Film: Bohovia Egypta

O režisérovi Proyasovi sme dlho nepočuli. Keď na to konečne došlo, až nám od strachu stislo srdce a iné orgány.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Kultový tvorca Vrany a Smrtihlava sa naposledy ohlásil Štvrtým proroctvom a je vedecky dokázané, že každé objavenie sa Nicolasa Cagea vo filme zvyšuje počet utopení sa ľudí v bazéne. A keďže trailer na Bohov Egypta naznačoval, že pôjde o dobrodružnú rozprávku typu Princ z Perzie plnú počítačových efektov, nepreháňať divácke očakávania bolo namieste.

Avšak režisérovi nemožno zazlievať, že sa chcel duchom vrátiť do rodného Egypta. Bohatý pantenón sa využíva vo viacerých mytológiách, a v tomto egyptskom sa tvorcovia poriadne roztarárili. Hádam niet špecializácie, na ktorú by ste nenašli nejakú nadpozemskú bytosť. Ale okrem toho, že sa egyptskí bohovia starajú o svoju agendu, od ľudí sa príliš neodlišujú – sú rovnako hašteriví, promiskuitní, závistliví i vášniví ako my. Jediný rozdiel je asi meter na výšku (ako sme zvyknutí zo starých reliéfov) a zlatá krv.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Obzvlášť rodinka dedka Ra je pozoruhodná. Vo chvíli, keď múdry a láskavý Osiris odchádza do dôchodku a vládu prenecháva pôžitkárskemu synovi Horovi (Nikolaj Lannister Coster-Waldau), dovalí sa z púšte bojovne naladený strýko Set (Gerard Leonidas Butler) a uskutoční veľmi rýchly palácový prevrat. Invalidný Horus je poslaný do vyhnanstva, väčšina bohov je mŕtva a Horova stelesnená láska sa postavila nepriateľovi tak, že si ľahla. Ľudstvo je zotročené. Ba čo viac, obyčajný človek sa nemôže tešiť ani na svetlo na konci tunela, lebo nový vládca dopraje posmrtný život len bohatým. A na dôvažok hrozí koniec sveta.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu

Našťastie, niektorí ľudia ešte v Hora veria. Roztomilá Zaya však na svoju vieru kruto doplatí a ostane na jej milom Bekovi (Brenton Thwaites), aby sa pokúsil zmrzačeného boha rozchodiť a zachrániť, čo sa dá.

Tým je ustanovená základná dvojica hrdinskej výpravy. Horus sa dočasne premenuje na Snakea Plisskena a interakcia medzi rozmarným bohom a mladým lapajom je nad očakávanie zábavná. K Hrdinovi, Zlodejovi (ktorý preberá zároveň aj funkciu Trpaslíka) sa postupne pridáva Elfka a Múdry čarodejník. Herečky aj herci sú pekne urastení a textilom sa príliš neplytvá. Napodiv, hláškujúci teenager lezie na nervy iba hrdinovi, ale nie divákovi, naopak – tomu odhodlanému zaľúbencovi by ste dali aj posledných päť eur. A keby ste mu ich nedali, vzal by si sám.

SkryťVypnúť reklamu

Vizuál je pôsobivý. Tvorcovia divákom dopriali nielen palácový lesk, ale aj nebeské výšiny a parádny hviezdny remorkér. Set a jeho obľúbený staviteľ si splnili chlapčenský sen v podobe monumentálneho falického symbolu. Prívrženci emo sa môžu do sýtosti kochať stvárnením záhrobia a jeho obyvateľov, a zlatej farby nájdete na plátne za vagóny. Akcia je napínavá, občas s príjemným nadhľadom, dôjde aj na hľadanie Omegy trinásť a dve hodinky rýchlo utečú bez poškodenia vašej fyzickej a morálnej integrity.

Nie, Bohovia Egypta sa zrejme nestanú ďalším míľnikom v histórii kinematografie, ale medzi popkornovými snímkami ako Percy Jackson: Zlodej blesku či Súboj Titanov 2010 podľa mňa víťazia. Prípadne aj niekoľkokrát, keďže o pol roka zabudnete, o čom film bol, a môžete si ho s chuťou pozrieť ako nový.

SkryťVypnúť reklamu

Bohovia Egypta (orig. Gods of Egypt)

Žáner: dobrodružný, fantasy

Réžia: Alex Proyas

Výroba: USA, 2015, 127 min.

Hrajú: Gerard Butler, Nikolaj Coster-Waldau, Elodie Yung, Abbey Lee, Courtney Eaton, Brenton Thwaites, Geoffrey Rush, Rufus Sewell a ďalší.

Alexandra Pavelková

Alexandra Pavelková

Bloger 
  • Počet článkov:  44
  •  | 
  • Páči sa:  3x

Dívam sa a počúvam. Sama som väčšinou ticho a skrytá, ale raz za čas príde dačo pekné, o čom sa nehovorí, alebo veľmi škaredé, čo si iní možno nevšimnú, a mali by. Pozrime sa na to spolu, ak chcete. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

713 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

42 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

50 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
SkryťZatvoriť reklamu