Starnutie populácie je tiché, ale rýchle. Ako investovať do sveta, kde starneme

Už dnes je na Slovensku viac ako pätina obyvateľov starších ako 65 rokov.

Starnutie populácie je tiché, ale rýchle. Ako investovať do sveta, kde starneme
(Zdroj: freepik.com)
Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Prognózy ukazujú, že do roku 2060 bude seniorom každý tretí človek. Starnutie populácie ovplyvňuje celú spoločnosť a vytvára fenomén nazvaný strieborná ekonomika.

Strieborná ekonomika zahŕňa rastúci sektor zameraný na potreby staršej generácie. Patria sem zdravotné a sociálne služby, bývanie pre seniorov, technológie podporujúce samostatnosť v staršom veku, voľnočasové aktivity, ale aj finančné produkty prispôsobené životnej fáze.

Dôležité je, že strieborná ekonomika sa netýka len dôchodcov!

Práve naopak – dnešní mladí ľudia budú súčasťou striebornej ekonomiky skôr, než si možno myslia. Budú klientmi, zamestnancami, vývojármi, investormi alebo podnikateľmi v tomto sektore.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Tento celosvetový trend sa týka aj takých veľkých štátov, ako sú Čína, India či Brazília. „Strieborný“ trh bude rásť, či už sa naň pripravíme alebo nie. Európska komisia odhaduje, že hodnota sektora striebornej ekonomiky v EÚ už do konca roka 2025 presiahne sumu 5,7 bilióna eur.

Ako reaguje Slovensko a čo to znamená pre dôchodkový systém?

Prvý pilier, spravovaný štátom – teda ten priebežný, sa dostáva pod tlak. Menej pracujúcich, viac dôchodcov, napätý rozpočet. V takomto nastavení hrozí v budúcnosti znižovanie dôchodkov alebo zvyšovanie daní.

O to dôležitejší je druhý pilier, ktorý funguje na kapitalizačnom princípe. Každý sporiteľ si z vlastnej mzdy odkladá a jeho úspory sa zhodnocujú na finančných trhoch.

SkryťVypnúť reklamu

Dôležité je, že tieto fondy neslúžia len ako „trezor“. Predstavujú dlhodobý investor, ktorý aktívne pôsobí na trhu.

Investičný horizont dôchodkových fondov je dlhý, a preto sa prirodzene zameriavajú na stabilné a predvídateľné sektory.

Takýmto predvídateľným sektorom môže byť napríklad aj strieborná ekonomika.

SkryťVypnúť reklamu

Ide o miliardy eur v dôchodkových fondoch, je to vážna téma.

Peniaze z druhého piliera už dnes smerujú do akcií a dlhopisov zdravotníckych a farmaceutických firiem a do fondov zameraných na technologické riešenia pre seniorov. Môžu smerovať aj do ETF fondov realitných investícií na bývanie prispôsobené starším ľuďom.

SkryťVypnúť reklamu

Tieto investície prebiehajú štandardne – cez trhové nástroje a vždy v súlade s princípmi výnosu, diverzifikácie a primeraného rizika.

Dnešní mladí ľudia budú s veľkou pravdepodobnosťou v budúcnosti využívať služby, ktoré dnes spolufinancujú cez druhý pilier.

A práve v tom spočíva sila druhého piliera. Nie je to len rezerva na dôchodok, ale dlhodobý nástroj, ktorý pomáha budovať ekonomiku, ktorú budeme všetci potrebovať.

Skutočná spolupatričnosť generácií nie je iba v slovách

Očakáva sa, že do roku 2030 bude Slovensko potrebovať viac ako 70-tisíc nových pracovníkov v oblasti starostlivosti o seniorov. Zároveň vznikajú koncepty, ktoré kombinujú služby a technológie, takzvané silver hubs: centrá, ktoré poskytujú zdravotnú starostlivosť, vzdelávanie, sociálne aktivity. V niektorých krajinách už fungujú a ukazujú cestu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
reklama

Technológie ako umelá inteligencia, senzory či inteligentné bývanie nie sú len futuristické nápady – sú súčasťou vývoja, ktorý už dnes ovplyvňuje spôsob, akým budeme žiť v staršom veku.

A aj sem smeruje kapitál z dôchodkových fondov.

Záver je jednoduchý. Druhý pilier nie je len o vás a tom, čo je dnes.

Druhý pilier je o nás všetkých a o tom, čo bude zajtra.

Je o kvalite našich životov v starobe, o službách, ktoré budeme potrebovať, o ekonomike, ktorú chceme mať.

Ak je druhý pilier správne nastavený, nie je to len nástroj sporenia – je to inteligentný investor do sveta, kde všetci postupne smerujeme, o to väčšia je jeho dôležitosť.

Obrázok blogu

Matej Varga, predseda Predstavenstva Kooperativy, d. s. s., a. s.

***

Upozornenie podľa zákona č. 43/2004 Z. z.: S uzatvorením zmluvy s dôchodkovou správcovskou spoločnosťou je spojené aj riziko a doterajší alebo propagovaný výnos portfólia dôchodkového fondu v jej správe nie je zárukou budúceho výnosu portfólia dôchodkového fondu. Činnosť dôchodkovej správcovskej spoločnosti je pod dohľadom Národnej banky Slovenska.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Asociácia dôchodkových správcovských spoločností

Asociácia dôchodkových správcovských spoločností

Prémiový bloger
  • Počet článkov:  37
  •  | 
  • Páči sa:  95x

V druhom pilieri si na svoje dôchodky sporí viac ako 1,9 milióna občanov a úlohou dôchodkových správcovských spoločností je zodpovedná správa úspor. A komunikácia. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Marian Nanias

Marian Nanias

275 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

300 článkov
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

323 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
reklama
SkryťZatvoriť reklamu