MSNBC v nedeľu prinieslo správu, že počet amerických obetí od začiatku vojny v roku 2003 presiahol štyri tisícky. Prostriedkom na dosiahnutie tejto hranice bol výbuch v južnej časti Bagdadu, pri ktorom prišli o život štyria vojaci. Stanica sa odvolala na správu Pentagonu. Niekoľko hodín nato sa ozvala CNN a správu spochybnila, tvrdiac, že tento počet sa vzťahuje na vojakov všetkých členov koalície a amerických životov vyhaslo len okolo 3700, vrátane siedmich civilistov z Pentagonu.
Čo si má o tom pomyslieť americká verejnosť? Musí veľmi ťažko znášať, že jej vlastné médiá ju nechajú na pochybách. Keď to počul prezident, takmer mu zabehla šiška. Kde leží pravda? /v masových hroboch/ Nejde o to, čo verejnosť urobí, keď sa ju dozvie nefalšovanú, bez akýchkoľvek príkras /nepriestreľnej vesty/, veď na to sa médiá ani nepýtajú a úprimne povedané, koho to zaujíma? Ale keď sa dostanú do vzájomného súboja fakty a "fakty", naozajstná pravda je rozhodcom a sudcom zároveň. Tento prípad je obzvlášť ťažký, pretože počítať duchov v krajine vzdialenej tisícky kilometrov je takmer nemožné /jazyková bariéra/ a hneď po tom, čo sa niekto zjaví a tvrdí, že to dokáže, nastanú pochybnosti. Môžeme mu veriť? Hrá čestnú hru? Alebo sa nás len snaží opiť číslom a vyzerať pri tom seriózne? To dokáže každý daňový úradník /viera je to posledné, čo nám zostalo/.
Pravou obeťou v tomto spore však nie je verejnosť /alebo vojaci/, ale Pentagon. Ak sa niekto odvolá na správu Pentagonu, má to nevypočítateľnú hodnotu. Je v tom veľa duševného bohatstva a hodín strávených s kalkulačkou. Predovšetkým máme pred sebou inštitúciu, ktorej slovu musíme veriť. Pretože ak sa do tieňa podozrenia dostanú tie najvyššie inštancie, kam to povedie? Máme spochybňovať rozhodnutia centrálnej banky? Alebo Najvyššieho súdu? Nebodaj prezidenta?! Nie, ich sú slová, ktoré vyžadujú uši bez predsudkov a ústa bez otázok. Len tak verejnosť nestratí vieru, že to, čo zostane za múrmi, je tajné, a to, čo sa dostane von, je nechcená pravda. Videli ste niekto dokument, ktorý údajne vyvrátil, že do Pentagonu v jeden septembrový deň nabúralo lietadlo? Pentagon to poprel a to je to jediné, čomu musíme veriť. Bezhranične, bez predsudkov /a bez dôkazov/.
Keď sa ma dnes niekto spýta, koľko amerických vojakov zomrelo v Iraku, bez váhania mu odpoviem, že vyše štyritisíc. No, vyše, pretože čísla sú predsa len v pohybe, porovnateľnom s kurzom dolára, len v tomto prípade idú nahor. Toto jubilejné číslo je záväzné a nenechám žiadne médium, aby ho spochybnilo. Je chvályhodné, že spochybnenia zo strany CNN sa nechytil spolok Military Families Speak Out. Jedna jeho členka, ktorej syn zahynul v Iraku v roku 2004, sa nahlas spýtala: "Kto konečne naberie odvahu, nutnú na to, aby ukončil nepotrebné obetovanie našich vojakov?" Dobrá otázka, pri ktorej sa musí CNN hanbiť. Teraz musí zohnať minimálne tristo obetí, aby si napravila reputáciu vierohodného média. Alebo môže priznať chybu a ospravedlniť sa rodinám všetkých padlých vojakov, na ktorých zabudla. Stačí sa zmieriť s prehrou.