Otázky o Piťovcoch pre slovenskú políciu

Bolo to pred rokmi. V čase obeda, keď bolo v prevádzke plno ľudí, vošli do priestorov reštaurácie dvaja ľudia. Na rukách mali igelitové rukavice. Z pultu zobrali plné tácky pohárov a hodili ich na zem za bar. Črepiny mi porezali ruku a bolo len šťastie, že sa nestalo nič horšie.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (31)

Večer predtým tí istí ľudia hodili plnú tácku pohárov na zem tak, že črepy rozbitých pohárov len milimetre minuli oči našej čašníčky. V ten večer hodili tácku viete prečo? Preto, lebo ich náš personál odmietol obslúžiť kvôli tomu, že mali nevhodné správanie a nevhodné oblečenie. Na druhý deň nám prišli „povedať", že toto si v budúcnosti nemôžeme dovoliť zopakovať. Za bieleho dňa. V centre hlavného mesta. Reštaurácia plná svedkov.

Čo je to? Je to pocit neohrozenej moci, ktorý v sebe nosili. Pocit beztrestnosti a presvedčenia, že sa im nemôže nič stať.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Čo je to? Kaukaz? Palermo?
V ten druhý deň, keď prišli počas obeda, som po tom skutku za nimi vybehol a nasledovala scéna ako z amerického filmu - na vedľajšej ulici mali šoféra s naštartovaným autom. Ušli na tom aute, ale stačil som si opísať ŠPZ. Trestné oznámenie som podal a ŠPZ som nahlásil na polícii. A potom sa začali diať veci, z ktorých človek ostane smutný . Najhorší je pocit sklamania práve z tých ľudí, ktorí by Vám mali pomáhať a chrániť Vás.
Vlastníkom vozidla bol človek, ktorý bol aj v našej prevádzke. Policajti ho predviedli. Následne sa na policajnej stanici objavili iní ľudia v civile, ktorí sa predstavili, že sú z kriminálky.

SkryťVypnúť reklamu

Jeden z nich sa ma pýtal, či je mi známe, z akej SBS sú títo ľudia. Veľmi sa začudoval mojej odpovedi, že neviem. Možno si pomyslel: „Hlupák, keby vedel, čo sú títo zač, tak by to určite neoznamoval.." Následne títo policajti v civile zmarili rekogníciu a tým poskytli hlavný argument prominentného právnika P. Filipa pri obhajobe svojho klienta. Zaujímavé bolo, že policajti v uniformách, ktorí boli v tom čase tiež na stanici, sa len čudovali konaniu svojich kolegov. 
Pri plánovanej ďalšej rekognícii, na ktorej ho mali opoznávať iní svedkovia, sa páchateľ nedostavil a poslal marodku vystavenú policajným lekárom. Až neskôr som sa dozvedel, že páchateľ bol predtým policajtom a patrí k skupine Piťovcov.
Veľmi „dlho" trvalo vyšetrovanie. Niekoľkokrát som sa chodil pýtať na políciu ako to pokračuje. Neustále som prezisťoval situáciu, až nakoniec bolo vznesené obvinenie. Na prokuratúre to šlo celkom rýchlo. Nasledoval súd. Tam to šlo opäť pomaly. Boli sme tam viacerí svedkovia a nebolo to nič príjemné - to môžem potvrdiť. 
Po troch rokoch od skutku bol vynesený rozsudok a súd M.B. odsúdil na podmienečný trest /10 mesiacov/ odňatia slobody.

SkryťVypnúť reklamu

Pamätám si, ako som sudcovi na súde povedal: „Pán sudca, prežil som veľa času v Ázii. Za Kaukazom, tam je to možno bežné, ale tu je Európa a nikdy sa neuspokojím s tým, aby niekto takto beztrestne demonštroval svoju moc." Napokon sudca vyniesol rozsudok.
Dobre to povedal pán Lipšic, že nikto nemôže mať pocit, že je nad zákonom. Škoda, že to trvalo tak dlho. V čase, keď sa tento skutok vyšetroval, som sa na postup polície sťažoval. Žiaľ, vtedy to nikoho nezaujímalo. Očakávam, že teraz, keď sa pohli ľady, tak sa týmto skutočnostiam bude niekto venovať.
Moje otázky na vedenie policajného zboru sú nasledovné:

SkryťVypnúť reklamu


- Kde sú a čo robia policajti, ktorí vtedy vedome zmarili rekogníciu M.B.?
- Policajný lekár, ktorý vypisuje marodky bývalým policajtom podľa toho, ako to potrebujú, ešte pracuje pre policajný zbor?

A na záver chcem vyzvať vedenie policajného zboru, aby inicioval návrh zákona, predpisu alebo nariadenia, ktoré by pomohlo tomu, aby štát nevychovával, necvičil, neškolil regrútov v policajných školách pre potreby organizovaného zločinu. V prípade, že sa bývalý policajt dopustí trestného činu, štát by si podľa môjho názoru mal na takejto osobe uplatniť finančné nároky za výcvik v policajných školách /minimálne v rozsahu 100 000 EUR/. Ono by si potom, totižto, dotyčná osoba možno trošičku lepšie rozmyslela, ako svoje schopnosti získané za prostriedky štátu uplatní.
A samozrejme, došlo by k upokojeniu verejnosti. Lebo ja, napríklad, absolútne nesúhlasím s tým, aby štát cvičil kriminálnikov z verejných zdrojov. 
A ešte niečo: všelijakým bezpečnostným analytikom, ktorí sa teraz vyjadrujú k zásahu na Piťovcov želám, aby takéto nepríjemnosti nikdy nemuseli riešiť. Aby im nikdy takíto milí chlapíci v maskáčoch nevbehli do domu, prevádzky alebo kancelárie.

Alojz Hlina

Alojz Hlina

Bloger 
  • Počet článkov:  522
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Alojz Hlina - nezávislý poslanec NR SR, občan Slovenska, občan mesta Bratislava, oravský bača. www.alojzhlina.sk Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
INEKO

INEKO

117 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu