Gemer a Mníchov … spojila ich krása gotiky a starovekej hudby

Nestáva sa tak často, že do regiónu Gemera zavíta niečo vzácne. Na jeseň minulého roku ten čas opäť prišiel.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Gemer sa stal súčasťou medzinárodného hudobného festivalu klasickej hudby Pro Musica Nostra, ktorý sa každoročne koná v rôznych mestách na Slovensku. 1. ročník festivalu Pro Musica Nostra Gömöriensi zavítal do tunajších siedmich miest, resp. obcí. V krásnych historických pamiatkach, v synagóge v Lučenci a v kostoloch v Kraskove, Koceľovciach, Štítniku, Ochtinej, Kyjaticiach a Rimavskom Brezove odzneli diela významných slovenských a svetových hudobných skladateľov. Ich interpretmi sú výrazné osobnosti slovenského a zahraničného interpretačného umenia. Organizátorom festivalu je Hudobné centrum.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Jedným z miest týchto vzácnych koncertov bol aj evanjelický kostol v Rimavskom Brezove. Postavený bol pravdepodobne v prvej polovici 14. storočia. Na jeho stenách zatretých vápnom sa našli pôsobivé stredoveké nástenné maľby. Cenným objavom bola aj pôvodná približne 700-ročná dlažba v presbytériu. Najväčšou prestavbou prešiel kostol v roku 1893. V rokoch 2005- 2019 sa realizovala komplexná obnova pôvodného presbytéria.

V tomto krásnom, históriou dýchajúcom kostole vystúpil súbor starovekej klasickej hudby VocaMe z Mníchova. Súbor je známy interpretáciou starej hudby. Účinkoval v zložení: Gerlinde Sämann soprán, Sigrid Hausen mezzosoprán, Petra Noskaiová alt a umelecký vedúci Michael Popp. Ten atmosféru ozvláštnil hrou na starovekých hudobných nástrojoch so zaujímavými názvami: fidula, harfa, santur, ikliğ, dilruba, oud. V rámci koncertu odzneli mystické hlasy byzantského a západoeurópskeho stredoveku autoriek: Kassia (cca 810 – 843 / 867), Hildegard von Bingen (1098 – 1179), Škola Notre Dame (13. stor.), Aliénor de Bretagne (? - 1241).

SkryťVypnúť reklamu

Obrázok blogu

Obrázok blogu

Obrázok blogu

Obrázok blogu

Spojenie histórie a starovekej hudby urobilo svoje a prinieslo nekaždodenný hudobný a duchovný zážitok. Verím, že na jeseň tohto roku sa v interiéri tejto a ďalších gotických pamiatok, na ktoré je Gemer bohatý, budeme môcť opäť preniesť do dávnych starovekých čias...


Andrea Vörösová

Andrea Vörösová

Bloger 
  • Počet článkov:  90
  •  | 
  • Páči sa:  69x

Venujem sa edukačným programom pre dospelých a pre deti. Rada počúvam príbehy, názory a postrehy ľudí. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

69 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
SkryťZatvoriť reklamu