„Zasaď strom, postav dom“ by v preklade, do Singapurského dialektu, mohlo zrejme vyzerať ako „zasaď strom, postav celú krajinu“. Mestský štát, ktorý zaberá plochu podobnú rozlohe okresov Revúca alebo Námestovo si na veľmi malom území vybudoval niečo, čo môže byť inšpiráciou pre celý svet. Od ich samostatnosti a teda oddelenia, od Malajzie, ubehlo len prednedávnom 50 rokov. Namiesto zasadeného jedného stromu, vyrástla celá botanická záhrada. A namiesto toho domu? Postavili celý ostrov.
Áno presne tak, čítaš dobre. V niektorých krajinách, sa ešte aj dnes, v 21. storočí stále nedokončili diaľnice. No a tie cesty, ktoré sa stihli urobiť, už vyzerajú tak, ako keby boli z čias, keď po nich ešte jazdil Fred Flinstone, na aute s kamenným podvozkom.
Tak, ako má Paríž Eiffelovu vežu, Rio sochu Krista alebo Dubaj Burj Khalifu, tak aj táto krajina má svoju pýchu. Hotel Marina Sands Bay Singapur a jej legendárny „nekonečný“ bazén na streche.
To, že v dnešnej dobe sa talentovaní architekti doslova predbiehajú v tom, kto navrhne a postaví štýlovejšiu budovu, je jasné asi každému. Avšak tu, v Singapure, k tomu pridali ešte aj ďalšiu pridanú hodnotu. Takéto projekty s pravidla spĺňajú nie len dizajnové kritéria, ale ešte aj tie, ktoré sa označujú, ako zelené resp. environmentálne nezávadné. Poďme teda na to!

Prechádzam po meste a nestíham vykrúcať krk, za všetkým, čo ma upúta. Kontrolujem dátum na hodinkách, či som stále v realite alebo som sa nejakým nedorozumením dostal o niekoľko rokov ďalej, do budúcnosti. Chýbajú mi už len pobehujúci modrí obyvatelia a lietajúce autá. Ok, dosť bolo fantazírovania. Vrátim sa k tomu čo je realita.
Pre Singapur je obmedzený priestor. Kvôli rozlohe, s ktorou moc nenarobia. Buduje sa teda do šírky aj do výšky. To zrejme vytvorilo vrásku na čele nejednému kartografovi, lebo pravidelne musí prekresľovať hranicu pobrežia. Mení sa s tým, ako sa stavajú nové plochy a ostrovy do vody. Áno presne tak. Do vody.
Hneď však kontrujem sám sebe: „Veď také niečo majú aj v Dubaji.“ Nie však celkom. Samotný ostrov je niečo, ako živý mechanizmus. Na jeho ploche sa zbiera dažďová voda a tá cirkuluje systémom potrubí po takmer celej rozlohe. Tak prepravuje a zásobuje budovy. Tisícky kilometrov potrubia ju tak dostanú na všetky potrebné miesta. Jedným z nich je aj botanická záhrada, rozdelená na dve časti. V prvej sú rastliny z celého sveta, kde vládne vlhkomilná flóra. Ak hádaš, že v tej druhej časti je presný opak, tak máš pravdu. Tu sa nachádza kráľovstvo so suchým ovzduším. Po vstupe práve do tejto časti mi napadlo ako prvé, že toto je vôňa Slovenska.

Hotel Marina Sands Bay Singapur je postavený na ostrove, ktorý nebol vytvorený prírodou, tak, ako sme na to bežne zvyknutí, ale človekom. Teda skupinou skutočne nadaných jednotlivcov, ktorí dali dokopy svetový unikát. Okrem tohto hotela je na ostrove ešte aj veľká záhrada Gardens by the Bay, ktorá je zväčša bezplatne prístupná pre verejnosť. Za poplatok sú len vstupy na vybrané atrakcie, ako reštaurácia v korune umelého stromu, krytá botanická záhrada, visutá lávka alebo oblakový dóm. Všetky tieto atrakcie majú svoje pevné miesto a takisto opodstatnenie.
Celý ostrov je totižto naprojektovaný tak, aby napríklad zachytával a filtroval dažďovú vodu, ktorá sa zužitkuje. Splašky a odpad sa takisto recyklujú, no a samozrejme spracováva sa aj solárna energia. Takto by sa dalo pokračovať aj hodiny. Je to proste dokonalá ukážka toho, ako budú vyzerať mestá v dohľadnej budúcnosti.
Avšak, už z diaľky a je úplne jedno, z ktorej strany sa na ostrov budete pozerať, tak vždy, ako prvá udrie do očí práve budova hotela Marina Sands Bay. Tieto tri zakrivené veže spojené strechou sú unikátom v mnohých smeroch.

