Matej Adámy
Glosárium XII.
Vždy je o niečom.
Stand up komik a autor knihy Šálka v prachu. Zoznam autorových rubrík: Glosárium, Čriepky ostrovnej poézie, Nezaradené, Ostatné, Iné, Stand-up
Ak sa na voľbách do Európskeho parlamentu opät zúčastní menej než dvadsať percent voličov, elektorát má na ďalších päť rokov zakázané používať slovné spojenie "demokratický deficit."
Niektoré divadlá sa dnes vykašľali na komédie. Omylom som pred chvíľou začul jednu hovorkyňu, ktorá to oznámila, akoby to bolo úplne správne a v poriadku. No, myslím si, že je to úplne na hlavu. Čo chcú vyjadriť márnym gestom, že ľuďom vezmú dôvod smiať sa? Napríklad tým, ktorí doma nemajú televízor. Aj v škaredý deň sa musí nájsť niekto, kto zostane nad vecou, navyše smútok je veľmi osobná záležitosť a divadlo, nielen ako kultúrna inštitúcia pre všetkých, musí byť to posledné, ktoré by sa do toho malo oprieť. Emocionálne výlevy treba nechať na hercoch, nie ich riaditeľoch. Divák má právo sa rozhodnúť.
Diplomat si musí dávať pozor na jazyk aj mimo služby. Keď sa pošmykne, je z toho problém. Keď pri tom nadáva, je to veľký problém.
American Express sa pod tlakom krízy zmenila na bank holding company, aby tak v prípade nutnosti mala prístup k bailoutovým peniazom. Nechcite po mne, aby som napísal tú vetu v spisovnej slovenčine. Že to bol všeobecne zlý krok, je len ďalší dôkaz lobotomizácie príliš bohatých ľudí s rozhodovacími právomocami. Ale aj toto zlé je na niečo dobré. AXP totiž pripravuje novú reklamnú kampaň, ktorej hlavnou hviezdou bude Gwyneth Paltrow. Suma na prenájom americkej herečky nie je známa. Podľa priateľov vzala ponuku preto, že taká obrovská kopa peňazí sa nedala odmietnuť. Americký minister financií má momentálne hlavu v smútku, lebo nevie, ktoré zlé pohľadávky sú natoľko zlé, aby ich kúpil. Keď sa AXP (neskôr VISA) dostane na kolená, čo nemusí byť ďaleko, môže nejaké tie doláre nebadane presunúť na účty výrobcov a tvorcov tejto kampane, ktorá má podľa všetkého presvedčiť ľudí, že American Express sa nemôže vôbec nič stať.
Ani posledných pár dní pred voľbami nového amerického prezidenta nie je pre dvojicu kandidátov čas, keď si môžu nájsť moment oddychu. Kampaň trvá do poslednej chvíle a aj keď médiá už začínajú rekapitulovať, opäť pripomínať historickosť tejto kampane a svojím spôsobom len vyžierajú čokoládky z adventného kalendára, Barack s Johnom sú na cestách a lanária posledné skupiny voličov. Dôvod?
Pred každými voľbami prezidenta USA nastane v pre súperiacej dvojice moment, keď jeden z kandidátov v snahe urobiť niečo s percentami spustí takzvanú negatívnu kampaň. Do boja vyrazil John McCain, pre istotu pomaly a s doprovodom sestričky.
Austrália je dosť down under, ale dnes v mojich očiach klesla ešte viac. A hovorím to ako človek neveriaci.
Keď z úradu amerického prezidenta odchádzal Bill Clinton, snažil sa v Camp Davide prinútiť lídrov Izraela a Palestíny, aby sa spoločne naobedovali z rovnakého kusu mäsa. Ako môže dať Američanom nádej na svetlé zajtrajšky George W. Bush?
John Edwards, bývalý záujemca o najväčšie zrkadlo v Bielom dome, pred chvíľou verejne podporil Baracka Obamu ako demokratického kandidáta na post prezidenta USA. Ešte pred dvoma dňami Larrymu Kingovi tvrdil, že nie je vhodný čas. Primárky vo West Virginii boli aspoň na niečo dobré.
Nie však pre voliča, ale Demokratickú stranu. Slovenské chápanie slova zvoliteľnosť je odlišné od toho zámorského, čo je mimoriadne na škodu veci. A na predstieranú radosť republikánov.
Skúsený generál David Petraeus chce zostať oficiálnym pánom situácie na irackom bojovom poli. Podmienka: dočasné zastavenie odsunu vojakov. Ak svojimi argumentami presvedčí, celkom zaujímavo z toho bude ťažiť nový prezident USA, nech už ním bude ktokoľvek.
V mediálnom svete platia prísne pravidlá konkurencie. Víťazom súboja ktorýchkoľvek dvoch subjektov na trhu médií je ten, kto čo najskôr prinesie čo najpresnejšie informácie, prinajlepšom čitateľsky či divácky atraktívne. V tomto duchu sa niesol aj nedávny duel staníc MSNBC a CNN pri príležitosti sporného jubilea 4000 amerických vojakov, padlých vo vojne v Iraku. A výsledok?
... a potom mi pri vypočúvaní hajlujúc zasuňte obušok do... A viete čo? Radšej nie, dosť bolo neželanej publicity.
Čaká Konzervatívnych demokratov Slovenska (KDS) jepičí život? Neviem a je mi to jedno.
Pozerať si priebežné výsledky slovenských parlamentných volieb 2006 na nefungujúcej stránke štatistického úradu ma napĺňalo niekoľko minút. Ale premrhať približne polovicu života, nalepený na CNN a desiatkach internetových portálov, aby som mohol ráno vybehnúť von a ako nenormálny vykrikovať Je to doma! Je to doma!, to je čosi úplne iné.
Ako to momentálne vyzerá v krajine neobmedzených možností (zabiť)?
Dva dni pred zrážkou s policajným autom mal blog 15-ročného Moushina diskutabilnú návštevnosť. Deň po nej bolo francúzske predmestie opäť v plameňoch a jeho karma kdesi v nebi.