Škótsky zápisník (4) ... o farebných "plážach"

Písmo: A- | A+

Predstava o tom, že Škótsko sú iba väčšie či menšie mestá, hmla a mrholenie, hnedo-zelená vysočina s kopcami a jazerami, alebo drsné skalnaté pobrežie, je trošku mylná. Kto hľadá, objaví aj iné zaujímavé miesta a farby.

Na úvod musím priznať, že za tých pár dní čo sme pobudli v tejto krajine sme toho nestihli veľa. Napriek tomu sa nám podarilo "natrafiť" na úžasné miesta, o ktoré sa chcem s vami podeliť. A verím (či skôr dúfam), že vás neodradí opakovanie sa "nudných" prírodných scenérií, kde hrá hlavnú úlohu voda a preklikáte sa až na koniec :-)

Kde začať? Mohla by to byť napríklad zátoka neďaleko mesta Oban. K moru sa dostanete priamo z kempu za necelú minútu a môžete si nerušene vychutnávať pokojnú podvečernú atmosféru a zapadajúce slnko.

Obrázok blogu
Obrázok blogu

Nasleduje presun v priestore o niekoľko kilometrov ponad vodu a zrazu ste na ostrove Mull, na žiarivo bielej Calgary Bay. Tu slnko výdatne zohrieva piesok a ten následne vaše unavené cestovateľské nohy. Kto má chuť, môže si ich schladiť v priezračnom mori.

Obrázok blogu
Obrázok blogu

Čo pre vás ešte vybrať, aby ste sa na Mulle cítili príjemne? Vyskúšajme spolu, ako sa jazdí na koňoch po farebnom pobreží v Killiechronan.

Obrázok blogu
Obrázok blogu

Naše (aj vaše) putovanie pokračuje a neďaleko ostrova Skye sa zastavíme na chvíľku pri hrade Eilean Donan Caste. V čase odlivu je tu vody málo, ale krátku fotopauzu nebudete určite ľutovať, veď je to jeden z najfotogenickejších miestnych hradov. A navyše, je to aj veľká herecká hviezda, keďže sa objavil vo viacerých známych filmoch.

Obrázok blogu
Obrázok blogu

Ostrov Skye tentoraz vynecháte (ak máte ale chuť, tak pár postrehov z neho nájdete napríklad tu: Škótsky zápisník 3) a vašim cieľom bude západné pobrežie a pláž v Applecross. Aby to nebolo také jednoduché, pripravte sa na neuveriteľnú horskú cestu z Tornapress a cez "priesmyk" Bealach na Ba. V sprievodcovi ju neodporúčajú pre neskúsených vodičov a vedia prečo. Úzka cesta (ešte viac ako ste tu obyčajne zvyknutí), nespočetné zákruty a strmé zrázy. Odmenou za odvahu je vám potom pohoda v spomínanom Applecross. Ignorujete otravné midges a vnímate iba ticho.

Obrázok blogu
Obrázok blogu

Ráno sa posilníte na cestu, lebo vás čaká dlhý presun po pobreží smerom na sever do mestečka Gairloch. Autoturistiku si spestríte častými zastávkami, lebo výhľady smerom "dole" vás k tomu jednoducho donútia.

Obrázok blogu

Užívate si krásny slnečný deň, v ktorom sa farby pobrežia, mora, rastlín a kopcov neuveriteľne prelínajú.

Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu

Až sa dostanete k cieľu svojej cesty. Tou je pláž Red Beach. Auto necháte odpočívať na neďalekom parkovisku a posledných cca 300 metrov si prejdete po jemnom piesku, ktorý vám vietor vháňa všade. Dávate pozor na fotoaparát, aby ste si spravili posledné zábery z výletu. Takže najskôr jeden z výšky...

Obrázok blogu

a potom už necháte pracovať fantáziu tam "dole"...

Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu

Pokračovanie nabudúce: Škótsky zápisník (5) ... niečo málo z mesta Edinburgh

Skryť Zatvoriť reklamu