Týmto opatrením rezort vedený Mikulášom Dzurindom obmedzí už aj tak nevýraznú prezentáciu slovenskej kultúry v zahraničí a oslabí účinnosť kultúrnej diplomacie. Kultúrna diplomacia ako nástroj zahraničnej politiky má nezastupiteľnú úlohu pri prekonávaní často zásadných politických, náboženských či ekonomických rozporov. A my tak konáme v dobe, kedy predovšetkým menšie štáty cítia potrebu výraznejšej prezentácie svojich vlastných kultúr. V dobe, keď môžeme a mali by sme využiť vo vlastný prospech to, čo máme jedinečné a čo nám je vlastné.
Túto skutočnosť si na rozdiel od Slovenska uvedomuje aj EÚ, ktorá v aktuálnej diskusii k návrhu o kultúrnych rozmeroch vonkajšej činnosti EÚ ide ešte ďalej a akcentuje nutnosť zaujať komplexný prístup ku kultúrnej diplomacii pri rešpektovaní záujmov a potrieb národných kultúr, upozorňuje na úlohu kultúry pri podpore demokratizácie, ľudských práv, predchádzaniu konfliktom a budovaní mieru. Aj túto úlohu sa snažili plniť Slovenské kultúrne inštitúty počas minulých vlád, kedy sa vyprofilovali ako inštitucionálny základ prezentácie slovenskej kultúry v zahraničí a bohatou a pestrou aktivitou akcentovali kultúrnu dimenziu diplomacie v praxi.
Vyzývam preto vedenie MZV a osobne Mikuláša Dzurindu nielen na prehodnotenie pripravovaného opatrenia, ale naopak, na výraznejšiu podporu kultúrnej diplomacie s ambíciou prezentovať a presadiť záujmy a hodnoty Slovenska a EÚ vo svete.