Veľmi zaujímavý graf ponúka Dr. Jason Box, popredný a dlhoročný odborník pre oblasť Grónska a autor rekonštrukcie jeho teplôt od roku 1840:

Obr. 1.: Ukazuje vývoj priemerných ročných teplôt v Grónsku od roku 1840. Doteraz sa najrýchlejšie otepľovalo v Grónsku v období 1916-32, rýchlosťou 1,26 °C za desaťročie. Súčasné otepľovanie od roku 1994 je zatiaľ o niečo pomalšie, tj. 0,97 °C za desaťročie.
V priebehu 170 rokov stúpla priemerná teplota v Grónsku o 1,26 °C a oteplenie za sto rokov sa zhoduje s globálnym priemerom (0,74°C).
Chladnejšie roky 1983-84 a 1991-92 boli spôsobené hlavne veľkými výbuchmi sopiek. Obdobie dlhodobejšieho ochladzovania v rokoch 1932 až 1992 súviselo najmä s chladnou fázou tzv. Atlantickej multi-dekadálnej oscilácie (AMO) kombinovanej s nárastom obsahu aerosólov, ktoré majú ochladzujúci účinok.
Súčasné otepľovanie najmä od roku 1994 súvisí hlavne s kladnou fázou AMO, poklesom ochladzujúceho vplyvu aerosólov, chýbajúcimi výbuchmi veľkých sopiek a pokračujúcim antropogénnym otepľovaním.
Rok 2010 bol naozaj extrémny, kedy priemerná ročná teplota dosiahla hodnoty 2,4 °C nad priemer sa posledných 170 rokov a bola o 0,3 °C vyššia ako doteraz rekordný rok 2003.
Extrémne teplý je v Grónsku aj začiatok roku 2011, pričom priemerná odchýlka teploty v priľahlých oblastiach dosiahla za obdobie od 17. decembra do 15. januára neuveriteľných až +21 °C. Zimné teploty v niektorých oblastiach po prvý krát v histórii prekročili bod mrazu:

Obr. 2.: Červené oblasti sú miesta, kde bola teplota za posledné týždne vyššia až o 21 °C, ako je dlhodobý priemer za rovnaké obdobie. (Zdroj)
Rekordné boli nielen teploty, ale aj dĺžka topenia ľadu. Podľa Marca Tedesca z Cryospheric Processes Laboratory bolo tohtoročné obdobie topenia „výnimočné". Marco Tedesco ponúka aj vynikajúce zábery z expedície v Grónsku v rokoch 2009-10:
Rýchlosť ubúdania ľadu v Grónsku nie je lineárna, ale časom sa neustále zvyšuje a prispieva tak stále väčším podielom k nárastu hladín svetových oceánov (dnes hladina svetových oceánov rastie priemernou rýchlosťou približne 3,2 mm/rok):
Obr. 3.: Grónsko sa podľa satelitných meraní (údaje sú zo satelitu GRACE) topí stále rýchlejšie. (Zdroj).
Vynikajúcu animáciu je možné si pozrieť na nasledujúcom videu:
UPDATE: S článkom nesúvisí, ale ukazuje reportáž BBC z konca minulého roku o úniku metánu z permafrostu (tj. trvalo zamrznutej pôdy) v Rusku: