Mužmi milovaná a ženami nenávidená hriešnica. Aj tak sa dá nazvať Mária Šarapovová

Na poslednom turnaji v Cincinnati sa prebojovala do druhého kola. Bývalá svetová jednotka Mária Šarapovová si za posledné roky prešla mnohým, napriek tomu sa vo WTA nestretne so žiadnou láskou či pochopením.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Hviezda tenisového neba

Mária Šarapovová bola považovaná za jednu z najlepších tenistiek histórie. Bola svetovou jednotkou dokopy 21 týždňov a na konte mala 5 grandslamových titulov aj striebro z olympiády v Londýne. Plnili sa jej sny rad radom.

Obdivovaná však nebola len vďaka svojmu tenisovému umeniu. Jej krása jej zaistila miesto v reklamách na značky ako Nike, Canon, Prince a taktiež bola tvárou módnych značiek, hlavne Cole Haan. Aj to jej vynieslo titul najzarábajúcejšej ženy 11 rokov v rade.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu
(zdroj: ocregister.com)

Dopingový škandál

V roku 2016 vyšli na povrch informácie, ktoré jej mali zničiť kariéru. Dopingový test ktorý podstúpila po prehre na Australian Open bol pozitívny na meldonium, látku ktorá bola zakázaná svetovou antidopingovou agentúrou (WADA) od 1. januára 2016. 8. júna 2016 bola suspendovaná svetovou tenisovou federáciou (ITF) na 2 roky.

Tento trest bol však zredukovaný 4. októbra toho istého roku na 15 mesiacov. Dôvodom mohli byť okolnosti ktoré vo svojej výpovedi spomenula. Vraj meldonium brala na pretrvávajúce zdravotné problémy a urobila chybu keď si neprečítala o nových zakázaných látkach. To, že porušovala predpisy teda nevedela.

SkryťVypnúť reklamu

Známou sa stali aj slová ktoré povedala pri tlačovej konferencii na ktorej oboznamovala svet s predchádzajúcimi faktami. Povedala: "Toto nie je ukončenie moje kariéry. To by som určite neoznamovala v miestnosti s tak škaredým kobercom."

Mária Šarapovová na tlačovej konferencii po prevalení škandálu
Mária Šarapovová na tlačovej konferencii po prevalení škandálu (zdroj: beautylife.com)

Dopingový škandál sa však nestretol s vrelou reakciou u tenisových hviezd. Bývalá americká superstar Jennifer Capriatiova napísala na Twitter, že by jej malo byť odobratých všetkých 35 titulov. Roger Federer, Rafael Nadal aj Andy Murray sa zhodli na tom, že si Ruska zaslúži byť potrestaná. Federer ešte dodal, že nevidí rozdiel v tom, či to bolo úmyselné alebo nie, každý si vraj musí byť istý, čo berie. 

SkryťVypnúť reklamu

Spoločnosti Nike a Tag Heuer odstúpili od spoločnej zmluvy, Porsche zmluvu pozastavilo. Naopak spoločnosť vyrábajúca rakety Head sa za tenistku postavila a dodala, že sa tešia na spoluprácu a plánujú zmluvu rozšíriť. 

Čo je zaujímavé, WADA sa rozhodla zrušiť zákaz všetkým športovcom ktorí boli pozitívne testovaní na meldonium pred 1. marcom 2016, lenže ITF zrušiť pozastavenie činnosti pre Máriu Šarapovovú odmietla. 

Mária Šarapovová
Mária Šarapovová (zdroj: ubitennis.com)

Návrat 

Počas núteného voľna bývalá svetová jednotka nezaháľala. Vytvorila spoločnosť ktorá vyrába sladkosti. Tej dala príznačný názov SUGARPOVA. Popri tom samozrejme trénovala na svoj návrat. 

SkryťVypnúť reklamu

Ten aj prišiel v roku 2017. V asociácií WTA sa stretol so skvelou reakciou. Úplne opačne však reagovali jej súperky. Dôvodom mohol byť fakt, že na významných turnajoch, ako ten v nemeckom Stuttgarte či v španielskom Madride, dostala divokú kartu. Mohla teda štartovať napriek tomu, že jej to jej rebríčkové postavenie nepovoľovalo. 

Kanadská tenistka Eugenie Bouchard povedala, že týmto vysiela WTA signál mladým dievčatám, že ak porušia predpisy, môže im to prejsť. Taktiež dodala, že kedysi bola Šarapovová pre ňu vzorom, to však už dávno nie je pravda. Slovenka Dominika Cibulkova zasa povedala, že takáto podvodníčka by mala začínať od nuly. 

Obrázok blogu
(zdroj: sport24.co.za)

Rusku to však nezastavilo od toho, aby pokračovala vo svojej hviezdnej kariére. V roku 2017 dokázala vyhrať prvý turnaj po dvoch rokoch, Tianjin Open,na ktorý sa dostala vďaka divokej karte. Jej maximum bola 29. priečka z roku 2018. Momentálne figuruje na 87. priečke. Naposledy porazila američanku Alison Riskeovu na turnaji v Cincinnati kde následne prehrala so svetovou dvojkou Ash Bartyovou z Austrálie. 

Mnohí teda tvrdia, že Ruske sa už nikdy nepodarí vrátiť tam, kde bola kedysi. To však ešte ukáže čas.

Kde je pravda?

Mária Šarapovová je jednou z najnenávidenejších tenistiek sveta. A nepomohol jej ani škandál. No napriek tomu jej nemôžeme odoprieť fakt, že stále patrí medzi historicky najlepšie tenistky. A to po boku svojej najväčšej rivalky Sereny Williamsovej.

Keď už sme pri nej. Určite si spomínate na škandál okolo finále US Open 2018 v ktorom hrala hlavnú rolu práve Američanka. Nespomínate si? V krátkosti vám osviežim pamäť.

Serena prehrávala finále proti mladej Japonke Naomi Osakovej. Rozhodca si však po chvíli všimol niečo, na čo musel upozorniť. Serenin kouč sa snažil američanke poradiť formou rôznych gest. Čo je samozrejme zakázané.

Na to však stále nebolo nič tak hrozné, až pokiaľ Serena nezareagovala. Totálne vybuchla a nazvala rozhodcu rasistom. Ešte ho viac krát obvinila a urazila. Americké obecenstvo samozrejme stálo za svojou hviezdou a dohnal mladú súperku k slzám.

Dosť o tom. Ale niečo ešte treba podotknúť. WTA uznala, že mal rozhodca pravdu, avšak, Serenu to nijako nepostihlo. WTA sa rozhodlo svoju najväčšiu hviezdu oslobodiť od nejakých trestov. Nelogické však? Očividne priznali, že Serena nemala takto reagovať, ale žiaden trest neprišiel.

Podobnú chybu nachádzam aj v prípade Márie Šarapovovej. ITF jej síce dalo zákaz činnosti na 2 roky, no aj tento trest neskôr skrátili. Taktiež jej okrem bodov a prize money za Australian Open 2016 nevzali nič. Žiadne víťazstva, žiadne tituly.

Mne sa to teda javí následovne: WTA a ITF si chránia svoje najväčšie hviezdy. No zároveň sa to snažia nerobiť príliš okato. Tým mám teda na mysli fakt, že odmietli zrušiť suspendáciu úplne a taktiež uznali pravdu chudákovi rozhodcovi.

Ale je to fér voči ostatným športovcom? Uznajte sami.

Zľava Maria Šarapovová a Serena Williamsová
Zľava Maria Šarapovová a Serena Williamsová (zdroj: sports.yahoo.com)

zdroje: https://en.wikipedia.org/wiki/Maria_Sharapova 

Alexandra Bajusová

Alexandra Bajusová

Bloger 
  • Počet článkov:  7
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som veľkým športovým fanúšikom. Rada sledujem dianie vo viacerých športoch. Raz sa chcem stať športovou novinárkou. Vďaka blogu chcem rozvíjať svoj pisateľský talent. Medzi blízkymi som známa svojimi veľkými športovými znalosťami. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

273 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

712 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
SkryťZatvoriť reklamu