Ďalší komplex na ostrove, ktorý by som musel prehliadnuť len vtedy, ak by som bol nevidiaci alebo nepríčetný je tzv. oblakový dóm. Toto je jeden z ďalších výdobytkov, pri ktorých mi nedá nevrátiť sa a nezamyslieť sa nad tými diaľnicami.
Obrovský skleník, kam šikovný inžinieri a dizajnéri toho skryli naozaj dosť. Vďaka nemu má Singapur ďalší titul. Je tu najvyšší vnútorný vodopád na svete. Plus skvelá expozícia toho čo nás čaká, ak sa nespamätáme a nezačneme sa k prírode správať tak, aby sme ju chránili. No a dóm sa volá preto oblakový, lebo pravidelne, niekoľkokrát do dňa tu vyrábajú umelý oblak. Fakt, nežartujem. Sám som si naň počkal, lebo aj mne to prišlo…, hmm… zvláštne. Naozaj ho vyrobili.
Dostať sa do tejto budovy alebo komplexu, ktorý je zároveň spojený s luxusným obchodným centrom, kasínom, reštauráciami, barmi a modernou galériou, nie je žiaden problém. Je to tak všetko veľmi rozumne poprepájané. Nákupné centrum je dokonalá exhibícia všetkého toho, čo si mnoho ľudí na svete nikdy nedovolí. Pre niekoho sú za týmito nablýskanými výkladmi životné sny, pre niekoho bežná realita a pre niekoho márnotratnosť. Každý po svojom. Mňa tu však najviac zaujal umelý kanál, po ktorom sa dá plaviť malou gondolou a niekoľkometrový umelý vodopád. Pred niekoľkými mesiacmi sa otvorilo aj nové letisko, no a tam je ďalšia atrakcia, s plusovými bodmi, per Singapur.
Už ti nič neújde! Sleduj moje cesty nie len zo Singapuru, ale aj z ostatných krajín. Príspevky z Instagramu sú plné čerstvých informácií z aktuálnej lokality, kde sa práve nachádzam. Momentálne to je Taiwan.
Galéria, ktorá je takisto súčasťou hotela je naozaj len na skok. Jej nadčasový dizajn jej zabezpečuje pozornosť okoloidúcich obdivovateľov, ale aj tých, čo sa na Marínu pozerajú z celkom veľkej vzdialenosti. Ani jej strecha nie je dielom náhodným. To by predsa nebol Singapur. Tvar je v podobe misky kvôli tomu, aby zachytával vodu a vlhkosť, ktorá sa nazhromaždí v jej strede. No a potom je využívaná na toaletách v galérii. Chytré však?
Hosťoval tu už nejednu zaujímavú expozíciu a predpokladám, že v tomto trende sa bude aj pokračovať. Počas jednej z mojich návštev Singapuru, tu bola vesmírna prehliadka, ktorá vznikla v spolupráci s Americkou NASA a dalo sa tak pozrieť, ako vyzerali začiatky kozmonautiky a ako to vyzerá dnes. Okrem nej tu bola ešte aj fantastická svetelná projekcia. To naozaj treba vidieť na vlastné oči!
No a aký je najväčší hotel Singapuru? Aby som to zistil, som si dohodol stretnutie s jedným z jeho zamestnancov. Tri 55 poschodové veže sú na ich vrcholoch spojené Sky Parkom. Je to komplex tropických oáz, reštaurácií a barov, ktorý ak by sa postavil do vertikálnej polohy, tak je vyšší, ako Eiffelova veža v Paríži. Na túto plochu by zaparkovalo napríklad aj 4,5 lietadiel Airbus A380.
V útrobách Sky Parku sa nachádza bar, do ktorého sa dá dostať bez potreby ubytovania sa v hoteli. Je to jediné miesto tu hore, kde sa dá takto dostať a pozrieť si výhľad na mesto. K všetkému ostatnému majú prístup len hostia a personál.

