Pán Premier, obnovte pernamentný krízový štáb, nech tu krízu niekto riadi

Druhá vlna pandémie sa od prvej líši, počtom nakazených, obetí aj tým, ako boli riadene. Zvládanie prvej vlny riadil permanentný krízový štáb, v druhej vlne sa iba reaguje, s veľkým oneskorením, po tom čo už nie je iná možnosť.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Rozhodovanie v druhej vlne paralyzoval rozhodovací mechanizmus, v poradí konzílium odborníkov, pandemická komisia, krízový štáb, vláda, hlavný hygienik s výsledkom vyhláška hlavného hygienika publikovaná vo vestníku vlády. Tento mechanizmus je pomalý zo svojej povahy, môže iba reagovať na existujúcu situáciu aj to s oneskorením. Viacvrstvové kolektívne rozhodovanie, vedie k tomu, že za neho nikto nenesie priamu zodpovednosť.Politická zodpovednosť je jasná..

Premiér by mal dať na dobre mienenú radu prezidentky a delegovať riadenie korona krízy na niekoho iného. A venovať sa niečomu inému. Napríklad ako zachrániť zdecimované odvetvia. Ako stimulovať ekonomiku po korone. Ako napraviť škody na mladej generácii.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Včera minister financií oznámil, ako dobre dopadol rozpočet, že deficit bol o 4 miliardy nižší, ako sa plánovalo. Dopadol tak dobre lebo vláda nepomáhala v rozsahu, ktorý deklarovala počas prvej vlny, ktorý si naplánovala v rozpočte. Vtedy deklarovali podporu 1 mld. mesačne odvetviam , ktoré boli postihnuté pandemickými opatreniami. Reálne sa rozdelilo 1,2 mld za 5 mesiacov prvej a druhej vlny. Pomoc bola nízka a pomalá. Stále je nízka a pomalá.

Permanentný krízový štáb sa osvedčil v prvej vlne, mal dôveru občanov , čo je nevyhnutne na to aby ľudia rešpektovali prijaté opatrenia. Mal výsledky.

Dnes od silvestrovského rozhodnutia o sprísnení locdownu, vidíme paralýzu rozhodovania, nestíha sa testovať. Kríza sa rieši zdola, iniciatívu prebrala kolabujúca Nitrianska nemocnica, následne primátor Nitry a teraz sa už pridala jeho stranícka šéfka Veronika Remišová. Akurát že toto je lokálne hasenie na poslednú chvíľu.

SkryťVypnúť reklamu

Táto kríza je tak vážna, že ju nemožno nechať na samospád. Čakať, že opatrenia zaberú, že občania sú dokonalé racionálne bytosti a ich miera obetavosti je takmer nekonečna je veľmi odvážne. Stále opakovať R-O-R už nepomôže. Nechať v Nitre bežať Landrover za súčasnej situácie je dokonalé nerozhodnutie.

Pán premiér, prosím vás obnovte permanentný krízový štáb.

Adrián Vološin

Adrián Vološin

Bloger 
  • Počet článkov:  37
  •  | 
  • Páči sa:  64x

Absolvent MFF UK v Bratislave, odbor astronómia a astrofyzika, Ceo GRAND HOTEL BELLEVUE a.s., insitný analytik. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

287 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

744 článkov
SkryťZatvoriť reklamu