Ako prežiť kastráciu mačky

V predchádzajúcom článku sme sa pokúsili vysvetliť štyri hlavné dôvody, prečo vlastne mačky a kocúry dávame kastrovať. Nasledujúce riadky sú určené tým, ktorí sa z jedného z týchto dôvodov rozhodli podrobiť mačku tomuto zákroku. A tiež aj tým, ktorí ešte rozhodnutí nie sú, ale realita im šliape na päty. A samozrejme aj zvedavcom a filozofom.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (33)

Urobme si jasno: Autorka tohto článku vychádza z vlastných skúseností. Mnohokrát asistovala pri takýchto alebo podobných chirurgických zákrokoch a nemá zábrany o tom rozprávať. V tomto článku však nejde ani tak o to, ako kastráciu prežije mačka. Mačka (t. j. aj kocúr) si poradí s oveľa horšími vecami, hoci tento zákrok nie je žiadna prechádzka lahôdkami. V tomto článku ide o to, ako kastráciu mačky prežijete vy. S čo najmenším podielom stresu, chýb a traumy - ktoré by si nakoniec aj tak odskákala mačka.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Čo je to vlastne kastrácia?

Kastrácia mačky (samice) je chirurgický zákrok, pri ktorom sa odstráni maternica (hysterektómia) alebo s maternicou aj vaječníky a vajcovody (ovariohysterektómia). Po tomto zákroku mačka už nikdy nebude mať mačiatka, v prípade ovariohysterektómie nebude mať ani ruju a problémy s tým súvisiace, čo je jeden z dôvodov, prečo väčšina majiteľov zvolí tento zákrok. Taktiež vymizne riziko zápalu maternice a dramaticky sa zníži riziko nádorových ochorení mliečnych žliaz mačky. Vzhľadom na to, že mačka má mliečne žľazy v podstate po celom bruchu a hrudi, tento fakt nie je zanedbateľný. Operácia sa robí v celkovej anestézii rezom cez brucho, ktoré veterinár najprv vyholí. (Niektorí veterinári robia rez na boku). Šikovnému veterinárovi stačí 1 až 2-centimetrová ranka, ktorá sa po zašití rýchlo zahojí. K nešikovnému veterinárovi mačku nenoste.

SkryťVypnúť reklamu

U kocúrov sa pri kastrácii chirurgicky odstránia semenníky, nadsemenníky a časť semenovodov. Zákrok je veľmi jednoduchý. Kocúrovi sa v narkóze odstránia chlpy z mieška. Skalpelom sa urobia dva miniatúrne rezy, cez ktoré sa odstránia vyššie spomenuté veci. Vnútri sa použije šitie, aby kocúr nekrvácal, čo vy neuvidíte. Vonkajšia rana sa vyčistí, avšak je taká maličká, že sa spravidla nešije. Kocúr ale nestráca plodnosť a chuť plodiť ihneď po zákroku, ale až o pár dní až týždňov (v závislosti od jeho veku). Taktiež ešte niekoľko týždňov až mesiacov trvá, kým sa mu hormóny vyplavia z tela a prestane smrdieť iným kocúrom ako konkurencia.

SkryťVypnúť reklamu

Kastrácia je nezvratný zákrok a plodnosť zvierat sa už nedá obnoviť.

Kocúr tri týždne po kastrácii (Foto: autorka)

Obrázok blogu

Sterilizácia je podviazanie vajcovodov u mačiek a spermovodov u kocúrov. Mačka sa nemôže nakryť a kocúr je neplodný, ale všetky ostatné problémy a riziká zostávajú. V prípade potreby sa dá schopnosť plodiť mačke i kocúrovi navrátiť. Náročnosť zákroku je však takmer rovnaká ako pri kastrácii a okrem neplodnosti nič nerieši.

Na čo sa pripraviť pred zákrokom

Najdôležitejšie je obrátiť sa na dobrého veterinára. Popýtajte sa iných chovateľov, popozerajte fóra na internete. Ak je v mieste vášho bydliska jediný veterinár, pre vás i pre mačku je lepšie urobiť si prehľad aj vo vzdialenejších mestách. Zavolajte alebo si tam zájdite. Spýtajte sa na dĺžku rezu, na postup zákroku, aj na cenu. Dobrý veterinár by mal byť ochotný prehodiť s vami pár slov a vysvetliť vám, ako máte svoju mačku (t. j. aj kocúra) na zákrok pripraviť a čo máte robiť po zákroku. Mal by ho zaujímať vek a zdravotný stav zvieraťa. Ak idete dať mačku operovať na väčšej klinike, dohodnite sa s konkrétnym veterinárom, ktorý zákrok vykoná. Potom cicu objednajte.

SkryťVypnúť reklamu

Hodí sa, ak máte aspoň jeden deň po kastrácii mačky pracovné voľno, preto sa najviac kastrácii robí v piatok popoludní. Mačka musí prísť do ambulancie nalačno, ináč by sa mohla počas zákroku povracať a vznikli by zbytočné komplikácie. Takže čo ako sa vám bude driapať po nohe, nedajte jej žrať aspoň osem hodín pred operáciou.

Doma by ste mali mať už vybratý tichý a tmavý kútik, kde cicu uložíte po návrate od veterinára. Pripravte si náhradné podušky, napríklad čistý uterák alebo staré tričko, respektíve inkontinenčné podložky. Kým sa mačúch preberie z narkózy, zvyčajne sa raz alebo viackrát pociká, pretože momentálne svoje telo celkom neovláda. Nejaký starší uterák si zoberte aj k zverolekárovi, aby ste mali čo vymeniť, ak sa mačka pociká cestou. Pre každý prípad zoberte aj papierové utierky, ktoré by mali byť povinnou výbavou pri každej ceste k veterinárovi.

Na prepravu sú najlepšie pevné uzatvárateľné cestovné boxy (prepravky). Nepoužívajte tašky ani vaky, so spiacim zvieraťom sa zle manipuluje. Úplne zabudnite na to, že by ste mohli mačku zaniesť k vetovi na rukách. Nikdy nebudete mať také rýchle reakcie ako vaša vystresovaná cica, a veľmi veľa mačiek sa stratí práve na tých pár metroch, ktoré delia ambulanciu veterinára od parkoviska.

Ak je chladno, zoberte aj deku - počas narkózy mačka stráca schopnosť termoregulácie a môže sa cestou podchladiť. Choďte s ňou dvaja - jeden šoféruje, druhý stráži mačku v prepravke, resp. jeden nesie mačku v prepravke, druhý náhradné veci a deku.

Zákrok

Pri príjme by mal veterinár mačku prezrieť. Vašou úlohou je zviera pridržať a upokojiť. Veterinár zvyčajne najprv pichne sedatívum, nasleduje narkóza. V závislosti od použitej látky, fyzickej stavby a adrenalínu (niektoré mačky strach poriadne nabudí), cica o desať - dvadsať minút zaspí. Už ju nehladkajte, iba čo by ste ju zbytočne budili. Mačka má pri zákroku zvyčajne otvorené oči, preto jej vet dá masť proti vysúšaniu rohovky a ide sa „na sálu". V tejto chvíli máte padla a pošlú vás von, ak si neprajete inak.

Zákrok trvá 40 - 60 minút. Veterinár vám vopred povie, kedy si máte pre zviera prísť. Ak nedokážete zabezpečiť mačke pooperačnú starostlivosť, zvyčajne sa dá dohodnúť, aby mačka strávila nasledujúce hodiny či noc na klinike.

Počas zákroku sa môžete ísť prejsť, nakupovať, postávať pred ambulanciou, obhrýzať si nechty alebo debatovať s ostatnými v čakárni. Ak sa vyberiete preč, nechajte veterinárovi telefónne číslo, aby vás v prípade potreby mohol kontaktovať.

Po zákroku vám mačku vrátia spiacu v jej prepravke. Zverolekár jej pichne antibiotiká, aby sa predišlo infekcii. Niektorí veterinári vás pozvú na druhý deň na prvú, potom na druhú a neviemkoľkú kontrolu. Uvidíte podľa situácie, čo je to potrebné. Zvyčajne je to celkom zbytočné a ide najmä o navýšenie ceny za výkon.

Mačka spiaca v prepravke tesne po kastrácii. Ranka na bruchu je malá, nekrváca a rýchlo sa zahojí, dorastenie chlpov na brušku trvá o čosi dlhšie (Foto: OZ Mačky Zvolen).

Obrázok blogu

Pri správne vyrátanej anestézii sa v čoskoro začne mačička preberať. Je žiaduce, aby ste ju domov dostali čo najskôr, nikde sa zbytočne nezastavovali a najmä nevyberali ju zatiaľ z prepravky.

Niektorí veterinári po zákroku štandardne pichnú mačke injekciu na prebratie a liek proti bolesti. Spýtajte sa na to vopred a zvážte situáciu, lebo má svoje výhody aj nevýhody. Mačka sa totiž po injekcii cíti dobre ako ráno, keď sa vám ešte driapala po nohavici, aby ste jej dali žrať. Tešíte sa, že v podstate nešlo o nič hrozné. Lenže ak vaša mačka nie je ten pokojný typ, skáče po nábytku, hrá sa a jaší. Nadšenie odpadne, keď zistíte, že pri vyvádzaní si potrhala stehy alebo si ublížila, a musíte ísť k veterinárovi znova. Preto väčšina zverolekárov dáva prednosť „bežnému pooperačnému stavu", čiže keď bolesť a ospalosť nútia mačku aspoň deň k opatrnosti.

Ak máte doma viac štvornožcov, zabráňte im čerstvo zoperovanú mačku obťažovať. Mačky i psy sú zvedavé a urobia všetko preto, aby situáciu preverili. Stáva sa, že na mačku, ktorá práve prišla zo zákroku, vrčia alebo sa jej boja. Je to normálne. Zvieratá svoj svet v mnohom poznávajú čuchom. K veterinárovi odišla členka rodiny, a vrátil sa cudzinec smradľavý od liekov, dezinfekcie a cudzích zvierat. Tento stav sa upraví o pár hodín až dní, keď mačka nadobudne svoj bežný pach.

Teraz je čas zavrieť mačku do tichej, teplej a tmavej izby. Je na vás, či ju necháte v prepravke alebo v peliešku. Treba rátať s tým, že cica ešte pár hodín nebude ovládať svoj močový mechúr, majte preto náhradné podložky nablízku. Nikdy nezačnite ubolenú a rozospatú mačku začnete otravovať svojou ľútosťou. Nedvíhajte ju na ruky, nemojkajte. Nepotrebuje nič, len sa dobre vyspať. Najlepšie urobíte, ak si sadnete obďaleč s nejakou tichou prácou alebo dobrou knihou a sem-tam ju skontrolujete, či sa nepocikala, či si nepriľahla ňufák a či neodtackala a nezaspala na podlahe. Ak má mačka nutkanie tackať sa po izbe, treba jej ponúknuť vodu, malé množstvo jedla, a zaniesť ju naspäť do pelieška. Zvyčajne zasa zaspí. Niektoré hľadajú ticho a tmu, a zakutrú sa vám napríklad do postele alebo do skrine, preto treba na ne stále jedným očkom dohliadať. Z postele môžu v tomto stave spadnúť, pomočené posteľné oblečenie tiež nie je nič príjemné. Večer mačku zavrite s čerstvou vodou v miestnosti, kde nemôže napríklad vyskočiť na stôl, a choďte pokojne spať. Pre pokoj svedomia ju môžete ísť v noci skontrolovať.

Prvý deň po zákroku

Mačka je už zvyčajne v poriadku. Sama sa naje, trafí na záchod, pobehá si, možno sa aj pohrá. Ak chodieva bežne na dvor, tento deň ju ešte vonku nepúšťajte. Väčšina mačiek sa už správa normálne, ale niektoré sa v tento deň potrebujú maznať viac ako inokedy. Doprajte im to a dajte im pocítiť, že sú v bezpečí. Niektoré mačky začnú intenzívne priasť - samy sa tým upokojujú a pravdepodobne urýchľujú hojenie rany. Niektoré sa tvária urazene. Netrápte sa. Jednoducho sa potrebujú vyrovnať so zážitkom a obyčajne tento stav dlho netrvá.

Mačka - samica nepotrebuje extra starostlivosť, ranu si oblíže sama. Ak by si do nej príliš išla alebo rana veľmi mokvala, môžete ju opatrne omyť gázou namočenou v rozriedenom Betadyne (v pomere 1:10, teda jeden diel Betadyne, 10 dielov vody). Ranu môžete potom natrieť včelím medom, ktorý pôsobí antisepticky, zmäkčuje chrastu, aby sa nepraskala, dá sa bez rizika zlízať a prehltnúť (to zariadi mačka). Niektoré mačky sa snažia svojpomocne zbaviť stehov. Veterinári preto zvyknú nasadiť plastový golier (vyzerá ako lievik), čo je pre zviera obmedzujúce a cíti sa ako blbec. Ak je to nutné, radšej použte čistú väčšiu bavlnenú ponožku. Chodidlo odstrihnite a „rúru" opatrne pretiahnite mačke cez telo tak, aby ponožka prekrývala ranu. Ponožka nesmie byť tesná ale ani príliš voľná. Nenechávajte ju dlhšie ako jeden deň, potom ju treba vyhodiť.

Kocúrom sa maličká rana zvonka nezašíva. Pár dní bude mokvať, ale kocúr sa o čistenie postará sám. Ak sa mu po návšteve záchoda prilepí na ranku podstielka, otrite ju opatrne papierovou vreckovkou. Miešok bude pár dní spuchnutý, potom zaschne a zmenší sa. Ak kocúrova ranka stále mokvá, omyte ju gázou s Betadyne rozriedeným vodou v pomere 1:10 a opatrne utrite. Tiež môžete použiť med.