Ďalším unikátom Sky Parku je panoramatická rozhľadňa. Vďaka 67 metrom, ktorými presahuje krajnú vežu, sa zaradila na čelo rebríčka vysunutých vyhliadkových plôch na svete. Ale to predsa nestačí. Na streche je ešte niečo, čo robí toto miesto ešte viac atraktívne.
Infinity Pool. V tejto výške ide o najvyššie položený vonkajší bazén na svete! Vďaka dĺžke 150 metrov sa v ňom nikto netlačí. Ak však áno, tak to zrejme bude na jeho okraji. Tam sa zvykne ísť pozrieť každý, lebo jeho zakončenie vytvára dojem práve spomínaného „nekonečna“.
Bazén je mnohokrát to, čo láka zvedavcov z celého sveta na toto miesto. Pre verejnosť je nedostupný, takže je nutné sa ubytovať aspoň na jednu noc a získať tak vstupenku do nekonečna. To je otvorené od skorého rána až do noci. Ako mi prezradila Sarah, ktorá tu pracuje dva roky, tak niekedy sa naskytne skutočne čarovný pohľad na okolie hotela. Ráno, tesne pred východom slnka, je mesto prikryté do hmly. Zo strechy tak vidieť len hustú bielu vatu, ktorá sa pomaličky plazí popod hotel a v diaľke trčia iba veže tých najvyšších singapurských mrakodrapov. Takýto ranný Singapur, by som chcel raz vidieť aj ja!
Hotel Marina Sands Bay bol zrejme predurčený k superlatívom. Veď svoje tromfy získaval už aj počas toho, keď bol vo výstavbe. Vďačí tomu najmä priam blesková výstavba. Každé jedno hotelové podlažie bolo postavené len za štyri dni. Ide tak teda o najrýchlejšiu stavbu v Singapure.
No a dôkaz o tom, že stavba nebola odfláknutá, ale naozaj skvele premyslená, svedčí aj to, že každú minútu sa tu zrecykluje 6000 galónov vody.
Nie je to tajomstvo, že mnoho ľudí, ktorí navštívia tento mestský štát, sa ubytuje v Marine len na jednu noc. Ja by som zrejme urobil to isté. Aj práve vďaka tomu vznikla zaujímavá štatistika. Hotel disponuje celkovým počtom 2561 izieb. Ak by sa pospájali všetky vstupné karty od izieb, ktoré sa za jeden mesiac predajú, tak by sa vytvorila vzdialenosť, ktorá sa rovná dĺžke rovných štyroch maratónov.

O toto všetko sa samozrejme musí niekto starať. Personál. Ten tvorí takisto samostatnú kapitolu, bez ktorej by to asi nešlo. Táto takmer 10 tisíc členná rota, presne pozná svoje povinnosti. Sarah je jednou z nich a prezradila mi čo-to aj zo zákulisia hotela. Dostať sa na niektoré „nižšie“ pozície nie je náročné. Tam je miesta dosť, no tie top… Tak to je trochu iná pesnička. Pod samotným hotelom sa nachádza, akoby ďalšie mesto. Sú tam podlažia pre personál. Majú tam svoje reštaurácie, relaxačné zóny a pracovne. Je to doslova podzemné mesto, o ktorom skoro nikto nevie. Zrejme preto, lebo odtiaľ nie je žiaden výhľad. Dodala s úsmevom Sarah.
Ten najlepší je predsa zo strechy. Počas roka je niekoľko dní, vďaka ktorým záujem o túto vyhliadku vzrastie ešte viac. Jedným z takýchto podujatí je určite aj Veľká cena Singapuru F1. Zo Sky Parku je vidieť priamo na niektoré úseky trate, kadiaľ sa pretekajú tieto monoposty. Keďže sa jedná o mestský okruh, tak je toto miesto dokonalá tribúna. Jediný, kto tieto preteky v meste nenávidí, sú miestni vodiči, lebo niektoré cesty sa kvôli podujatiu uzatvoria.
Marina Sands Bay Singapur, je doslova posiata rôznymi pozitívnymi prívlastkami a titulmi jedinečnosti. Pravdupovediac, ani sa nečudujem. Zaujímalo ma však, či existuje aj niečo, na čo nie sú moc pyšní a čo nedokázali ovplyvniť. Odpoveď ma moc neprekvapila. Zatiaľ nie je nič.
Keďže je na svete aj dosť bláznov, ktorí priam bažia po zmienke v histórii a je im jedno, v akom slova zmysle, nedalo mi nespýtať sa, či už niekto z tohto hotela vyskočil a spáchal samovraždu. Koniec koncov „odrazová plošina“ je dosť vysoká. Našťastie sa nikto taký nenašiel a hotel stále žne úspechy v pozitívnych tabuľkách.
Marina Sands Bay Singapur, je naozaj celosvetový pojem. Som presvedčený, že o ňom minimálne počulo mnoho ľudí krížom-krážom po celom svete. Veď aj obsadenosť je pestrá a ľudia tu chodia z celého sveta. Dokonca ani neexistuje krajina, ktorá by pravidelne viedla rebríček v počte hostí za rok. Stále sa to mení. Slovensko sa na popredných miestach nenachádza, ale máme tu aj my svoje zastúpenie.

Chceš si dopriať jedinečný pohľad na budovu hotela a vidieť ju zasa z inej perspektívy? Ak áno, tak to by si mal zvážiť návštevu niektorej z okolitých striech mrakodrapov. Je ich tam viac než dosť. Na jednej z nich si však môžeš dopriať aj ochutnávku piva!
Na mojom blogu o cestovaní nájdeš okrem presnej lokality tohto baru aj ďalšie fotografie a cenné informácie, ktoré ti možno uľahčia cestu do Singapuru. Veď si klikni a presvedčíš sa. Každopádne prajem veľa priaznivých momentov, na tvojich cestách!
Aleš