„Lebo Fico“

Sled predvolebných udalostí je taký rýchly, že človek ich nestíha ani sledovať nie to ešte posudzovať, či analyzovať. Pod pojmom udalostí však nemám na mysli len rôzne kauzy, ktoré sa objavujú ako huby po daždi. Početnosťou za nimi nezaostávajú ani tvrdenia, stanoviská a prehlásenia vedúcich predstaviteľov našich pravicových strán. Priznám sa, že medzi tie ktoré sledujem so zvýšeným záujmom patrí problematika zloženia vlády, ktorá vznikne po voľbách 10. marca, respektíve tvrdenia týchto pravicových politikov o tom s kým sú ochotní novú vládu vytvoriť a s kým nie. A tu mám veľký problém. Ten spočíva v tom, že na rozdiel od týchto politikov za rozhodujúcu tému v týchto úvahách považujem tému o budúcnosti eurozóny a o európskej problematike v širšom zmysle. Oni ju však poväčšine prehliadajú, podceňujú, alebo dokonca čo považujem za najhoršie zľahčujú. A ak o nej predsa len hovoria tak neodborne a s nemalou dávkou pravicového populizmu. Je až neuveriteľné a nepochopiteľné, že téma, na ktorej padla súčasná pravicová vláda a ktorá bude rozhodujúca, či sa to niekomu páči alebo nie, aj pri kreovaní novej vlády sa dostala na okraj ich pozornosti.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (10)

Podpredseda Európskej komisie M. Šefčovič pred niekoľkými dňami vyjadril prekvapenie z množstva dezinformačných informácií, ktoré sa v predvolebnej kampani na Slovensku objavujú na tému eurovalu. „Som prekvapený tým, ako sa snaží táto téma prezentovať ako nejaká dobročinná nepotrebná pomoc jednej krajine", povedal. O eurovale sa podľa neho veľa diskutuje všade, len málokde však tak groteskne ako u nás, doplnil. Od vstupu Slovenska do EÚ v roku 2004 sme vždy viac dostali ako dali a podľa Šefčoviča sme v pluse približne 3,6 mld eur. Aj toto treba mať podľa neho na mysli, keď hovoríme o solidarite v EÚ. Znalcom iste nemusím vysvetlovať, že tieto slová boli adresované predovšetkým takým euroodborníkom akými sú predseda SaS R. Sulík a jemu podobní. Už počujem ich arogantné takzvané argumenty a kritiky, ktoré spočívajú najmä v tom, že prehlasujú, že toto sú tvrdenia socialistov z Bruselu, od ktorých sa ani nič iné nedá čakať. Pre doplnenie vedomostí týchto pánov uvediem tlačovú informáciu zo stretnutia Európskej ľudovej strany (EĽS), ktoré sa tradične konalo pred posledným summitom EÚ v Bruseli. Ide o stretnutie hláv štátov a predsedov vlád z európskych krajín, kde momentálne vládnu pravicové strany. Podľa informácie sa stretnutia zúčastnila aj I. Radičová. Prítomní lídri sa na stretnutí zaoberali najmä ekonomickou agendou, ktorá mala odznievať na dvojdňovom summite EÚ. Lídri EĽS potvrdili, že opatrenia, ktoré sa prijímajú na najvyššej európskej úrovni sú v súlade s ich predstavami o úspornej ekonomike. Najdôležitejší európski lídri, ktorí udávajú tempo potrebných zmien, pochádzajú totiž práve z pravicového tábora. Z 27-člennej únie má EĽS 17 predsedov vlád a hláv štátov. Toľko tlačová informácia. Takže tak je to s tým socializmom a socialistami z Bruselu. Tu však našťastie neplatí slovenské „Lebo Fico".

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

 Čo si teda má myslieť súdny človek, keď Mikuláš Dzurinda, ktorý je predsedom SDKÚ, čiže strany ktorá je členom EĽS, sa s absolútnou samozrejmosťou vyjadruje o povolebnej možnosti spoločného vládnutia tých istých pravicových strán, ktorých vláda sa len pred niekoľkými mesiacmi zosypala práve kvôli tomu, že strana SaS, čiže jedna z týchto strán odmietla podporiť euroval. Áno, na európskej téme padla vláda už po 18 mesiacoch vládnutia. Pamätáte sa ako nás M. Dzurinda spolu so svojou straníckou dvojkou I. Miklošom až donedávna presviedčali o nulovom koaličnom potenciály SaS pre jej euroskeptické postoje? Môžu nám títo páni vysvetliť v čom sa tak naraz SaS zmenila? Bohužial nemôžu, lebo SaS sa nezmenila. A môže nám pán R. Sulík so svojou družinou vysvetliť, že v čom sa tak naraz zmenil M. Dzurinda a I. Mikloš, že už by aj boli ochotní si s nimi do jednej vlády sadnúť? Taktiež v ničom. Čo sa však dramaticky zmenilo sú predvolebné preferencie pravicových strán, z ktorých práve SDKÚ a SaS zaznamenali výrazný prepad. Tú však to naše „Lebo Fico" platí jednoznačne. Obe strany tak len predviedli aké sú dôveryhodné, zásadové a principiálne. Doslova myšlienkové salto mortale predviedol M. Dzurinda v rozhovore, ktorý opublikoval 7.3.2012 nemenovaný denník. Tam predseda SDKÚ prišiel s teóriou, že SaS môže byť súčasťou vlády, ktorá by bola alternatívou vlády Smeru, lebo na permanentný euroval nie je potrebná dohoda všetkých štátov, teda Slovensko vlastne ho nemusí ani schváliť. Zároveň síce pripustil, „že politicky by sme si veľmi poškodili, keby sme boli čiernou ovcou."

SkryťVypnúť reklamu

 Po prečítaní takýchto myšlienkových zvratov som sa začala v duchu nechápavo pýtať, či títo politici už zabudli na to ako dlho sme túžili byť súčasťou demokratického, slobodného západného sveta a čo všetko sme museli urobiť a obetovať, aby nás tento svet prijal za svojho člena? Pýtam sa aj, prečo teraz, keď sme v tomto svete prítomní najmä v podobe nášho členstva v EÚ začíname proti nemu vystupovať, spochybňovať ho, kritizovať a arogantne ironizovať jeho najvyšších predstaviteľov, urážať a zosmiešňovať členov tohto spoločenstva a zároveň ohrozovať našu dôveryhodnosť a podrývať našu spoľahlivosť? Myslím si, že ak sú niektorí naši politici schopní zahrávať sa s európskou problematikou podľa toho koľko im to môže zvýšiť alebo znížiť volebné preferencie nezaslúžia si vôbec aby ich ľudia volili. Zahrávajú sa totiž aj s osudom voličov. A tu už vôbec neplatí to známe „Lebo Fico". Tu skôr platí „Zdravý rozum sa oplatí". 

Oľga Algayerová

Oľga Algayerová

Bloger 
  • Počet článkov:  19
  •  | 
  • Páči sa:  0x

tieňová ministerka zahraničných vecí nominovaná politickou stranou SMER-SD Zoznam autorových rubrík:  zahraničná politikaekonomická diplomaciaHumanitárna a rozvojová pomocverejná diplomaciaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
SkryťZatvoriť reklamu