Tento projekt bol vytvorený ako reakcia na narastajúcu potrebu zachovania a sprístupnenia bohatstva európskeho kultúrneho a historického dedičstva v digitálnej forme. Jeho cieľom bolo a je poskytnúť univerzálny prístup k zdrojom európskeho umenia, kultúry a histórie, a tým podporiť vedomostné bohatstvo a kultúrnu diverzitu kontinentu.
Iniciatíva Europeana vznikla ako reakcia na projekty ako Google Books, avšak s cieľom vytvoriť platformu, ktorá by bola zameraná špecificky na európske kultúrne dedičstvo. Dnes projekt Europeana spolupracuje s viac ako 3 000 inštitúciami naprieč Európou, vrátane inštitúcií ako Rijksmuseum, Britská knižnica a Louvre. Jej databáza obsahuje viac než 58 miliónov digitálnych objektov, ako sú knihy, hudba a umelecké diela. Tieto objekty nie sú uložené na centrálnej databáze, ale zostávajú u kultúrnych inštitúcií a sú hostované v ich dátových centrách. Europeana zbiera len metaúdaje o objektoch a umožňuje tak užívateľom “prelinkovať sa” cez distribuované databázy k hľadanému objektu.
Čo sa týka financovania, Europeana je podporovaná prostriedkami EÚ v spolupráci s agregátormi, ktoré sú verejnými inštitúciami v jednotlivých krajinách. Spomínané agregátory zabezpečujú zbieranie a kontrolu kvality dát od inštitúcií a obohacujú ich o multijazyčné metaúdaje. Zaujímavé na projekte Europeana je, že nejde len o obyčajnú digitálnu knižnicu, ale o platformu, ktorá sa zameriava na inovatívne spôsoby zapojenia ľudí do kultúrneho dedičstva. Nejde len o digitalizáciu a archiváciu materiálov, ale tiež o ich interaktíve predstavenie verejnosti.

Jedným z príkladov je projekt "Europeana 1914-1918", ktorý bol zameraný na zber a digitalizáciu osobných predmetov a príbehov súvisiacich s Prvou svetovou vojnou od ľudí po celej Európe. Tento projekt poskytol jedinečnú perspektívu na vojnu a jej dopad na jednotlivcov a rodiny, čím vytvoril bohatý a osobný pohľad na tento dôležitý moment európskej histórie. Europeana teda predstavuje viac než len digitálnu knižnicu; je to dynamická platforma, ktorá spája ľudí a kultúrne dedičstvo na jedinečný a interaktívny spôsob.
Pre Slovensko predstavuje Europeana významný potenciál. Slovenské kultúrne inštitúcie by mohli prostredníctvom tejto platformy prezentovať svoje bohatstvo na medzinárodnej úrovni, čím by zvýšili viditeľnosť slovenského dedičstva. Toto by mohlo viesť nielen k zvýšeniu záujmu o slovenskú kultúru, ale tiež k podpore turizmu. V oblasti vzdelávania umožňuje Europeana slovenským študentom a učiteľom prístup k širokému spektru vzdelávacích zdrojov, čím obohacuje učebné procesy a podporuje multikultúrny rozmer vzdelávania.
Inými slovami, Europeana predstavuje kľúčový krok k sprístupneniu európskeho kultúrneho dedičstva. Jeho význam pre vzdelávanie, výskum a kultúrny priemysel je nesporný. Pre Slovensko a ostatné európske krajiny prináša príležitosti pre prezentáciu svojho kultúrneho bohatstva a podporu medzikultúrnej komunikácie. Europeana teda predstavuje dôležitý míľnik v digitálnej ére, ktorý umožňuje európskemu kultúrnemu dedičstvu žiariť v plnej kráse a dostupnosti pre všetkých.