Otázka číslo 18: Považujete sa za morálnu autoritu pre iných?

Považovať sa za morálnu autoritu pre druhých môže buď len ten, kto má vysoké sebahodnotenie, a teda by nemal byť tak silno ovplyvniteľný cirkvou, ale aj ten kto „vlastní pravdu“ a o vlastníkoch pravdy zase vieme, že sú často netolerantní k iným pravdám a nedokážu tolerovať iné názory za rovnocenné. Zdá sa, že takýto človek môže celkom ľahko nebyť pod vplyvom cirkvi, ale napriek tomu môže spokojne odsudzovať inakosť, ak to nespadá do jeho konceptu „pravdy“. Zaujímavé je, že ani jeden muž si nie je určite istý, či je morálnou autoritou oproti 7 % žien. A naopak ani jedna žena neuviedla, že sa necíti byť morálnou autoritou (odpoveď „určite nie“) naproti 5 % mužom. Ak človek nie je podporený „objektívnou autoritou“, iba sebou, má väčšiu neistotu odporúčať sa za vzor. Otázka číslo 14: Vnímate cirkev ako vzor v etických otázkach pre druhých ľudí (aj neveriacich)?

Je cirkev naozaj vzorom v etických otázkach pre druhých ľudí? Väčšina respondentov nevie, respektíve odpovedá vyhýbavo „aj áno aj nie“ (takmer 41 %). Ako keby hovorili „mala by byť, ale neviem či je“ atď. Jednoducho nemajú istotu, či cirkev je, alebo nie je autoritou. Vysoké percento si myslí, že skôr je autoritou, ako nie je. Otázka číslo 17: Môže sa cirkev v etických otázkach mýliť?

Väčšina respondentov sa nevie rozhodnúť a nevie sa prikloniť ani k áno, ani k nie. Veriaci majú problém pochybovať o cirkvi. Tak ako v predchádzajúcej otázke o vzore cirkvi pre druhých, tak aj v tomto prípade je výsledok takmer rovnaký. Veriaci majú problém spochybňovať autoritu cirkvi vo všeobecnosti. Otázky sú príliš všeobecné, aby sa dokázali rozhodnúť a zrejme pri týchto odpovediach zohráva veľkú úlohu vlastná skúsenosť s cirkvou v etických otázkach. Takže sa môžeme zhodnúť, že väčšina veriacich v prieskume si myslí, že cirkev sa môže mýliť v etických problémoch. Otázka číslo 10: Je pre vás cirkev väčšia autorita v etických problémoch, alebo ste radšej za vlastné etické riešenia inšpirované Bibliou? Ktorý výrok vystihuje váš postoj najlepšie? a) Mojou jedinou autoritou je Biblia bez ohľadu na cirkev. Cirkev sa často mýli. b) Mojou autoritou je výlučne cirkev, mnoho biblických výrokov bez výkladu cirkvi by nebolo správne pochopené. c) V etických otázkach sa riadim sám a snažím sa prihliadať na dobro, ktoré je obsiahnuté aj v Biblii aj v cirkvi.

Blok A končí otázkou č. 10, ktorá sa snaží zistiť vzťah veriacich k svojej cirkvi. Ani jeden respondent nepovažuje výlučne cirkev za tú, ktorá by v evanjelickom chápaní bola nad Bibliou. Takže podľa predpokladu čisto katolícke riešenie evanjelici nepoznajú. Pravidlo „sola scriptura“ si vysoko ctia. Dokladá to takmer 39 %, pre ktorých je Biblia jasným ukazovateľom v etických otázkach, čo ale nedokazuje tolerantnosť týchto ľudí voči inakosti, či prostitúcii. 61 % respondentov si berie to najlepšie z Biblie aj z cirkvi, respektíve používajú vlastný rozum a vlastné súdy na to, aby sa medzi týmito dvomi autoritami rozhodovali, ak sú v protiklade. Je to celkom prekvapujúci poznatok. Potvrdzuje sa, že evanjelickí (reformační) veriaci sú poväčšine individualisti a spoliehajú sa na seba možno viac, ako by si to sami pred sebou priznali. Vyššie percento v odpovedi c) ukazuje, že cirkev neberú na ľahkú váhu a nie je pre nich iba doplnkom popri Biblii, ale rovnocenným partnerom na ich ceste.
Pokračovanie nabudúce...