graf odchýlok rozlohy morského ľadu od roku 2005. (Zdroj: Steven Goddard)

Odhliadnuc od toho, že graf znázorňuje iba odchýlky (teda rozdiel medzi aktuálnou plochou a priemernou plochou za obdobie 1979-2008), tak začína v roku 2005. Neexistuje dôvod začínať s grafom v roku 2005, ak máme k dispozícii údaje zo skoršieho obdobia. Ak teda ten dôvod nie je podanie zavádzajúcej informácie.

Pozrime sa teda "nečestným a nekompetentným" spôsobom (podľa Goddarda) na skutočný stav a vývoj globálneho zaľadnenia za celú históriu pozorovaní tohto indikátora:

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Obrázok blogu
(zdroj: Cryosphere Today)

Obr. 2: Plocha plávajúceho ľadu na severnej a južnej pologuli. Včera bol prekonaný doterajší rekord z roku 2006 a plocha dosiahla rozlohu 14,36513 mil. km2 plávajúceho ľadu v moriach.

Od roku 1979 teda ubudlo v priemere viac ako 1 milión km2 plávajúceho morského ľadu. Je to viac ako 80 km2 za deň.

Nepochybujem o tom, že pre mnohých ľudí nebude problém interpretovať horeuvedený graf tak, že "morského ľadu pribúda". So skutočnosťou to však nemá nič spoločné.

Nechám na čitateľovi, koho bude považovať za "nečestného a nekompetentného", či klimatológov, alebo tzv. klimaskeptikov.

Alexander Ač

Alexander Ač

Bloger 
  • Počet článkov:  670
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Autor pracuje v Ústave výskumu globálnej zmeny, AV ČR. www.CzechGlobe.cz Zoznam autorových rubrík:  VzťahyKlimatická zmenaRopný zlomFinančná krízaJadrová energiaEgyptArgentínaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

48 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

73 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

744 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu