Letná lyžovačka v Nórsku

Folgefonna je miesto, kde sa v zime kvôli mnoho metrom snehu ani nedostanete. Ski centrum je otvorené iba v lete a to ho na začiatku sezóny musia vykopať spod snehu.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)
Folgefonna v zime
Folgefonna v zime (zdroj: www.friflyt.no)

Folgefonna 

Tretí najväčší nórsky ľadovec sa nachádza v rovnomennom Národnom parku Folgefonna, ktorý má rozlohu 702 km2. Park sa nachádza asi 3 hodiny cesty autom od Bergenu. Samotný ľadovec tvorí 207 km2 a jeho hrúbka je 375 m. Ľadovec nie je pozostatkom doby ľadovej, ako by sa mohlo zdať. Ľad z doby ľadovej sa na tomto území úplne roztopil a vplyvom ochladenia sa pred asi 5000 rokmi začal tvoriť súčasný ľadovec Folgefonna. Na okraji ľadovca neďaleko obce Jondal sa nachádza letné lyžiarske stredisko Folgefonna.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Chcete vlek, musíte si ho vykopať.
Chcete vlek, musíte si ho vykopať. (zdroj: www.folgefonn.no)

Letné lyžiarske stredisko?

Pri pohľade na fotografiu pochopíte, prečo je Folgefonna otvorená len v lete. V zime je tu toľko snehu, že z vleku trčia len konce stožiarov a strecha bufetu. Ani dostať sa sen nie je najľahšie. Stredisko leží v nadmorskej výške 1200-1450 m n. m. Na začiatku každej sezóny sa sem musia prebagrovať a prefrezovať, aby mohli začať sezónu. Cesta do strediska je úzka a strmá, do neskorého leta lemovaná vysokými snehovými mantinelmi. V momente, keď uvidíte pre sebou rampu, viete, že idete správne. Predtým, než sa rampa otvorí, musíte zaplatiť poplatok (100 NOK) za parkovanie. 

SkryťVypnúť reklamu

Vlog 

Snowpark 

Folgefonna je svetovo známe stredisko a hojne sem cestujú turisti z celého sveta. V deň, keď som tam bol ja, bol na svahu tím mladých lyžiarov z Kanady. Deň predtým sa tu skončil SNB freestyle camp. Folgefonna ponúka mnoho možností - od lyžovania cez výlet na ľadovec a majú tu aj výborný snowpark. O snowpark sa pravidelne starajú, a preto je obľúbeným miestom freestyle snowboardistov. V júni 2010 tu skočil ako prvý na svete a posunul hranicu možného nórsky snowboardista Torstein Horgmo trik triple cork. Čo by sa voľne dalo opísať ako trojité salto s rotáciou. 

Slováci

Veľkým prekvapením bolo pre mňa, keď som čakal v bufete v rade a spoza pultu som začul slovenčinu. Dve baby, ktoré tam pracovali, sa medzi sebou rozprávali po slovensky! A tak som sa opýtal po slovensky, aká je paradajková polievka? Slečna ma najprv nepochopila a opýtala sa ma po nórsky, čo som povedal. Ja som jej odpovedal znova po slovensky. Sprvu komická situácia nakoniec dobre dopadla. Zasmiali sme sa a príjemne porozprávali. Nakoniec vysvitlo, že títo príjemní ľudia tu mnoho rokov pracujú a majú sa tu fajn. Aj takto môže dopadnúť letná lyžovačka v Nórsku. 

SkryťVypnúť reklamu

Ak sa vám páčil môj blog, viac info a zaujímavých príbehov nájdete na mojom Facebooku. Stačí kliknúť na obrázok.

Obrázok blogu
Andrej Tichy

Andrej Tichy

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  80
  •  | 
  • Páči sa:  18x

Aplikovaná informatika. Viac info o mne nájdete na: www.AndrejTichy.com www.kuriatkospinkacik.sk Zoznam autorových rubrík:  CestovanieRopné plošinyNórskoBudúcnosťSúkromnéNezaradenéPostrehy

Prémioví blogeri

Post Bellum SK

Post Bellum SK

90 článkov
INESS

INESS

106 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu