Liptovské pastorále

Posledný septembrový deň sa vyberieme vo dvojici s Mirom na Liptov. Naposledy sme tu boli na bajkoch na Čiernom Váhu. Dnes obídeme Liptovskú Maru, ale tak trochu zoširoka. Najprv popod Nízke Tatry a potom sa zvrtneme na sever.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (8)

Tam sa pozrieme zblízka na Chočské vrchy. Inšpirovali sme sa trasou, ktorú sme našli na stránkach mtbiker.

Vyrážame skoro ráno vlakom z Košíc (Miro) a Prešova (ja). Stretávame sa v jedálenskom vozni, kde ešte spresňujeme plány na dnešný deň. Do Liptovského Mikuláša prichádzame pred pol deviatou. Je okolo 5°C a ráno, cestou na stanicu, boli len 3°. Takže ja mám na sebe tri vrstvy a dlhé cyklonohavice. Miro je v krátkom tričku a tenkej vetrovke, ktorú ale hneď pri prvom stúpaní vyzlečie a krátkych nohaviciach. Jednoznačne sa musí zahriať. Vyberiem ploskačku a dáme si po štamperlíku nemrznúcej zmesi pre ľudí – hrušku 40-ku. Mierime po ceste na juh do Ploštína. Prejdeme obcou a pri lyžiarskom vleku sa pustíme zlým smerom – do lesa. Miro zastaví až pred prudkým stúpaním, že či ideme dobre. Našťastie nie. Tak sa vrátime a pokračujeme po lúke ku kempu Bystrina v Demänovskej Doline.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Jeseň v plnej kráse
Jeseň v plnej kráse (zdroj: AS)
Tajomný Liptov
Tajomný Liptov (zdroj: AS)
Ideme lúkou za Ploštínom
Ideme lúkou za Ploštínom (zdroj: AS)
Záznam trasy
Záznam trasy (zdroj: AS)

Tam prejdeme opäť na asfalt. V Pavčinej Lehote prechádzame okolo bobovej dráhy. Vyjdeme na poľnú cestičku. O chvíľu zastavujeme na vyhliadkovej veži a pohladíme dušu výhľadmi na Liptovské lúky a kopce. Sme priamo na úpätí Nízkych Tatier.

Pohľad na krásy Liptova z vyhliadkovej veže v Pavčinej Lehote
Pohľad na krásy Liptova z vyhliadkovej veže v Pavčinej Lehote (zdroj: AS)
Ovečky
Ovečky (zdroj: AS)
Obrázok blogu
(zdroj: AS)

Prechádzame okrajom obce Lazisko a tesne pred Dúbravou opúšťame Liptovskú cyklomagistrálu a po lúke smerujeme na Liptovské Kľačany. Na lúke je orientácia ťažšia a tak sa nám podarí opäť preskúmať les. Zastaví nás až rozbahnená lesná cesta. Ja vyhlásim, že tadeto sa určite nepustím. Tak pozrieme do mapy a naozaj zisťujeme, že sme si trocha zašli. Vraciame sa na lúku a zmeníme smer. Stretávame aj peších turistov, ktorí idú z Kľačian.

SkryťVypnúť reklamu
Za Dúbravou
Za Dúbravou (zdroj: AS)
Bez slov
Bez slov (zdroj: AS)
Tudy cesta nevede
Tudy cesta nevede (zdroj: AS)
Chvíľa oddychu
Chvíľa oddychu (zdroj: AS)
V diaľke vidíme zasnežené Tatry
V diaľke vidíme zasnežené Tatry (zdroj: AS)

Opäť sme na cyklomagistrále a zastavujeme v Partizánskej Ľupči konečne na pivo. Na peknom námestí s dvoma kostolmi si chvíľu posedíme v reštaurácii. Dávame sa do reči s miestnym chlapom, teda skôr on reční a my len počúvame. Trochu nás prestraší informáciou, že v Michale zvyknú policajti dávať fúkať cyklistom. Pre istotu si dáme len jedno. Spustíme sa tentokrát po hlavnej ceste do Liptovského Michala a ďalej do Bešeňovej. V kolibe medzi diaľnicou a Váhom sa naobedujeme. Dáme si chutnú aj keď mastnú kapustnicu.

Rímskokatolický kostol sv. Michala v Liptovskom Michale
Rímskokatolický kostol sv. Michala v Liptovskom Michale (zdroj: AS)

Kúsok za Bešeňovou smerom na Potok odbočujeme na starú asfaltku smerom k Bešeňovským travertínom. Stúpanie je prudké a tak často oddychujeme, odmenou sú však krásne výhľady na Liptovskú Maru a Nízke Tatry. Vybrali sme sa okolo Liptovskej Mary a teraz ju vlastne vidíme prvýkrát, asi po piatich hodinách. Trochu nás hnevajú autá, ktoré aj tu stretávame a parkujú na lúkach. Tesne pod lesom ja už tlačím. Miro sa trápi na bajku, ale rýchlosť máme približne rovnakú. Pokračujeme po lúke a stále stúpame vyššie, ale nie je to už také prudké. Na najvyššom bode oddychujeme a vychutnávame si pohľadom okolité kopce.

SkryťVypnúť reklamu
Travertínová veža a na nej nevesta so ženíchom
Travertínová veža a na nej nevesta so ženíchom (zdroj: AS)
Najťažšia, ale asi aj najkrajšia časť trasy nad Bešeňovou
Najťažšia, ale asi aj najkrajšia časť trasy nad Bešeňovou (zdroj: AS)
Konečne vidíme aj tú Maru :)
Konečne vidíme aj tú Maru :) (zdroj: AS)
Vrch Plieška, tam by sme nechceli šliapať na bajkoch :)
Vrch Plieška, tam by sme nechceli šliapať na bajkoch :) (zdroj: AS)

O niečo ďalej ideme popri chate, zase si chvíľu posedíme. Závidíme majiteľovi túto skvelú lokalitu a ten boží kľud všade navôkol. Cesta dole kopcom nás tentokrát neodmení, vyjazdené možno polmetrové koľaje a prudké klesanie spôsobili, že chvíľu aj tlačíme a zbytok ideme veľmi, veľmi pomaly a opatrne. Na konci nás čaká veľké blato, ktoré sa nedá obísť. Tak sa rozhodneme trochu bicykle umyť v potoku. Voda je priezračná a neuvedomili sme si jej hĺbku. Odniesli si to mokré tretry a naše nohy v nich. No čo už. Ale bicyklom to trochu pomohlo, však do vlaku nás zobrali :)

Na hrebeni
Na hrebeni (zdroj: AS)
V diaľke opäť Tatry a Liptovská Anna
V diaľke opäť Tatry a Liptovská Anna (zdroj: AS)
Zjazd blatom, ktorý sme si neužili :(
Zjazd blatom, ktorý sme si neužili :( (zdroj: MM)
Skoro ako v americkom horore. Samota, maringotka, vrak auta a neznámy chlap. Naokolo blato. Mne neujdeš...
Skoro ako v americkom horore. Samota, maringotka, vrak auta a neznámy chlap. Naokolo blato. Mne neujdeš... (zdroj: AS)
Toto sa nedá obísť, o chvíľu sme špinaví až za ušami. Tak ideme do potoka.
Toto sa nedá obísť, o chvíľu sme špinaví až za ušami. Tak ideme do potoka. (zdroj: AS)

Cez Bukovinu ideme smerom na Ižipovce a ďalej na Prosiek po starých asfaltkách. V Prosieku posedíme pri ihrisku a popod Chočské vrchy pokračujeme do Kvačian. Je to náročný terén, stále hore a dole a navyše po tráve. Naposledy sa pozrieme na Maru a zamierime do mini rodinného pivovaru v Kvačanoch.

SkryťVypnúť reklamu
Roľnícka usadlosť v Bukovanoch
Roľnícka usadlosť v Bukovanoch (zdroj: AS)
Ženy a kone. To skrátka ide spolu...
Ženy a kone. To skrátka ide spolu... (zdroj: AS)
Výhľad z cesty medzi Prosiekom a Kvačanmi
Výhľad z cesty medzi Prosiekom a Kvačanmi (zdroj: AS)
Obrázok blogu
(zdroj: AS)
Príjemná zastávka v mini pivovare v Kvačanoch
Príjemná zastávka v mini pivovare v Kvačanoch (zdroj: AS)
Krásny záver cyklotúry
Krásny záver cyklotúry (zdroj: MM)

Máme čas len na jedno pivo a už za súmraku sa púšťame dole do Mikuláša po hlavnej ceste. Premávka je dosť hustá a necítime sa na ceste veľmi bezpečne, niektoré autá jazdia dosť bezohľadne a nechýbalo veľa a mohli sme skončiť s úrazom. Na stanici sme včas, vlak má navyše opäť meškanie.

Nedokončili sme celú plánovanú trasu, mali sme ísť ešte na Matiašovce a Bobrovec. Ale keďže sa dni už dosť skrátili, tak sme to nestihli. Dobrý dôvod sa sem opäť vrátiť. My sme navyše takí cyklisti pôžitkári a tak sa nikdy veľmi neponáhľame. Radšej si vychutnáme okolitú krajinu a veľa fotíme. Našu trasu si môžete pozrieť v Sports Trackeri.

Ďakujeme autorovi trasy za krásny zážitok. Trasa je dobre navrhnutá a naozaj veľká časť vedie mimo ciest, po lúkach, lese alebo starých asfalkách s minimálnou dopravou. Značenie je dobré aj na lúkach, kde sú dosť často smerovníky, ale zablúdiť sa aj tak dá. Hlavne keď sa zabudnete a užívate si zjazd a prírodu okolo. Fascinovali nás všade sa pasúce ovečky a zvuky ich zvoncov rozliehajúce sa doďaleka. Liptov nás očaril svojou krásou a inakosťou oproti tomu, čo máme u nás na východe.

Andrej Šverha

Andrej Šverha

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  107
  •  | 
  • Páči sa:  106x

Som zvedavý a to ma „núti“ cestovať. Rád objavujem nové miesta a nových ľudí. Čo ma charakterizuje? Sú to tieto myšlienky: "Mali by sme byť šťastní, že žijeme v tejto krajine, a to za akýchkoľvek podmienok. Aj sociálne slabší majú to, čo v mnohých krajinách nemá 90 percent ľudí. Už v Užhorode, päť kilometrov od našich hraníc, je iný svet." A môj druhý rozmer je: "V roku 2018 publikoval časopis The Lancet štúdiu, na ktorej sa zúčastnilo viac ako milión účastníkov. Výsledok bol jednoznačný - jazda na bicykli je druhou z najlepších aktivít zameraných na odbúravanie stresu (prvou bol kolektívny šport). Cyklisti zažívali až o 21,6 percenta menej dní, keď boli v zlom duševnom rozpoložení ako tí, ktorí nešportovali vôbec." Zoznam autorových rubrík:  CykloturistikaCestovanieNezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

276 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
SkryťZatvoriť reklamu