Digitálny reparát alebo Korčokova revolúcia?

Digitálna transformácia a e-volby môžu posilniť demokraciu prostredníctvom Slovákov v zahraničí.

Digitálny reparát alebo Korčokova revolúcia?
Slovensko evoľby (Zdroj: Nina Uhlikova)
Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

V súčasnosti, keď digitálna transformácia preniká do všetkých oblastí našich životov, je stále naliehavejšie diskutovať o tom, ako môžeme technológie efektívne využiť na posilnenie základov demokracie. Jednou z najviac sľubných myšlienok môže byť umožnenie Slovákom žijúcim v zahraničí hlasovať na diaľku prostredníctvom elektronických volieb. Tento inovatívny prístup by nemal len zjednodušiť a zefektívniť volebný proces, ale mohol by zásadne ovplyvniť napríklad výsledky volieb.

Keď sa pozrieme na parlamentné voľby v roku 2023, kde sa zaregistrovalo približne 73 000 zahraničných voličov a svoj hlas odovzdalo vyše 58 000 z nich, vidíme jasný záujem občanov zúčastniť sa na rozhodovacom procese. Ešte výraznejšie by to bolo pri prezidentských voľbách, kde viac ako 2,2 milióna ľudí odovzdalo svoje hlasy. Avšak, ľudia zo zahraničia, približne 300 000 boli z tohto procesu vylúčení. Ak by elektronické voľby umožnili ľahší prístup k hlasovaniu pre Slovákov žijúcich v zahraničí, kandidáti ako Korčok by mali reálnu šancu na víťazstvo už v prvom kole, vďaka podpore, ktorú by získali od svojich spoluobčanov po celom svete.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Je dôležité si tiež uvedomiť, že Slováci žijúci v zahraničí čelia mnohým výzvam, keď sa snažia zapojiť do volieb. Tieto prekážky sú nielen logistické a administratívne, ale vytvárajú pocit odcudzenia od domovských politických procesov. Elektronické hlasovanie by preto mohlo slúžiť nielen ako praktické riešenie, ale aj ako mocný signál, že Slovensko si váži každého svojho občana, bez ohľadu na to, kde na svete sa nachádza. Tento krok by mohol výrazne prispieť aj k posilneniu demokratického ducha a zvýšiť pocit inkluzivity medzi Slovákmi žijúcimi za hranicami.

Inými slovami, pokročilé technológie a digitalizácia by ponúkli jedinečnú príležitosť, ako prehĺbiť demokratickú účasť. Implementácia elektronických volieb by významne zvýšila účasť, umožnila kandidátom s medzinárodným apelom, ako je Korčok, lepšie osloviť voličov po celom svete a zároveň posunúť Slovensko na popredné miesta v oblasti demokratickej inovácie. Avšak na zavedenie takýchto elektronických volieb je potrebné vyvinúť značné úsilie nielen v oblasti technológii, ale aj v edukácii verejnosti a legislatívnej podpore

SkryťVypnúť reklamu

Slovensko by tak mohlo vstúpiť do nového veku demokracie, kde by bolo možné využívať najnovšie technológie na posilnenie občianskej participácie a zabezpečenie, že každý hlas je počutý a má váhu. Elektronické voľby by tak neboli len o hi-tech, ale o otváraní nových dverí pre demokraciu a poskytovaní možností pre všetkých občanov, aby aktívne formovali budúcnosť svojej krajiny. V tejto novej paradigme by Slovensko mohlo ukázať cestu vpred, ako zintegrovať digitálne inovácie do srdca demokratického procesu, čím by sa posilnilo základné právo občanov účastniť sa na rozhodovaní o vlastnej budúcnosti. Pokiaľ Slovensko prijme tento inovatívny prístup, otvorí nielen dvere k novým možnostiam demokratickej účasti, ale posilní svoje postavenie ako moderného, inovatívneho štátu v srdci Európy.

Andrej Aleksiev

Andrej Aleksiev

Bloger 
  • Počet článkov:  26
  •  | 
  • Páči sa:  119x

Ako spoluzakladateľ projektu MODRÍ a špecialista na digitálnu transformáciu, môžem zmeniť aj tie najstaršie počítače na superpočítače. Som konzervatívny liberál, čo znamená, že mám rád tradičné hodnoty, ale zároveň sa nebojím inovácií. Ako podnikateľ a partner spoločnosti KRESTON Slovakia, vám viem poradiť, ako udržať digitálne tajomstvá v bezpečí pred kybernetickými pirátmi. V mojom voľnom čase sa venujem filantropii a hľadám zabudnuté osobnosti slovenskej histórie. Už som dokonca postavil sochu Kempelena v Bratislavskom Vodárenskom múzeu a chystám sa na ďalšie sochárske dobrodružstvá s OZ FABRIKart. Moje štúdium medzinárodných vzťahov na Boloňskej Univerzite v Taliansku, Petrohradskej Univerzite v Rusku a informatiky na Londýnskej a Berlínskej Univerzite ma naučilo, že život je najväčší programovací jazyk. Som ženatý, mám tri deti a lenivého psa. :-) Zoznam autorových rubrík:  Nezaradená

Prémioví blogeri

INESS

INESS

107 článkov
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

315 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

765 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu