V decembri 2023 som vycestovala ako dobrovoľníčka do Albánska, kde som do júna 2024 pôsobila v neziskovej organizácii ADRA Albánsko. Napriek tomu, že väčšinu dobrovoľníckej činnosti som vykonávala z pohodlia kancelárie v hlavnom meste Tirane, mala som možnosť viackrát navštíviť aj komunitné centrá v menej rozvinutých oblastiach, kde sme pracovali priamo s deťmi z vylúčených komunít. Práca s marginalizovanými skupinami mi umožnila spoznať Albánsko z úplne inej perspektívy a aspoň čiastočne porozumieť výzvam, ktorým čelia miestne komunity.
ADRA Albánsko pracuje so zraniteľnými komunitami už od roku 1993. Vďaka dlhodobej spolupráci s ADRA Slovensko a finančnej pomoci od SlovakAid prijíma každý rok dobrovoľníka alebo dobrovoľníčku vo svojej kancelárii v Tirane. Svojimi skúsenosťami a odhodlaním pomáhať má ADRA veľký vplyv na životy ľudí v chudobných komunitách. Zameriava sa predovšetkým na rómske a egyptské komunity, ktoré sú často vytláčané na okraj spoločnosti.

Prostredníctvom komunitných centier pôsobí v niektorých z najchudobnejších častí Albánska, ako sú Fushë-Krujë a Elbasan. Práve práca v týchto oblastiach ich presvedčila, že vzdelávanie je jedinou cestou, ako postupne zvrátiť generačnú chudobu, ktorá postihuje ľudí v týchto komunitách. ADRA sa preto snaží dosiahnuť tento cieľ vzdelávaním detí a mládeže, ako aj vzdelávaním zameraným na ekonomickú gramotnosť a zvyšovanie uplatnenia na trhu práce pre dospelých. Predovšetkým však vytvára bezpečný priestor pre rozvoj pre všetkých, ktorí to potrebujú – či už ide o rómske a egyptské komunity, ľudí s mentálnym a fyzickým znevýhodnením, alebo deti vyrastajúce v chudobe.
Počas siedmich mesiacov môjho pôsobenia v albánskej pobočke ADRA som sa venovala najmä projektovej činnosti, konkrétne tvorbe nových projektov. Ako mimovládna organizácia je ADRA nútená získavať externé zdroje financovania, či už z národných alebo nadnárodných grantových schém. Toto prostredie poskytuje veľa možností pre dobrovoľníkov na získanie nových skúseností a zručností. Práve prostredníctvom tvorby projektov som zároveň mala možnosť získať veľa informácií o situácii v Albánsku.

Najbližšou témou bola pre mňa práve téma dievčat a žien, ktoré sú v kontexte marginalizovaných komunít často tie najzraniteľnejšie. Jedným z dôvodov, prečo je to tak, je dvojitá diskriminácia, alebo inak povedané intersekcionalita. Okrem etnickej príslušnosti sú dievčatá a ženy z rómskej komunity diskriminované aj za svoje pohlavie, prípadne za nízky stupeň vzdelania a socioekonomický status.
V Albánsku, predovšetkým v rómskych komunitách, sú stále udržiavané tradičné rodové role, na základe ktorých si muži a ženy nie sú rovní. Kým ženy sa starajú o domácnosť, muži sú zodpovední za finančné zabezpečenie rodiny. Problémom sú tiež zaužívané dohodnuté manželstvá, ktoré sa často týkajú dievčat pod 18 rokov. Namiesto štúdia dievčatá pomáhajú v domácnosti alebo sa vydávajú a zakladajú si vlastné rodiny.
Podľa štatistiky z roku 2017 iba 11% dievčat z marginalizovaných rómskych komunít v Albánsku bolo zapísaných na strednú školu v porovnaní s 27% chlapcov z marginalizovaných rómskych komunít a 82% dievčat vo všeobecnosti. Nízke vzdelanie sa neskôr pretaví do nízkych pracovných príležitostí a cyklus chudoby sa začína opakovať. V tomto kontexte sa dievčatá a ženy stávajú obeťami domáceho násilia. V dôsledku chudoby, sociálneho vylúčenia a nízkej kvality sociálnych služieb je pre tieto ženy o to ťažšie z násilného prostredia odísť.

Popri slabej inštitucionálnej podpore zohrávajú práve mimovládne organizácie, ako ADRA, nenahraditeľnú rolu pre dievčatá, ženy a inak sociálne vylúčené osoby. ADRA sa preto dlhodobo snaží implementovať projekty, ktoré pomáhajú aj dievčatám a ženám. Vzdelávanie je v tom kľúčovým nástrojom.
V Albánsku som mala možnosť tvoriť projekty, ktoré ženy vzdelávali v oblasti ich práv a možností, zvyšovali povedomie o ženských hygienických potrebách a bezpečnom sexuálnom styku. Iný projekt sa zase zameriaval na zvyšovanie počtu žien a dievčat v participatívnych demokratických procesoch. Tieto a iné projekty môžu dievčatám a ženám v marginalizovaných komunitách zmeniť život k lepšiemu.

Tieto problémy nie sú jedinečné len pre Albánsko. Systémová diskriminácia a generačná chudoba charakterizujú marginalizované skupiny po celom svete, vrátane Slovenska. Komplexné problémy si aj v tomto prípade vyžadujú komplexné riešenia, ktoré štát nie je schopný naplniť bez pomoci a expertízy občianskej spoločnosti a mimovládnych organizácií.
Táto výnimočná skúsenosť mi ukázala, že dobrovoľníctvo je úžasným spôsobom, ako nielen pomôcť, ale aj spoznať novú kultúru, ľudí a získať nenahraditeľné skúsenosti.
ADRA Albánsko a ADRA Slovensko bojujú proti chudobe a iným spoločenským výzvam každý deň šírením súcitu, spravodlivosti a lásky. Ďakujem, že som mohla svojím malým príspevkom pomôcť riešiť problémy marginalizovaných skupín v Albánsku.
