Fantázia, na scénu!

Ľudstvo stráca fantáziu. Zo života vytráca kreativita. Predstavivosť sa považuje za stratu času a kultúra za zbytočnsť. Čo teraz?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)
Obrázok blogu

Keď ma vo štvrtok večer zavolali priatelia do mesta na Imaginácie 2012, chvíľu (dosť dlhú) som rozmýšľala, či vlastne pôjdem. Povedala som si však, že pre mňa ako fotografa to môže byť skvelá príležitosť urobiť pár záberov a tak som prekonala svoju lenivosť a hoci s oneskorením, ale predsa, som dorazila na Hlavnú.

V dave ľudí som konečne našla našu partiu a ochotný dobrovoľník(veľká vďaka :)! ) ma dvihol na plecia, aby som niečo videla a niečo nafotila. Výsledok stál za to. Očarená vystúpeniami artistov, skvelým osvetlením a myšlienkou celého projektu som si kultúrny zážitok zopakovala aj včera. S tým rozdielom, že už som presne vedela, kam sa treba kedy postaviť a zábery sa mi robili oveľa jednoduchšie.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Celé podujatie ma oslovilo okrem iného jednou vecou. Zadarmo prinieslo do mesta fantáziu, kultúru, donútilo ľudí zamyslieť sa a vrátiť sa do detských čias, keď očarení cirkusom alebo artistami zatajovali dych. Presne takto sa cítili aj včera. Historickí šermiari priniesli so sebou nádych stredoveku a naopak, svetelní tanečníci nás vrátili do moderného sveta. Hlavnými rozprávačmi celého príbehu sú ale artisti a mímovia, ktorí svojím umením a vtipom zaujali všetkých.

Čo však najviac zaujalo mňa bolo svetlo a jeho prepojenie s predstavením. Svetlom dokázali organizátori oživiť srdce Košíc - Dóm sv. Alžbety. Práve vďaka svetlu sa toto srdce na chvíľu rozbúchalo. Bum-bum, bum-bum, bum-bum...svetlo-tma, svetlo-tma, svetlo-tma...to srdce bije...

Skryť Vypnúť reklamu

A ešte most...most postavený bez jediného klinca, uzla alebo lana...most, ktorý symbolizoval prepojenie...

Svet sa na chvíľu zastavil, keď sme spoločne pozorovali artistov na stuhách alebo toho, čo ponad fontánu prechádzal na slackline. Bol síce istený, ale padnúť by ho nechcel vidieť nikto z nás. Svoju púť ukončil na fasáde štátneho divadla, kde šou predviedli scénickí tanečníci. Kombinácia svetla a tanca vytvorila atmosféru, na ktorú sa nezabúda. A ešte očarujúci záver - svietiace balóny, ktoré po vypustení vytvorili súhvezdie Cassovia.

Musím sa priznať, už dlho ma žiaden projekt takto príjemne neprekvapil. Dokonca natoľko, že som si ho pozrela dvakrát a dnes ma to lákalo znova. Zvíťazila však únava a množstvo fotografií čakajúcich na spracovanie. Ale tentokrát sa nesťažujem.

Alžbeta Hrušovská

Alžbeta Hrušovská

Bloger 
  • Počet článkov:  26
  •  | 
  • Páči sa:  0x

študentka, ktorú zaujíma dianie vo svete aj na slovensku, človek hľadajúci pravdu, saleziánska animátorka a multimediálny tvorca :) Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Róbert Ďurec

Róbert Ďurec

1 článok
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Skryť Zatvoriť reklamu