Maďarská otázka v rokoch 1990 až 1993 Časť II.

Prvé voľby 1990 priniesli politické formovanie maďarskej menšiny a otázky menšinových práv v novom demokratickom systéme

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Voľby 1990 a politické spektrum

Časť II.

Vznik prvého politického subjektu, reprezentujúceho maďarskú menšinu, datujeme na 18. november 1989. Šlo o Maďarskú nezávislú iniciatívu (MNI), zloženú z príslušníkov maďarskej inteligencie. Zakladatelia mali snahu o integráciu maďarskej menšiny v rámci Slovenskej republiky. Ich volebný program zahŕňal podporu demokratických reforiem, ochranu práv menšín a rozvoj občianskej spoločnosti.

Táto strana vo svojom oficiálnom vyhlásení podporila činnosť a program Občianskeho fóra a VPN. Február nasledujúceho roku priniesol vznik strany Együttélés. Együttélés sa profilovala ako liberálne konzervatívna strana s cieľom vytvoriť demokraciu a zabezpečiť kolektívne práva pre Maďarov na Slovensku. V marci toho roku svoju politickú kariéru začína strana Maďarské kresťanskodemokratické hnutie (MKHD). V novembri 1989 na vznikla VPN, vo februári nasledujúceho roku vznikla strana KDH na čele s Jánom Čarnogurským. Demokratická strana vznikla po zlúčení dvoch strán a to boli Strany Slovenskej obrody a Strany Slobody. Reformou prešla aj KSČ, od roku 1990 niesla názov SDĽ a na čele bol Peter Weiss. Štyri mesiace nato vznikla Slovenská národná strana (SNS) na čele s Jozefom Prokešom. Táto strana sa od vzniku profilovala ako silne nacionalistická s extrémistickými postojmi, práve tieto postoje vzbudzovali obavy v radoch maďarskej menšiny.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V júni 1990 sa konali prvé slobodné voľby. MKDH a Spolužitie vstupovali do volieb v koalícii. V ich programe bol zreteľ na uplatňovanie práv národnostných menšín. MNI, ktorá sa pretransformovala na Maďarskú občiansku stranu (MOS), vstúpila do volieb v koalícii s VPN. Maďarské strany požadovali: „...ústavnú garanciu pre kultúrnu samosprávu, samostatné rozhodovanie menšín v oblasti kultúry, rozpočet pre menšinovú kultúru, vytvorenie štátneho sekretariátu pre menšiny pri Ministerstve kultúry Slovenskej republiky, funkciu štátneho tajomníka pre menšiny, samostatnú školskú sieť pre menšiny, výučbu v materinskom jazyku, existenciu súkromných a cirkevných škôl a štátnu podporu pre ich fungovanie, používanie jazyka menšín v úradnom styku v regióne vo zmiešaných oblastiach, možnosť používať jazyk menšiny vo všetkých oblastiach sociálneho, kultúrneho a hospodárskeho života a verejné používanie jazyka menšiny v politickom živote.[i] Víťazom prvých demokratických volieb sa stala VPN s podielom 29,35%.

SkryťVypnúť reklamu

Otázka štátnosti a menšinových práv sa stala dôležitým nástrojom, ktoré politikom pomáhali získať podporu. Prijatý jazykový zákon bol jednou z vecí, ktorá vzťahy ešte viac vyhrotila. O jeho vplyve viac v nasledujúcej časti.

__________________________________________________________________________________

[i] KRAJNÁK, Jozef a Róbert LETZ. November 1989 a Slovensko: Chronológia a dokumenty 1985 – 1990. Bratislava: Ústav pamäti národa, 2009. s. 551-555.

Alex Lupták

Alex Lupták

Bloger 
  • Počet článkov:  7
  •  | 
  • Páči sa:  42x

Dobrý deň, volám sa Alex Lupták a som študent Gymnázia Milana Rúfusa v Žiari nad Hronom. Zaujímam sa o históriu a spoločenské vedy, pričom mojou hlavnou témou sú slovensko-maďarské vzťahy na prelome tisícročí. Snažím sa analyzovať ich vývoj, neuralgické body a ich príčiny, ako aj načrtnúť možné riešenia konfliktov. Blog by som rád využil na zdieľanie svojich poznatkov a podporu diskusie k tejto téme. Zoznam autorových rubrík:  Nezaradená

Prémioví blogeri

Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
Anna Brawne

Anna Brawne

103 článkov
INEKO

INEKO

117 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

89 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu