Silická planina – tichá krása na bicykli

Posledný septembrový deň sme sa vybrali poznávať krásy Slovenského krasu. Predpoveď je vynikajúca a naplnila sa do bodky. Našim cieľom je Silická planina. Ideme vo dvojici s Mirom.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)

Ráno začína adrenalínom. Vlak z Prešova do Košíc ako obvykle mešká. Zúfalých 16 minút a na prestup som mal 11. Tak som sa spotil už vo vlaku. Obrátim sa na sprievodkyňu a tá ochotne niekam telefonuje a vlak do Moldavy nad Bodvou ma počká. V tom marazme slovenských železníc veľmi pozitívna skúsenosť.

Trasa cyklotúry. Batéria v mobile, na rozdiel od nás nevydržala až do Rožňavy...
Trasa cyklotúry. Batéria v mobile, na rozdiel od nás nevydržala až do Rožňavy... (zdroj: Andrej Šverha a mapy.cz)

Keď vystúpime v Moldave, veľmi to na to, že sa dnes ešte spotíme nevyzerá. Je 3,5 °C, ale obloha je rajsky modrá a slniečko už vykukuje. Veľký prísľub nádherného dňa.

Ideme tichom nedeľného rána cez dedinky po vedľajších cestách, ani pes po nás neštekne. Veď kto by bol hore v nedeľu o pol ôsmej? Len dvaja blázni na bajkoch, ktorí chcú niečo objavovať. Ideme okolo, jak še po našemu hvari, hajlajtoch Gemera – Turnianskom hrade a Zádielskej tiesňave.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Turniansky hrad
Turniansky hrad (zdroj: Andrej Šverha)
V Turni nad Bodvou
V Turni nad Bodvou (zdroj: Andrej Šverha)
Ústie Zádielskej tiesňavy
Ústie Zádielskej tiesňavy (zdroj: Andrej Šverha)
Hrhovské rybníky
Hrhovské rybníky (zdroj: Andrej Šverha)

Po krátkej epizóde s hlavnou cestou, odbočujeme k Hrhovským rybníkom. Tu začneme kreatívne meniť našu naplánovanú cestu. Chceme vidieť rybník. Toľkokrát sme šli okolo a plánovali sa tu zastaviť, ale rýchlosť 100 km/h to neumožňovala. Rybníky sú prekrásne, je tu zopár tichých bláznov a nekonečné ticho a romantika. Nechce sa nám ani ďalej, tak si dáme krátku osviežovaciu prestávku. Prekvapujúco zisťujeme, že tých rybníkov je viac. Kľučkujeme medzi nimi a kocháme sa všetkými odtieňmi zelenej. Naša cesta vedie popod Dolný vrch. Zrazu pred nami prebehne statný jeleň rýchlosťou blesku. Ani si nechceme predstaviť, že mu nevyjde načasovanie ...

SkryťVypnúť reklamu
Rybníky zblízka
Rybníky zblízka (zdroj: Andrej Šverha)
Vrchy Slovenského krasu zrkadliace sa na hladine
Vrchy Slovenského krasu zrkadliace sa na hladine (zdroj: Andrej Šverha)
Chvíľu máme pocit, že sme sa ocitli uprostred džungle
Chvíľu máme pocit, že sme sa ocitli uprostred džungle (zdroj: Andrej Šverha)
Jesenná romantika
Jesenná romantika (zdroj: Andrej Šverha)
Mini aquadukt slúžiaci na prívod vody do jedného z rybníkov
Mini aquadukt slúžiaci na prívod vody do jedného z rybníkov (zdroj: Andrej Šverha)

 Keďže sme aj energetici sledujeme popri trase aj stožiare vysokého a veľmi vysokého napätia. Prechádzame aj okolo našej konkurencie – kompresorovej stanice plynu v Jablonove nad Turňou. Tu pomaly končí aj bajkerská selanka, začína slovenská realita – kopcovitý terén. Ak sa to dá tak nazvať, je to príjemné a mierne, ale nepretržité 4 kilometrové stúpanie. Odmenou je príjemné posedenie pri jazierku Farárova jama. Odtiaľ je to do Sillice už len na skok, ale veľmi vysoký...

Energetikova romantika
Energetikova romantika (zdroj: Andrej Šverha)
Priezračné jazierko
Priezračné jazierko (zdroj: Andrej Šverha)
Začína stúpak do Silice
Začína stúpak do Silice (zdroj: Andrej Šverha)
Horské kravky
Horské kravky (zdroj: Andrej Šverha)
Farárova jama
Farárova jama (zdroj: Andrej Šverha)

Prejdeme dedinou a smerujeme k svetovému unikátu Silickej ľadnici. Terén je náročný, kamenistý, ale to sme mohli očakávať v Slovenskom krase. Aj sme trochu poblúdili, ale to je vrámci objavovania nových zaujímavosti v poriadku.

SkryťVypnúť reklamu

Silická ľadnica je naozaj svetovým unikátom, je najnižšie položenou ľadovou jaskyňou na svete. Nachádza sa v nadmorskej výške len 503 metrov. Len škoda, že ten ľad sme nevideli, nie je voľne prístupná. Môžeme len nazrieť spoza zábradlia. Ale možno práve to ju ochráni.

Impozantný pohľad pri príchode k Silickej ľadnici
Impozantný pohľad pri príchode k Silickej ľadnici (zdroj: Andrej Šverha)
Silická ľadnica
Silická ľadnica (zdroj: Andrej Šverha)

Vraciame sa do Silice na najprudšie stúpanie našej trasy. Hanba – nehanba tlačíme po asfaltke uprostred dediny pod kostolom. Dúfame, že nás nikto nevidí. Ako to tí profesionálni cyklisti robia, že to dokážu vyjsť v tempe, ktoré mi ťažko dosahujeme aj na rovine?

Silica, zákerné stúpanie ku kostolu
Silica, zákerné stúpanie ku kostolu (zdroj: Andrej Šverha)

Odmenou je nám o chvíľu najkrajší výhľad na Silicu. Stále stúpame, ale máme nádej, že to bude už vrchol. Zrazu je pred nami neopakovateľný výhľad na Tatry. Tak si to chvíľu užívame a pokračujeme ďalej k Jašteričiemu jazierku. Je to najväčšie krasové jazero na Slovensku. Bohužiaľ je v súčasnosti v štádiu zániku, teda už bez vody. Nachádza sa pri ňom fotogenická váhadlová studňa. Voda je však viac ako podozrivá a tak si radšej dáme vrcholové pivo.

SkryťVypnúť reklamu
Najkrajší pohľad na Silicu
Najkrajší pohľad na Silicu (zdroj: Andrej Šverha)
Tatry na dosah
Tatry na dosah (zdroj: Andrej Šverha)
Jednoducho krása
Jednoducho krása (zdroj: Andrej Šverha)
Pri Jašteričom jazere
Pri Jašteričom jazere (zdroj: Andrej Šverha)

Silická planina je najväčšia z planín Slovenského krasu. Má rozlohu približne 150 km² a rozprestiera sa v jeho centrálnej, resp. južnej časti po hranicu s Maďarskom. Jej povrch tvorí náhorná vápencová plošina. V severnej časti dosahuje výšku do 634 m n. m. (Malý vrch), v južnej okolo 500 m n. m.

Vychutnávame si krásy Silickej planiny, stúpame a klesáme. Obdivujeme krasové závrty (jamy) a okolitú prírodu. Opäť prejavujeme kreativitu a meníme trasu, poblúdime a nájdeme sa. Záver planiny nás prevedie lesom a klesneme na Sorošku. Tu zvažujeme, vzhľadom k odchodu vlaku, návštevu občerstvovacej stanice. Zvíťazí smäd.

Silická planina
Silická planina (zdroj: Andrej Šverha)
Pravdepodobne jesienka obyčajná. Jedovatá, ale krásna
Pravdepodobne jesienka obyčajná. Jedovatá, ale krásna (zdroj: Andrej Šverha)
Krasový závrt
Krasový závrt (zdroj: Andrej Šverha)
Silická planina II
Silická planina II (zdroj: Andrej Šverha)
Niet čo dodať
Niet čo dodať (zdroj: Andrej Šverha)
Stará studňa na Silickej planine
Stará studňa na Silickej planine (zdroj: Andrej Šverha)

Tentokrát už závratne klesáme smerom k Lipovníku. Až tak prudko, že radšej tlačíme. To by nedal ani Sagan :)

Na odporúčanie kolegu sa zastavujeme v krčme v Krásnohorskej Dlhej Lúke. Stretneme tam sokoliara a tak si môžeme pohladiť aj dravca.

Lipovník, dedinka pod Soroškou
Lipovník, dedinka pod Soroškou (zdroj: Andrej Šverha)
Hrad Krásna Hôrka
Hrad Krásna Hôrka (zdroj: Andrej Šverha)
Miro ako sokoliar
Miro ako sokoliar (zdroj: Andrej Šverha)

Do Rožňavy na stanicu dorazíme pol hodinu pre odchodom vlaku. Ale bolo naivné si myslieť, že tentokrát to bude načas. Vlak mešká poctivú trištvrte hodinu. Opäť ledva stíham vlak smerom na Prešov. A to ešte musím prestupovať v Kysaku. Však je nedeľa, čo by som chcel? Priame spojenie druhého a tretieho najväčšieho mesta na Slovensku? Naivné!

Dnes to bolo úžasné, sem sa ešte musíme vrátiť. To je stručné hodnotenie nášho výletu na Gemeri, konkrétne v Slovenskom krase a ešte konkrétnejšie na Silickej planine. Pre ozajstných nadšencov pridávam aj odkaz na trasu.

Do cestovania a spoznávania, priatelia prírody!

Andrej Šverha

Andrej Šverha

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  107
  •  | 
  • Páči sa:  106x

Som zvedavý a to ma „núti“ cestovať. Rád objavujem nové miesta a nových ľudí. Čo ma charakterizuje? Sú to tieto myšlienky: "Mali by sme byť šťastní, že žijeme v tejto krajine, a to za akýchkoľvek podmienok. Aj sociálne slabší majú to, čo v mnohých krajinách nemá 90 percent ľudí. Už v Užhorode, päť kilometrov od našich hraníc, je iný svet." A môj druhý rozmer je: "V roku 2018 publikoval časopis The Lancet štúdiu, na ktorej sa zúčastnilo viac ako milión účastníkov. Výsledok bol jednoznačný - jazda na bicykli je druhou z najlepších aktivít zameraných na odbúravanie stresu (prvou bol kolektívny šport). Cyklisti zažívali až o 21,6 percenta menej dní, keď boli v zlom duševnom rozpoložení ako tí, ktorí nešportovali vôbec." Zoznam autorových rubrík:  CykloturistikaCestovanieNezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
SkryťZatvoriť reklamu