Vojna a mier

Zdá sa nám, že sa nám to zdá. To čo už bolo, čo je v hlave utriedené ako staré zošity zo zédeešky, zrazu opäť vylieza.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Ráno v hlave znova naskočí ten čudný pocit. Hodiny dejepisu ožívajú... tanky, nálety, zákopy... Sníva sa mi to? Nie, nie je to prehýrenou nocou.

Po dvoch rokoch pridúšania sa rúškami a horekovaním nad „obmedzovaním osobnej slobody“ si zrazu „na plné gule“ uvedomujeme teóriu relativity... a len nechápavo krútime hlavou.

Vidíme vyčerpaných ľudí, utekajúcich zo svojich domovov, zo svojej krajiny. Vieme, že mnohí utiecť nevedia, nevládzu. Pozeráme sa na zábery zničených domov, budov, miest. Na tisíce, milióny pretrhnutých rodín, snov, životov.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vidíme hrdinstvo, aké poznáme len z učebníc. Vnímame skutočné vlastenectvo. Obdivujeme statočnosť, odhodlanie bojovať až do konca. A v duchu sa sami seba pýtame: Dokázal by som to? Dokázala by som to?

Cítime, bytostne si uvedomujeme, aká dôležitá je prezieravosť. Byť mysľou vždy pár krokov pred mysľou tých druhých. V hre je vysoká stávka, príliš vysoká. Mier a ľudské životy sú to najdôležitejšie, čo máme. To najdôležitejšie.

Kedysi chodili po ulici kominári. Keď sme ich zbadali, chytili sme sa za gombík. Pre šťastie. Dnes už kominári po uliciach nechodia a dotyk gombíka už prestáva byť symbolom šťastia. Pri strate prezieravosti sa môže ľahko premeniť na symbol prázdnoty...

SkryťVypnúť reklamu


Andrea Vörösová

Andrea Vörösová

Bloger 
  • Počet článkov:  88
  •  | 
  • Páči sa:  61x

Venujem sa edukačným programom pre dospelých a pre deti. Rada počúvam príbehy, názory a postrehy ľudí. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

274 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
SkryťZatvoriť reklamu