
V dňoch 10-12 marca 2009 prebehol Klimatický kongres v Kodani. Zúčastnili sa najlepší odborníci z celého sveta (viac ako 2000 špecialistov z 80 krajín sveta), aby prezentovali a diskutovali nové poznatky súčasných a budúcich dopadov, ako aj riešení klimatickej zmeny. Klimatická veda nespí, a od poslednej správy panelu IPCC v roku 2007 sa toho veľa udialo. Takže, čo nás čaká?
Nárast hladiny oceánov
Hlavný rečník bol prof. Stefan Ramstorf, špecialista na nárast hladín oceánov. Vo svojej prezentácii uviedol aj nasledujúci graf:

V závere prezentácie konštatuje:
“Nárast hladiny oceánov môže prekročiť jeden meter do roku 2100, ak nebudú obmedzené emisie (skleníkových plynov)“
„Nárast oceánov v priebehu storočí bude pravdepodobne niekoľko metrov, čo je v súlade s paleoklimatickými údajmi“ (pozri aj Reuters, Ramstorf pre Guardian – Kritika Lomborga)
Amazonský les
Podľa posledných výsledkov simulácie klimatických modelov, ak by vzrástla priemerná teplota o 2°C do roku 2050 (ide o stredný odhad), 20-40 % amazonského lesa zahynie. Pri náraste o 3°C zahynie asi 75 % lesa a premení sa na savanu. Pri náraste o 4°C zahynie 85 % amazonského lesa. Štúdia bude publikovaná v časopise Nature Geoscience.
„Myslím, že pohľadu akýchkoľvek praktických časových škál, by sme mali považovať stratu Amazonského lesa za nezvratnú,“ povedal Dr Chris Jones z Hadleyho centra.
Pritom dnes tropické lesy, spolu s Amazonkou zabezpečujú až 20 % uhlíkového celkového pozemského sinku (teda každá piata nami vypustená molekula CO2, ktorú pohltia všetky pozemské ekosystémy, skončí v tropických lesoch) (Lewis et al., 2009, Nature).
Iná štúdia sa zamerala na kvantifikáciu vplyvu sucha v roku 2005 v Amazónii. Podľa jej výsledkov sa v roku 2005 z Amazonského lesa uvoľnilo 1.2 až 1.6 petagramov uhlíku (teda 1.2-1.6 x 1015 gramov, tj. 1.2-1.6 miliárd ton uhlíku) (Phillips et al., 2009, Science). To je toľko uhlíku, koľko uvoľnia ľudia asi za 50-60 dní (globálne). (Pozri aj ScienceDaily, Guardian).
Permafrost
Nárast globálnych teplôt o 2°C by znamenal nielen odumieranie lesov Amazónie a uvoľňovanie uhlíku z neho, ale pravdepodobne by stačil aj na uvoľnenie obrovských zásob metánu a oxidu uhličitého z permaforstu (trvalo zamrznutej pôdy).
Dr. Philippe Ciais z Francúzska na konferencii uviedol, že do roku 2200 sa z topiaceho permaforstu môže uvoľniť až 1/5 uhlíku v ňom uloženého. Permafrost obsahuje podľa odhadov okolo 500 miliárd ton uhlíku (ekvivalent 125 rokov antropogénnych emisií uhlíku z roku 2007).
Philippe Ciais ďalej uviedol, že zmeny v permafroste na celom svete monitoruje iba 20 ľudí, čo je (nielen) podľa neho „škandál“. (Guardian)
„Nezáleží príliš na tom, čo sľubujú politici. Ak by sme aj zastavili rast emisií dnes, svet sa aj tak (v priemere oteplí) o 2°C, a oveľa viac na iných miestach. Je neskoro, aby sme tomu zabránili,“ povedal Ciais pre New Scientist.
Na konferencii okrem iného odznelo:
Oteplenie o 4°C premení rozsiahle oblasti južnej Európy na púšť
Ak sa nepodarí znížiť emisie skleníkových plynov, polovica obývaných miest sa stane neobývateľnými
Dr. Schellnhuber, poradca Angely Merkelovej a hosťujúci profesor na Oxforde na konferencii povedal: „V cynickom zmysle, ide o triumf vedy, pretože nakoniec sa nám podarilo niečo definovať – konkrétne odhad nosnej kapacity planéty, konkrétne 1 miliarda ľudí (ak neznížime emisie skleníkových plynov).“ (viac Andy Revkin, NYT).
Kevin Anderson z Tyndallovho centra v Británii povedal: „Vedci stratili trpezlivosť s opatrne formulovanými vyhláseniami, ktoré sa stratili v politickom šume. Teraz sme pripravení postaviť sa a povedať dosť je dosť.“
Prof. Peter Cox z univerzity v Exeteri povedal: „Jednotlivo hovorili vedci o tomto už dlho. Teraz ide o hlasnejšie a organizovanejšie varovanie z našej komunity (vedcov).“
Zaznievali aj optimistické vyjadrenia, podľa ktorých už potrebné technológie máme , prípadne veľmi skoro mať budeme. Súčasnú „krízu“ je potrebné vo zvýšenej miere využiť pre investovanie do trvalo-udržateľných-nízko-emisných technológií.
Odporúčam pozrieť vynikajúci dokument „The Age of Stupid“. Bude vysielaný aj v rámci filmového festivalu „Jeden svět“ (v ČR).