Boží koně ze Sidi Moumen

Kniha, ktorá je dnes aktuálna viac ako kedykoľvek predtým. Kniha, ktorá mi mnoho objasnila a zanechala vo mne silný dojem.  16. května 2003 způsobilo čtrnáct sebevražedných atentátníků sérii výbuchů v Casablance.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

 V poslednom čase nemám toľko času na čítanie, ako by som si priala. Preto som rada, ak sa mi dostane do rúk kniha s kvalitným obsahom. Potom neľutujem, že som si spravila kávu, zapálila sviečky a zabudla na všetky povinnosti, ktoré som mala. A kniha Boží koně ze Sidi Moumen od Mahi Binebine je presne tou knihou, ktorej prečítanie neľutujem. 

Mahi Binebine je marocký...maliar? prozaik? básnik? učiteľ? Narodil sa v Marakéši, kde aj momentálne žije a tvorí. Zaoberá sa hlavne existenciálnymi témami v dnešnom svete. Boží koně ze Sidi Moumen je jeho druhý román. V tejto knihe je krásne vyrozprávaný príbeh mladých chlapcov žijúcich v chudobnej štvrti Sidi Moumen. Príbeh rozpráva jeden z nich po svojej smrti. Jeho spomienky nás zavedú do detstva prežitého v chudobe a násilí. Vlastne neviem, či sa to dá nazvať detstvom. Násilie, ktoré tieto deti museli zažívať ich pripravilo o všetkú lásku a úctu k sebe samým aj k okoliu. Násilie hlavne zo strany ich rodičov, ktorí im mali vytvoriť priestor pre ich detstvo a vývoj, im naopak pripravilo cestu k ďalšiemu násiliu. Rozprávač si však až neskôr uvedomí, že to, v akom svete žili oni sa diametrálne líšil od sveta okolo nich. 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Kniha: Boží koně ze Sidi Moumen (Mahi Binebine) | Martinus

Rozprávač nás zavedie do tajomnej garáže, v ktorej sa zoznamujeme s duchovným vodcom, ktorý chlapcov navedie na cestu skazy. Postupným manipulovaním z nich spraví svojich obdivovateľov a chlapci ho začnú absolútne zbožňovať a plniť všetko, čo im povie. Je to prvý človek v ich živote, ktorý k nim nie je agresívny. Rozprávač popisuje, ako ich fascinovala jeho inteligencia a prístup k životu. Vodca si bol vedomý, ako ľahko sa dá manipulovať s deťmi, ktoré nepoznali úctu, uznanie a nemali žiadne vzdelanie. Preto sa k týmto chlapcom správal tak, ako nikto z ich okolia. Postupne z nich spravil to, čo chcel. Absolútne oddaných sluhov, ktorí s radosťou prijali smrť. Veď to bolo pre správnu vec. Veď zabili tých, ktorí si nezaslúžili takí krásny život, aký oni nikdy nezažili.

SkryťVypnúť reklamu

Rozprávač popisuje posledné minúty a sekundy ich života. Po smrti si začína uvedomovať, čo všetko mu chýba a že smrť možno nebola jediným riešením. Smrť ho nedoviedla do raja, ako mu sľuboval vodca. Smrť ho ešte silnejšie uväznila v Sidi Moumen.

Alexandra Mravíková

Alexandra Mravíková

Bloger 
  • Počet článkov:  24
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Kto som? Človek s vlastnými myšlienkami, názormi, postojmi a kritickým myslením. Milujem kvalitnú literatúru, hudbu, divadlo, cudzie rozhovory, kávu, víno...Študujem v Čechách a niekedy ma zaráža tá podobnosť so Slovenskom, ktorá nás neustále spája. Či ide o politiku, myslenie, alebo obyčajnú malosť a egocentrizmus. Zoznam autorových rubrík:  NázorKnihaNezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

300 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

189 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

152 článkov
Anna Brawne

Anna Brawne

108 článkov
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

325 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu