Kým sa Austrálčania naďalej smažia v historickej vlne horúčav, Američania v dlhotrvajúcom suchu, Jakarta bojuje so záplavami, Rusko trápi rekordná nádielka snehu. Spravodajská agentúra Russia Today prináša úžasné fotografie prebiehajúceho "Snowmageddonu" v Rusku:
Ďalšie fotografie pozri na Russia Today.
Veľa ľudí sa bude nepochybne domnievať, že veľké množstvo snehu je v rozpore s otepľujúcou sa atmosférou. Opak je však pravdou. Aby mohlo snežiť viac ako je "obvyklé", musí sa najprv do atmosféry táto vlhkosť dostať. A tej sa do atmosféry dostane tým viac, čim je atmosféra teplejšia. Výsledkom sú potom výdatnejšie zrážky. V lete dažďové a v zime snehové.
Zaujímavý je fakt, že kým v lete sa rozloha snehovej pokrývky na kontinentoch Severnej pologule rýchlo znižuje, v zime naopak narastá:
Tri z piatich decembrov s najrozsiahlejšou snehovou pokrývkou na Severnej pologuli sa vyskytli v posledných 4 rokoch. Údaje sú od roku 1966. Zdroj: Rutgers Univeristy Global Snow Lab a Neven.
Jedným z vysvetlení je, že klesajúca rozloha plávajúceho ľadu v lete znamená zvýšené uvoľňovanie tepla (a vlhkosti) v zime, ktoré sa uvoľňuje pri zamŕzaní vody. To poskytuje potenciál pre zvýšený výskyt snehových zrážok. Tento rok bolo v Arktíde rekordne málo ľadu, a preto by extrémme snehové zrážky nemali byť príliš prekvapivé. Pre mnohých ľudí však bohatá snehová nádielka bude znamenať potvrdenie neplatnosti globálneho otepľovania:
Odpoveď Shootymu je pomerne jednoduchá: Chladnejšie a menej výdatné!