Voľby 1990 a politické spektrum
Časť II.
Vznik prvého politického subjektu, reprezentujúceho maďarskú menšinu, datujeme na 18. november 1989. Šlo o Maďarskú nezávislú iniciatívu (MNI), zloženú z príslušníkov maďarskej inteligencie. Zakladatelia mali snahu o integráciu maďarskej menšiny v rámci Slovenskej republiky. Ich volebný program zahŕňal podporu demokratických reforiem, ochranu práv menšín a rozvoj občianskej spoločnosti.
Táto strana vo svojom oficiálnom vyhlásení podporila činnosť a program Občianskeho fóra a VPN. Február nasledujúceho roku priniesol vznik strany Együttélés. Együttélés sa profilovala ako liberálne konzervatívna strana s cieľom vytvoriť demokraciu a zabezpečiť kolektívne práva pre Maďarov na Slovensku. V marci toho roku svoju politickú kariéru začína strana Maďarské kresťanskodemokratické hnutie (MKHD). V novembri 1989 na vznikla VPN, vo februári nasledujúceho roku vznikla strana KDH na čele s Jánom Čarnogurským. Demokratická strana vznikla po zlúčení dvoch strán a to boli Strany Slovenskej obrody a Strany Slobody. Reformou prešla aj KSČ, od roku 1990 niesla názov SDĽ a na čele bol Peter Weiss. Štyri mesiace nato vznikla Slovenská národná strana (SNS) na čele s Jozefom Prokešom. Táto strana sa od vzniku profilovala ako silne nacionalistická s extrémistickými postojmi, práve tieto postoje vzbudzovali obavy v radoch maďarskej menšiny.
V júni 1990 sa konali prvé slobodné voľby. MKDH a Spolužitie vstupovali do volieb v koalícii. V ich programe bol zreteľ na uplatňovanie práv národnostných menšín. MNI, ktorá sa pretransformovala na Maďarskú občiansku stranu (MOS), vstúpila do volieb v koalícii s VPN. Maďarské strany požadovali: „...ústavnú garanciu pre kultúrnu samosprávu, samostatné rozhodovanie menšín v oblasti kultúry, rozpočet pre menšinovú kultúru, vytvorenie štátneho sekretariátu pre menšiny pri Ministerstve kultúry Slovenskej republiky, funkciu štátneho tajomníka pre menšiny, samostatnú školskú sieť pre menšiny, výučbu v materinskom jazyku, existenciu súkromných a cirkevných škôl a štátnu podporu pre ich fungovanie, používanie jazyka menšín v úradnom styku v regióne vo zmiešaných oblastiach, možnosť používať jazyk menšiny vo všetkých oblastiach sociálneho, kultúrneho a hospodárskeho života a verejné používanie jazyka menšiny v politickom živote.“[i] Víťazom prvých demokratických volieb sa stala VPN s podielom 29,35%.
Otázka štátnosti a menšinových práv sa stala dôležitým nástrojom, ktoré politikom pomáhali získať podporu. Prijatý jazykový zákon bol jednou z vecí, ktorá vzťahy ešte viac vyhrotila. O jeho vplyve viac v nasledujúcej časti.
__________________________________________________________________________________
[i] KRAJNÁK, Jozef a Róbert LETZ. November 1989 a Slovensko: Chronológia a dokumenty 1985 – 1990. Bratislava: Ústav pamäti národa, 2009. s. 551-555.