Dispatches dnes bude priestorom na odvysielanie dokumentu Britain Under Attack režiséra Phila Reesa. Ten sa rozhodol zahanbiť všetkých moslimských duchovných s trvalým pobytom v UK, ktorí vykrikujú príkazy v nezrozumiteľnej reči. Rees sa s Muhammedom nestretol na britskej pôde, Abu má totiž zakázaný vstup do krajiny. Povedal niekto ostrovným úradom, že za La Manche sa človek najľahšie dostane cez YouTube?
Režisér označil Muhammeda za inteligentného človeka. Možno k tomu dospel po tom, čo mu povedal: "Ak na vás niekto zaútočí, podľa islamu môžte zaútočiť naspäť. Milióny irackých detí zabili vďaka západniarskemu embargu, v Iraku a Afganistane zomreli od roku 2001 státisíce civilistov. Korán vraví jasne: trestaj úmerne tomu, čo urobili tebe." Alebo vďaka tejto myšlienke? "Britskí moslimovia sa musia ozbrojiť. Musia zabrániť neveriacim, aby prišli do ich domovov, terorizovali ich rodiny, strašili ich deti a narúšali súkromie. Musia byť pripravení zaplatiť cenu a zaútočiť na oplátku."
Channel 4 sa vystaví veľkému riziku. Obhajoba "vojenského" násilia slovami Koránu je taká nuda, že väčšina divákov pravdepodobne prepne na iný program. Muhammed je mediálny človek-milión, kde je jednotka až za šiestimi nulami a ani jeho hláška, že Tony Blair je zodpovedný za smrť oveľa viac nevinných civilistov ako bin Ládin, nikoho zo sedadla nezdvihne. Najdôležitejšia je však skutočnosť, že Channel 4 ide proti tradičnej britskej mediálnej politike nedávať televízny priestor teroristom alebo sympatizantom, ktorú v roku 1988 nastolila Margaret Thatcherová v súvislosti s ešte nudnejšou IRA. Na jej zákon v dobrom vlani nadviazal omnoho prísnejší Terrorist Act. Napriek tomu sa tieto hlasy opakovane ozývajú.
Televízne správy a diskusie predsa dnes patria do oblasti zábavy. Na čom sa má divák zasmiať, keď niekto povie tisíckrát opakovaný vtip? A nebude ani o nič múdrejší. Tí, čo si každý večer pred spaním čítajú obľúbené pasáže Koránu, vedia, o čom hovorím.