Ak by sa vám čokoľvek zdalo podozrivé, zavolajte veterinára.

Ďalšie dni

Na tretí deň by už mačka mala byť fit. Rana je už zacelená a na niektorých miestach nastalo hojenie. Ak rana ešte stále mokvá a mačka má nutkanie si driapať si ju jazykom, použite ďalšiu ponožku (alebo tú prvú operte, vyžehlite a použite znova), roztok Betadyne a med. Zvyčajne to však už nie je potrebné. Mačka ani kocúr prakticky už nepotrebujú dozor a ak chodia vonku, môžete ich pustiť vyvetrať sa. Ak by sa vám ale čokoľvek nezdalo, zavolajte veterinára.

Na 10. až 14. deň sa objednáte k veterinárovi na vyberanie stehov u mačky (u kocúra zvyčajne netreba), čo je veľmi rýchla záležitosť. Väčšinou zistíte, že mačka si už stehy stihla povyberať sama na veterinára nechala len hrčku.

Kastrované mačky sú rovnako aktívne ako nekastrované, ale sú menej náchylné na ochorenia, úrazy a držia sa doma. Dve z troch mačiek na tomto videu majú vrodený hendikep. (Video: autorka)

A čo pouličné mačky?

Ak by ste sa pustili do toho vlastnoručne alebo by ste chceli pomôcť niektorému občianskemu združeniu, vybavíte tri muchy jednou ranou: uľahčíte život pouličným mačkám, pomôžete ľuďom, ktorým na pouličných zvieratách záleží, a urobíte svoje mesto krajším a zdravším.

Pokiaľ viete o pouličkách vo svojom okolí, získate si ich pravidelným kŕmením. Niektoré mestá zakazujú kŕmenie pouličných mačiek alebo holubov pod zámienkou „premnoženia". V skutočnosti ide však skôr o znečistenie, lebo nie všetci kŕmiči sú natoľko uvedomelí, aby nenechávali plastové nádoby s plesnivým žrádlom na chodníkoch a podstienkach. Nuž, kŕmte, ale neznečisťujte. Ak vám mačka dôveruje natoľko, že sa dá chytiť, zavrieť do prepravky a zaviezť k veterinárovi, máte vyhraté.

Kastrácia pouličky nie je vhodná v chladných dňoch, pretože kvôli vyholenej srsti na brušku môže prechladnúť. Starostlivosť o pouličnú mačku sa v podstate nelíši od starostlivosti o bytovú fajnovku. Ak sa vám nedá pouličku na noc po operácii prichýliť doma, dohodnite sa s veterinárom, či môžete mačku po zákroku nechať do rána v ambulancii. Mnohí veti v tom nevidia problém. Taktiež sú ochotní poskytnúť vám zľavu, ak ide o pouličnú mačku. Len pripomeňte veterinárovi pred kastráciou, že ide o pouličku, aby jej ranu zašil rozpadavými stehmi. Tie sa po niekoľkých týždňoch až mesiacoch rozpadnú a nie je potrebné ich vyberanie. Taktiež vet zvykne označiť pouličku zastrihnutím ušnice ešte v narkóze, aby neskôr nejaký aktivista nelapal už kastrovanú mačku kvôli kastrácii znova. To sa týka aj kocúrov, lebo väčšina ľudí na pohľad nekastrovaného kocúra nerozozná.

Označenie kastrovanej pouličnej mačky (Foto: OZ Mačky Zvolen)

Obrázok blogu

Na druhý deň môžete mačku vypustiť do jej známeho prostredia, prípadne do iného prostredia, ktoré považujete za bezpečnejšie. Ak je mačka zdravá, rýchlo sa zotaví. Ak je v horšej kondícii, snažte sa vybaviť jej doliečenie na klinike alebo v útulku. Po zákroku, ak má dosť potravy, aj poulička časom zmohutnie; bude silnejšia a lepšie pripravená na život a svoju úlohu ekologického deratizéra vo vašom meste.

Veľa šťastia.

Alexandra Pavelková

Alexandra Pavelková

Bloger 
  • Počet článkov:  44
  •  | 
  • Páči sa:  3x

Dívam sa a počúvam. Sama som väčšinou ticho a skrytá, ale raz za čas príde dačo pekné, o čom sa nehovorí, alebo veľmi škaredé, čo si iní možno nevšimnú, a mali by. Pozrime sa na to spolu, ak chcete. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

50 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

713 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

41 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

274 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
SkryťZatvoriť reklamu