Kto je kresťan?

Stále sa stretávame s týmto označením, ale vieme čo tento pojem v sebe zahrna?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (5)
Obrázok blogu

1. pojmom kresťan sa označuje každý pokrstený človek, ktorý nasleduje Ježiša Krista. vo všeobecnosti sa to však zužuje a pre niektorých ľudí sa kresťan=katolík. Problem je však v tom, že okrem katolíkov(tak východných ako i západných) sú tu aj evanjelici a iné protestanské cirkvi, ktoré majú nárok na označenie kresťan. Sú niektoré cirkvi(?), ktoré ako vyznanie si určujú iba toto všeobecné označenie, aby tak dali dnajavo svoju separáciu od niektorej z veľkých cirkvi(Katolickej, pravoslávnej, ECAV....). Ale ináč, kresťan nenie hneď katolík.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

2 skúsim sa zamyslieť nad definiciou kresťana z iného pohľadu.

Je smutné niekedy vidieť nejakého človeka, ktorý keď sa dozvie o nejakom človekovi, že je kresťan(poviem to všeobecne, i keď viem ze mnohí vnímajú pod slovom kresťan len katolíkov) tak ho hned zaskatulkuje. Pre nich je totiz krestan = dokonaly clovek, ktory všetko zvlada s usmevom, odpusta cubydup, laskavy mily, vyhovie, vobec sa nehneva, mozeme po nom skakat a nadavat mu on to biere ako niečo prijemne, prakticky taky dobracisko od kosti s usmevom vzdy na tvari a s dobrou naladou.... NIE. Kresťan je po bilogickej stránke i psychickej stránke rovnaký človek - má takisto právo sa nahnecvať, má právo brániť sa, mať zlú náladu, plakať a mať svoj "blbý" deň. A aj ked máme my kresťania odpusťať, nikoho z nas to nezavazuje, ze i tie rany ktore vznikli, že sa hned zahoja.

SkryťVypnúť reklamu

NIE. Kresťan je taký istý človek ako ktokoľvek iný. Ale prečo má teda zvlášť pomenovanie? Pretože to, čo by ho malo odlišovať, je práve snaha. snaha byť lepším. Nie kvôli sebe samému, nie kvôli tomu aby ma mali ľudia radi, nie kvôli tomu aby som tým čosi získal. Kresťan je človek, ktorý sa snaží milovať seba, druhých a Boha kvôli Ježišovi a z lásky k Ježišovi.

Často sa však stane, že keď je niekto ako kresťan prísnejší a ráznejší, hneď sa vyťahuje na povrh "ty si kresťan, ty by si mal byť takýto". alebo aj pri iných príležitostiach. Proste škatulkujeme veriacich a dávame im vlastnosti, ktoré ani nemôžu mať. A potom keď zrazu zistíme že ten človek takýnie je, už sme sklamaní a vybuchneme s hnevom, že ten človek nesplna naše psredstavy ako o kresťanovi máme my.

SkryťVypnúť reklamu

3. Často počuť - prečo kresťania vraždia, znasilňujú, pijú sú agresívni? Ale je ten náš postoj správny? Mnoho ľudí je pokrstených ale do skostola nechodia, ale už sú automaticky kresťania. Sú ľudia, ktorí chodia pravidelne(raz za týžden, mesiac, rok, alebo iba na sviatky) do kostola, možno sa aj aktívne zapoja do liturgie, ale a to dosť často počujem - idú po omši von a klebetia, alebo doma klamú, bijú, pijú.... samozrjeme keďže do kostola chodia a sú kresťania, tak aj ten zvyšok, je taký istý...:) Ten zvyšok, hoci tí dobrí kresťanov je oveľa viac ako takýchto výnimiek tak už sú všetci kresťania zlí. a jedno že zhreší katolík alebo evanjelik, zlí sú proste všetci.

SkryťVypnúť reklamu

Tu by som chcel upozorniť na jednu dôležitú vec. Ježiš sám vraví: "Nie každý kto mi vraví Pane, Pane...." Takže nie každý kresťanom je, hoci môže chodiť denne do kostola a sa za veľkého kresťana považuje. Známkou toho či niekto skutočným kresťanom je práve jeho život a to, akým spôsobom sa snaží naplniť Ježišovo posolstvo. My kresťania sme povinní odpúšťať takýmto ľuďom, že robia zlé meno kresťanomm, ale sme povinní ich aj bratsky a v láske napomínať, aby boli skutočnejšími kresťanmi. Lebo to, či sa správam ako kresťan, je len rozhodnutie toho človeka, ktorý sa môže vedome(alebo i nevedome), dobrovoľne(i nedobrovoľne) umyselne (i neumyselne) rozhodnut že sa vykašle na to byť kresťanom. Sám pred sebou možno ním prestal byť, ale druhí ľudia ho naďalej vnímajú ako kresťana a podľa jeho nie prave najlepsíš skutkov posudzuju a odsudzuju kresťanstvo, hoci ten človek sa kresťanstva v danom moemnte vzdal.

A skôr než skončím - my nikdy nevieme, čo stojí za činom daného človeka, bez ohľadu či je alebo nie je veriaci. my na základe daného skutku posudzujeme aj pohnutky, ktoré ale my poriadne nevidime. Preto skôr než nejakého človeka odsúdime(kresťania, my ľuďmi nesudme, ale ich činy), skúsme sa zamyslieť či sme jednak lepší, alebo ci ozaj vieme doprobna pohnutky daneho človeka(a vedeli posudit aj clekový psychicky stav cloveka, jeho preživanie atd. ) Lebo hoci cirkev tvoria ludia, krestanstvo hlasa od pociatku stale to iste - miluj Pana svojho Boha a blizneho ako seba sameho. Toto je krestanske a kto sa tak sprava, tak v danoém momente sa sprava krestansky. To že sa krestania v niektori moment rozhodnu konat nekrestansky, je ich rozhodnutie, ale nie rozhodnutie celej cirkvi.

Na záver snáď asi toľko, že aby sme nezovšeobecňovali na základe pár ľudí celý celok. tiež by sa asi neveriacemu nepáčilo keby som na základe desiatich pijanov(smilníkov, zlodejov....) povedal že všetci neveriaci sú pijani(smilníci, zlodeji...). A dobre všetci vieme že to tak nie je.

A drobna poznamocka na koniec - krestan je clovek, ktorý sa učí byť kresťanom celý život. nikto sa ním automaticky krstom alebo obrátením nestane. takže netreba si všímať tie pády, sú to pády malého dieťaťa, ktoré sa učí chodiť. 

aleš horváth

aleš horváth

Bloger 
  • Počet článkov:  156
  •  | 
  • Páči sa:  3x

Deus meus et omnia! Zoznam autorových rubrík:  NezaradenáPrózaPesničkyPoéziaFalošné predstavy o Bohu a vieFrantišek z AssisiChvalyŽakovceZamyslenie

Prémioví blogeri

Marian Nanias

Marian Nanias

275 článkov
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

321 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

145 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu