Aké ťažké je prežiť chlapský víkend na Ukrajine

Mal to byť oddychový a pohodový predĺžený víkend na Zakarpatskej Ukrajine. Takto sme si to naplánovali. Sedem statočných: Gabi, Milan, Marek a Marek, Ľudo, Jozef a ja. Skutočnosť bola trochu drsnejšia. Ale pekne poporiadku.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (22)

Z Košíc ideme skoro ráno autami na hraničný priechod Ubľa, kde zaparkujeme.

Tu dohovárame kontraband bicyklov na Ukrajinu :) Inšpirovaní filmom Čiara
Tu dohovárame kontraband bicyklov na Ukrajinu :) Inšpirovaní filmom Čiara  (zdroj: Andrej Šverha)

Sadneme na bicykle a už sa presúvame cez hranice. Ide to celkom rýchlo, len na ukrajinskej strane čakáme s akýmisi bumažkami v rade. Už po pár metroch sa ocitneme v машинe времени (stroji času) a presúvame sa tak do päťdesiatych rokov minulého storočia.

Taký socialistický realizmus vo Veľkom Bereznom
Taký socialistický realizmus vo Veľkom Bereznom (zdroj: Andrej Šverha)

Chlapci už majú skúsenosti a preto ideme do Veľkého Berezného zmeniť eurá na hrivny do banky. Momentálne je to výhodnejšie ako výber z bankomatu. Ďalšie kroky vedú do obľúbenej reštaurácie na prvé občerstvenie a dáme si aj polievku. Chvalabohu, ako neskôr skonštatujeme. Pokračujeme smerom na Kostevu Pastil. Ešte v Bereznom prechádzame rómskou osadou a cestou kategorizovanou podľa kvality ako cesta poslednej triedy.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Siedmi statoční. Fotografovanie zveríme okoloidúcej rómke. Niektorý vtipálek jej povie, že ten foťák si môže nechať. Našťastie nerozumela...
Siedmi statoční. Fotografovanie zveríme okoloidúcej rómke. Niektorý vtipálek jej povie, že ten foťák si môže nechať. Našťastie nerozumela... (zdroj: Andrej Šverha)
Miestna ekologická doprava
Miestna ekologická doprava (zdroj: Andrej Šverha)
Veľké Berezné
Veľké Berezné (zdroj: Andrej Šverha)
Romantika
Romantika (zdroj: Andrej Šverha)
Karpaty
Karpaty (zdroj: Andrej Šverha)

 Približne každých desať minút okolo prefrčí starý žigulák a za ním kúdol prachu. Stúpame a občas aj klesneme, ale nie na duchu. Cesta sa mení na štrkovisko. Príroda je nádherná a máme pocit konca sveta. Jozef má zahajovací defekt.

Zastávka na konci sveta. Asi ako často tu stojí autobus?
Zastávka na konci sveta. Asi ako často tu stojí autobus? (zdroj: Andrej Šverha)
Obrázok blogu
(zdroj: Andrej Šverha)
Asfalt zmizol
Asfalt zmizol (zdroj: Andrej Šverha)

Nájdeme malý obchodík, kde si po prašnej ceste, trochu prepláchneme hrdlá. No nie len trochu. Zdržíme sa dlhšie, veď sa dobre sedí a rozpráva. Veď viete chlapi a vraj baby sú ukecané. Pred nami je už len zo dvadsať kilometrov a tak máme pocit kráľov času. Naše tempo sa znižuje, prechádzame offroad časťou trasy cez les a do kopca.

​​Kosteva Pastil. V dedinskom obchode používajú ešte ščot (počítadlo). Ale máme aj kalkulačku, ukázala nám tetuška ​
​​Kosteva Pastil. V dedinskom obchode používajú ešte ščot (počítadlo). Ale máme aj kalkulačku, ukázala nám tetuška ​ (zdroj: Andrej Šverha)
Prvýkrát stúpame lesom
Prvýkrát stúpame lesom (zdroj: Andrej Šverha)
Na dedine
Na dedine (zdroj: Andrej Šverha)

Prídeme opäť na asfalt v dedinke Čornogolova a pre istotu sa zastavíme napiť v magazíne, veď čo ak už nebude možnosť.

SkryťVypnúť reklamu

Odteraz už len stúpame zhruba 9 kilometrov, najprv po asfaltke do Smerekova. Tam nastáva bod zlomu. Pýtame sa miestneho občana na ďalšiu cestu, ten nám neodporúča nami vygúglenú cestu. Vraj je zarastená a ťažko priechodná. Tak sa necháme nahovoriť na vraj lepšiu alternatívu.

Ideme lesom a stále stúpame. Vlastne už len tlačíme naše naložené bajky s výbavou na tri dni. Vystúpame 350 výškových metrov a pomaly sa nám aj zotmie. Predierame sa nízkym porastom černíc a iných, k nohám málo prívetivých pichľavých rastlín. Proste idyla, takto sme si predstavovali oddych. Pomaly každý v duchu rozmýšľa, ako prežije noc v lese a či má dosť oblečenia a jedla. Voda pomaly dochádza...

SkryťVypnúť reklamu
Čornogolova. Uprostred dedinský magazin
Čornogolova. Uprostred dedinský magazin (zdroj: Andrej Šverha)
Smerekovo v pomaly zapadajúcom slnku
Smerekovo v pomaly zapadajúcom slnku (zdroj: Andrej Šverha)
Blahoslavená buď nevedomosť. Ešte nevieme čo nás čaká, preto tie úsmevy
Blahoslavená buď nevedomosť. Ešte nevieme čo nás čaká, preto tie úsmevy (zdroj: Andrej Šverha)
Už vieme, ktorá bije!
Už vieme, ktorá bije! (zdroj: Andrej Šverha)
Aj tak je tu pekne
Aj tak je tu pekne (zdroj: Andrej Šverha)

Hurá sme navrchu, mesiac pekne žiari a aspoň trochu osvetľuje cestu. Už nám volajú z rezortu, že kedy dôjdeme a či budeme jesť. Gabiho odpoveď je: "nevieme a určite". A plne vystihuje našu situáciu. 

Na vrchole ... zúfalstva.
Na vrchole ... zúfalstva. (zdroj: Andrej Šverha)
Hrebeňovka za svitu mesiaca
Hrebeňovka za svitu mesiaca (zdroj: Andrej Šverha)

Prichádza dlhý zjazd, ktorý je ešte väčším utrpením ako výstup. Tentokrát nás kopec neodmení. Terén je kamenistý a veľmi náročný, takže opäť tlačíme. Našťastie sme vybavení svetlami. Po veľmi dlhej dobe prichádzame na asfaltku nad dedinkou Vilšinky. Môžeme sadnúť na bajky a prekvapivo dobrou cestou klesáme k cieľu našej cesty v Turičkách. Už nás čakajú s večerou. Sme takí unavení, že nevládzeme ani všetko zjesť a staršia časť výpravy čoskoro odchádza do sprchy a postele. Sprchovanie trochu bolí, lebo doškriabané nohy dosť štípu.

SkryťVypnúť reklamu
Ubľa - Turički
Ubľa - Turički (zdroj: Andrej Šverha a mapy.cz)
Naše ubytovanie v Turičkách
Naše ubytovanie v Turičkách (zdroj: Andrej Šverha)
Ubytovanie v Turičkách
Ubytovanie v Turičkách (zdroj: Andrej Šverha)

Na druhý deň si doprajeme dlhší spánok, bohužiaľ predpoveď hlási celodenný dážď. Len dvaja odvážnejší sa vyberú na malú cyklotúru smerom do najbližšej dedinky Lumšory. Väčšina sa vyberie do magazínu. Potrebujeme opraviť rozpadnuté tretry po včerajšom offroade. Obchodík je malý, ale našťastie majú aj sekundové lepidlo a lepiacu pásku, s tým sa dá opraviť všetko. Dáme si pivko a nakúpime najobľúbenejší ukrajinský nápoj na dlhý deň. Naspäť sa vraciame už za výdatného dažďa, ktorý vydrží až do večera.

Pri prechádzke dedinou natrafíme aj na takéto skvosty
Pri prechádzke dedinou natrafíme aj na takéto skvosty (zdroj: Andrej Šverha)
A aj zmokneme
A aj zmokneme (zdroj: Andrej Šverha)

Na večer máme objednanú čaň, tak si užijeme romantický večer v spoločnosti siedmych nahých chlapov :))

Je to vlastne taký veľký kotol s kameňmi na spodku, pod ktorým horí oheň a aby sme sa neuvarili pripúšťame si studenú vodu. Ochladzovať sa chodíme do potoka, ktorý tečie rovno pod čaňou. Aspoň sme vyskúšali aké to môže byť v pekle.

Takáto čaň nás čaká večer. Len plná horúcej vody
Takáto čaň nás čaká večer. Len plná horúcej vody (zdroj: Andrej Šverha)
A tu sa osviežujeme v potoku
A tu sa osviežujeme v potoku (zdroj: Andrej Šverha)

Ráno opravujeme Milanov defekt a po výdatných raňajkách vyrážame na cestu domov. Dnes je už dosť chladno a nás čaká asi 50 kilometrov po cestách. Ideme cez Perečín. Tu nás prekvapí čulý ruch na námestí v nedeľu na obed, aj kaviareň je plná. 

Pripravení na cestu domov
Pripravení na cestu domov (zdroj: Andrej Šverha)
Lúčime sa s krásnymi Karpatmi
Lúčime sa s krásnymi Karpatmi (zdroj: Andrej Šverha)
To už u nás takmer nevidno
To už u nás takmer nevidno (zdroj: Andrej Šverha)
Turi Remety
Turi Remety (zdroj: Andrej Šverha)
Industriálny Perečín
Industriálny Perečín (zdroj: Andrej Šverha)
Poštár Fedor Feketa v Perečíne
Poštár Fedor Feketa v Perečíne (zdroj: Andrej Šverha)

Ešte jeden defekt a už sme vo Veľkom Bereznom na obede a potom už len obligátny nákup pred hranicou. Predbiehame asi pol kilometra áut a zdržia nás len slovenskí colníci. Čaká nás ešte jedno nepríjemné prekvapenie, nevieme naštartovať. Baterka je v kýbli. Našťastie colníci nám požičajú štartovacie káble a tak to má šťastný koniec.

Úspešne máme za sebou ďalšie spoločné dobrodružstvo. Počasie trochu neposlúchalo a prežili sme zatiaľ najnáročnejšiu etapu. Všetky útrapy však vynahradia pozitívne zážitky. Určite sa sem vrátime, veď Polonina Runa nami nebola dobytá.

Andrej Šverha

Andrej Šverha

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  107
  •  | 
  • Páči sa:  106x

Som zvedavý a to ma „núti“ cestovať. Rád objavujem nové miesta a nových ľudí. Čo ma charakterizuje? Sú to tieto myšlienky: "Mali by sme byť šťastní, že žijeme v tejto krajine, a to za akýchkoľvek podmienok. Aj sociálne slabší majú to, čo v mnohých krajinách nemá 90 percent ľudí. Už v Užhorode, päť kilometrov od našich hraníc, je iný svet." A môj druhý rozmer je: "V roku 2018 publikoval časopis The Lancet štúdiu, na ktorej sa zúčastnilo viac ako milión účastníkov. Výsledok bol jednoznačný - jazda na bicykli je druhou z najlepších aktivít zameraných na odbúravanie stresu (prvou bol kolektívny šport). Cyklisti zažívali až o 21,6 percenta menej dní, keď boli v zlom duševnom rozpoložení ako tí, ktorí nešportovali vôbec." Zoznam autorových rubrík:  CykloturistikaCestovanieNezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
SkryťZatvoriť reklamu