Politickí "diplomati" rozdeľujú zo štátneho sami sebe

Obmedzenie korupcie a klientelizmu, zvýšenie transparentnosti, a profesionality v štátnej správe... slová, ktoré mimoriadne frekventovane rezonujú v programovom vyhlásení vlády Ivety Radičovej. Pozrime sa, ako ich obsah napĺňajú v jednom z kľúčových rezortov vlády - na Ministerstve zahraničných vecí, ktoré v posledných týždňoch doslova narazilo sud s rôznymi grantmi, dotáciami či priamymi objednávkami.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (19)

Ich príjemcami sú v drvivej väčšine mimovládne organizácie, z ktorých vzišli viacerí predstavitelia súčasnej exekutívy. Na Hlbokej ulici, kde sídli rezort Mikuláša Dzurindu sa to robí asi takto...Slovenská agentúra pre medzinárodnú rozvojovú pomoc (SAMRS) ktorá spadá pod MZV osloví priamym zadaním občianske združenie M.E.S.A. 10 s objednávkou na vypracovanie 60- stranovej analýzy za 8 tisíc eur. Pre nezainteresovaných, je to inštitúcia, v ktorej doteraz pôsobí štátny tajomník MZV Milan Ježovica a jej zakladateľmi sú napr. Mikuláš Dzurinda, či Ivan Mikloš. Oficiálne je tak MZV mimo hry, veď predsa objednávka išla mimo nej a SAMRS je autonómny subjekt, ktorý môže vstupovať do podobných vzťahov. Málokto však vie, že riaditeľka agentúry SAMRS je dosadená ako politický nominant. A pre profesionálnu neschopnosť plniť si ani povinnosti projektového manažéra v agentúre, musela z nej v minulosti odísť. Veď určite sú poslušnejší tí neschopní, ktorí slepo plnia akékoľvek príkazy ako tí, čo ovládajú perfektne svoju profesiu a vedia si stáť aj za čistotou svojho konania.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

 A nikto si už nekladie otázku prečo si podobnú analýzu, ktorej cieľom je „zhodnotenie možnosti zapojenia podnikateľských subjektov do rozvojovej pomoci Slovenska" nevypracuje SAMRS z vlastných informačných zdrojov, štatistík, podkladov a predovšetkým v rámci vlastných kapacít a o tých 8 tisíc eur nenavýši niektorú z kapitol rozvojovej pomoci, kam tieto prostriedky skutočne patria? Alebo prečo nevyužije potenciál napr.v rámci Slovenskej akadémie vied, resp. odborníkov na niektorej z našich univerzít....?

Iný príklad. V rámci rozsiahlych personálnych rošád na MZV SR posilnil tím poradcov pána Ježovicu p.Milan Nič, ktorý dovtedy pôsobil ako programový a rozvojový riaditeľ Nadácie PONTIS. Čo si myslíte, ktorý subjekt sa stal v roku 2011 najúspešnejším žiadateľom o dotácie v rámci rozvojovej pomoci SlovakAid vo výške takmer 550 tisíc eur...? Predstavte si tú náhodu, že to bol práve pán Nič a Nadácia PONTIS. Pán Nič, aj keď to verejne nepriznáva, posiela osobne z pozície zástupcu riaditeľa kabinetu štátneho tajomníka riaditeľke agentúry SAMRS rozhodnutia o počte pridelených bodov, a teda finančných prostriedkov, pre jednotlivé projekty. A pani riaditeľka poslušne príkazy vykoná. Aké jednoduché.

SkryťVypnúť reklamu

Podobné prípady môžeme registrovať aj mimo rezortu zahraničia, len naši protagonisti si vymenili úlohy s ministrom školstva či vedúcim Úradu vlády a mimovládkami pánov Mesežnikova a Goliaša . Bolo by zaujímavé poznať názor takých strážcov čistoty a morálky , akými sú napr. Transparency International, resp. Aliancia Fair Play. Možno si však ešte lížu rany po výprasku od Ivana Mikloša za to, že sa „dopustili názoru" v súvislosti s budovou košického Daňového riaditeľstva.

Oľga Algayerová

Oľga Algayerová

Bloger 
  • Počet článkov:  19
  •  | 
  • Páči sa:  0x

tieňová ministerka zahraničných vecí nominovaná politickou stranou SMER-SD Zoznam autorových rubrík:  zahraničná politikaekonomická diplomaciaHumanitárna a rozvojová pomocverejná diplomaciaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
SkryťZatvoriť reklamu