
Zaujalo ma to. Určite je to výborný prostriedok v súvislosti s prácou, zamestnaním. No myslím si, že talent manažment je „druh poradenstva", ktoré by sa mohlo začať aplikovať už aj na základných školách. Kde sa talenty ešte len začínajú prebúdzať, vychádzať „von z kukly"... Sú žiaci, ktorí pekne spievajú či kreslia, majú výborný pohybový talent, či výrazný záujem o vedu, len to postupom času ide tak akosi dostratena, bez nejakého nasmerovania. Odborník na talent manažment by mohol pomôcť v priebehu jednotlivých ročníkov nasmerovať ich na vhodnú oblasť, resp. oblasti, v ktorých majú šancu niečo dokázať a byť úspešní. A ako na prvých by sa mohol zamerať práve na tých tzv. problémových žiakov, rôznych neposedníkov a výtržníkov... veď možno potrebujú len vhodne usmerniť...
Často si tieto veci uvedomujem pri stretnutiach s rôznymi ľuďmi. Kopáč studní vie veľmi zaujímavo a pútavo rozprávať rôzne historky a zážitky. Mohol by ich dávať na papier, možno by dnes bol z neho spisovateľ. Predavačka v obchode sa prihovorí príjemným hlasom, ako stvoreným pre moderovanie či dabbing. Pracovník v autoumývarke maľuje krásne obrazy, mohol by mať už pár autorských výstav za sebou. Zrejme pred pár rokmi v ich blízkosti práve chýbal niekto, kto by im to bol naznačil, povedal, nasmeroval... Koľko talentovaných ľudí robí prácu, ktorá ich nebaví a nenapĺňa... a svoj život prežijú s kdesi v podvedomí „prachom zapadnutým" talentom.
Žiaci sa v 8. a v 9.ročníku rozhodujú pre niektorú zo stredných škôl, ktorú buď chcú študovať, alebo nechcú, ktorá ich možno bude baviť, a možno nie. Pomerne častým javom je, že mladí ľudia, ktorí neplánujú ísť na vysokú školu a po skončení strednej školy si hľadajú prácu, nevedia povedať, čo by ich vlastne bavilo a napĺňalo. Kedysi pôsobili na školách, a zrejme aj dnes, výchovní poradcovia, ktorých úlohou je usmerňovať žiakov, „kam na strednú školu"... Vzhľadom na to, koľko neobjavených talentov behá po svete, by sa predsa len zišiel aj ten „talent manažment". Nie som obdivovateľka rôznych televíznych show, no „Slovensko má talent", „Talentmania", či „Superstar" uznávam. Pre šancu, možno aj životnú, ktorú ľuďom ponúkajú.
Myslím si, že tak ako kedysi žiakom, ktorí končili základnú školu, písali triedni učitelia tzv. „kádrové posudky"-:)), dnes by im mohli odborníci, špecializovaní na talent manažment, v rámci spolupráce so školami priebežne vypracúvať hodnotenia a odporučenia, na čo majú talent a na ktoré oblasti by sa mali v ďalšom štúdiu zamerať.
Mať v blízkosti odborníka na talent manažment môže byť príležitosťou, (prípadne aj životnou výhrou), ako prežiť život zaujímavejšie, s radosťou v duši...