Softbody je špeciálnafunkcia, ktorá umožňuje modelovanie s použitím fyziky – ako už názov napovedá,na modelovanie oblečenia, závesov a podobne...
Najprv by som začal vytvorenímnasej scény – bude to jednoduchý zaves, na ktorý bude fúkať vietor.Space->Add->Plane, W->Subdivide Multi->8 cuts. Alebo pokojne môžeteaj Grid miesto Plane, na tom nezáleží. Podstatne je, aby to bol Mesh – jedinýtyp objektov, na ktoré sa vzťahuje fyzika pri modelovaní (softbody, particleeffects, fluid simulation...).
V menu Edit (F9)v ľavej časti obrazovky vytvoríme novu Vertex Group. V predchádzajúcichverziách (pred 2.40) bolo treba tuto skupinu pomenovať SOFTGOAL, v súčasnýchverziách to nie je nutne. Weight, keďže chceme dostať zaves, nastavíme na 0. Povytvorení stlačíme Assign.
Prepneme sa do paneluObject (F7), Physics button a zapneme Softbody:
Vyskočí na vás viacerookien. V prvom rade určíme, ktorú Vertex Group ma Blender použiť na prácuso Softbody. V našom, resp. mojom prípade to je „plane,“ vo vašom to môžebyt niečo iné.
Nastavíme G Damp na 1a E Stiff na 0.9, ostatne môžme nechať na pôvodných hodnotách. Odporúčam pohraťsa s nastaveniami. Potom dajte vedieť, čo ste z toho dostali ;)
V druhej častipanela (Softbody Collision) sa nastavujú pravidla pre kolíziu vertexova objektov. Tu je vhodne zapnúť Self Collision pre realisticky dojem,nastavenia môžme nechať na pôvodných hodnotách.
Tlačítko Deflection zviditeľňujenáš objekt ostatným Softbody objektom – tlačítko funguje aj keď objekt sám nieje Softbody; tento fakt môžme využiť pri viacerých príležitostiach – napr. do scényešte pridáme stoličku, okno otvorene dovnútra... Možnosti je veľa. Ak mate len1 Softbody objekt v scéne, alebo nemá možnosť kontaktu s inýmiSoftbody objektmi, nie je potrebne tuto funkciu zapínať.
Tak, zaves mame nastavený,teraz trocha iný druh roboty: Weight Paint. Prepnime sa do tohto módu skratkouCrtl+Tab, alebo myškou.
Vau, aká je modra. Tedamala by byt, ak ste nasledovali moje pokyny. Ak nie, nič sa nedeje, čítajte ďalej.
Modra farba vo WeightPaint móde znamená, že daný vertex ma nulovú váhu, je teda veľmi ľahký, tj. niečopodobne ako v realite. Prepneme sa do Edit (F9), kde mame novu možnosť:Paint.
Momentálne nás zaujímaiba možnosť Weight, ostatne určujú len vlastnosti štetca. Odporúčam pohrať sas nastaveniami.
Nafarbime teda horný radvertexov závesu na Weight 1. Po správnej aplikácii by ste mali dostať niečo akototo:
Ak nie, skúšajte ďalej.Ak áno, môžete pokračovať.
Otočte si kameru trochabokom, aby ste videli Plane z profilu. Stlačte Alt+A a buďte na seba hrdíJ Ak sa nič nedeje, resp. sa deje veľmi malo, skúste to spraviť odznova.
Tak, náš zaves reaguje nagravitáciu. Ešte vám ukážem, ako prinútiť reagovať ostatne veci na Softbody Object– zapnutím Deflection, zvýšením Damping na 1 a jemne dolaďovačky Innera Outer Edgeov.
Žiadny záves ale nepadáz vodorovnej polohy; preto ho v Edit alebo Object móde skúste otočiť.A sľúbený vietor? Už sa to nesie.
Vložte Empty. Na rovnakommieste, kde ste nastavovali Softbody options, nájdete vľavo panel Fields andDeflection. Z ponuky vyberte Wind.
Strength – Sila vetra
Fall-off – pravdepodobne postupnádegradácia sily vetra, 2 je najbližšie realite.
MaxDist – po zapnutí UseMaxDist a určení veľkosti v Blender Units určuje pole pôsobnostivetra.
Vietor si nastavíme podľanasej scény a nášho vkusu. Alt + A aby sme sa pozreli na výsledok, veľkosť(alebo polohu Empty) si nastavíme tak, aby vyhovoval označeniu „jarný vánok.“
To by na dnes stačilo, nabudúcepráča s materiálmi a textúrami, „ako môže materiál ovplyvniť výsledok...“
Dovtedy čau! :-D