Slovensko sa snaží síce plávať v búrlivých vodách globálnej ekonomiky, ale vyzerá to skôr ako márny pokus neprepadnúť vlnám vysokých cien a nedostatku pracovnej sily.
Čo urobiť? Ako pomôcť Slovensku? Kde nájsť tie správne ekonomické riešenia? Sú skryté v komplikovaných grafoch alebo v sofistikovaných štatistikách? Paradox môže byť, že jedným z kľúčov k úspechu bude moc sociálnych médií. Ironicky, platformy ako Facebook, ktoré boli pôvodne navrhnuté pre zábavu a sociálnu interakciu, sa ukazujú ako potenciálne nástroje pre ekonomický progres. V digitálnej ére, kde myšlienky sa šíria rýchlejšie ako virálne meme, môžu sociálne médiá poskytnúť priestor pre vznik inovatívnych riešení ekonomických problémov. Tu vstupuje digitálna demokracia na scénu ako novodobý záchranný kruh. Ako?Každý status na Facebooku a každý tweet sa môžu stať kľúčovými nástrojmi v hľadaní riešení pre ekonomické problémy krajiny. Digitálna demokracia môže naštartovať ekonomiku prostredníctvom podpory inovácií, zlepšenia občianskej angažovanosti a zefektívnenia verejnej správy. Táto forma demokracie môže zabezpečiť rýchlejšiu a efektívnejšiu komunikáciu medzi občanmi a vládou, čo automaticky vedie k rýchlejšiemu prijímaniu potrebných ekonomických opatrení. Online platformy tak môžu podporiťtransparentnosť a zodpovednosť vlády, čo bude viesť k lepšej dôvere verejnosti a aj investíciám. Navyše, zapojenie občanov do rozhodovacích procesov bude viesť k inovatívnym riešeniam ekonomických problémov.
Napríklad Estónsko je príkladom štátu, ktorý využíva e-voting, čím umožňuje voličom hlasovať online a zjednodušuje volebný proces. Estónsko zaznamenalo značné úspory vďaka digitalizácii verejných služieb, kde sa uvádza, že úspory dosiahnuté v dôsledku e-Government riešení sa rovnajú 2% ročného HDP (zdroj: "E-Estonia"). Tieto úspory a efektivity prispeli k zvýšeniu ekonomickej výkonnosti krajiny.Taiwan sa zase sústredí na digitálne platformy na zhromažďovanie verejných názorov. Tieto iniciatívy ukazujú, ako môžu digitálne nástroje zvýšiť transparentnosť, účasť a efektivitu v demokratických systémoch. Existujú však aj iné formy digitálnej demokracie. Napríklad, participatívne rozpočtovanie, kde občania môžu online hlasovať o tom, ako by mali byť využité verejné zdroje a finančné prostriedky. Ďalším príkladom sú online petície a platformy pre občianske iniciatívy, kde občania môžu iniciovať a podporovať legislatívne návrhy alebo zmeny.
Jeden príklad úspešnej implementácie digitálnej demokracie, ktorá pozitívne ovplyvnila národnú ekonomiku, je participatívne rozpočtovanie v New Yorku. Tento proces umožnil obyvateľom mesta hlasovať o tom, ako sa majú použiť verejné zdroje a finančné prostriedky v ich komunitách. Týmto spôsobom mohli občania priamo rozhodovať o investíciách do projektov, ktoré považovali za dôležité, čo viedlo k lepšiemu využitiu verejných prostriedkov a zvýšeniu miestnej ekonomickej aktivity. Tento prístup pomohol k stimulácii ekonomického rastu v komunitách. Napríklad, v roku 2015 bolo do tohto procesu zapojených viac ako 51 000 občanov, ktorí rozhodli o rozdelení viac ako 32 miliónov dolárov (zdroj: Participatory Budgeting Project).Tento model bol úspešne replikovaný v mnohých mestách po celom svete, čo ukazuje, ako môže digitálna demokracia stimulovať miestnu ekonomiku a zlepšiť využitie verejných financií.
Ďalším príkladom, kde digitálna demokracia prospela ekonomike, je projekt "Better Reykjavik" na Islande. Tento online nástroj pre občiansku participáciu umožnil obyvateľom Reykjavíku navrhovať a hlasovať o návrhoch na zlepšenie mesta. Od jeho zavedenia v roku 2010 bolo na základe návrhov občanov realizovaných viac ako 1000 projektov, vrátane tých, ktoré mali priamy vplyv na miestnu ekonomiku, ako napríklad vylepšenia infraštruktúry a verejných priestorov. Tento prístup neiblíž len k zlepšeniu kvality života, ale aj k stimulácii ekonomického rastu.
Jeden z ďalších príkladov, kde digitálna demokracia mala pozitívny vplyv na ekonomiku, je "Madrid Decide" v Španielsku. Madridská mestská rada vytvorila túto platformu na zapojenie občanov do rozhodovania o mestských projektoch a rozpočtoch. Platforma umožňuje obyvateľom Madridu navrhovať a hlasovať o projektoch, ktoré majú priamy vplyv na ich komunity a mestskú infraštruktúru. Tento prístup neiblíž k vylepšeniu služieb a životného prostredia, ale aj k stimulácii miestnej ekonomiky a podpore komunitného rozvoja.
Tieto príklady ukazujú, že zvýšená digitálna participácia môže viesť k lepšiemu využitiu verejných zdrojov, vyššej transparentnosti a zvýšenej občianskej angažovanosti, čo všetko môže prispieť k ekonomickému rastu. Inými slovami, sociálne médiá a digitálna platforma by mohli byť kľúčom k ekonomickej prosperite Slovenska.