reklama

Ivan Korčok, budúci premiér Slovenskej republiky?

Utópia. Aspoň zatiaľ. Bola by to však skvelá správa pre polarizované Slovensko a jeho budúce geopolitické smerovanie.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

V mojom predchádzajúcom blogu som vyslovil myšlienku, že ak nechceme vidieť Slovensko uberajúce sa poľskou alebo maďarskou cestou, to znamená cestou postupnej autokracie, napríklad v podobe obmedzenie slobody tlače, potrebujú sa pro-európske a pro-atlantické politické subjekty spojiť do celku a nájsť nového Mikuláša Dzurindu - rétoricky zdatného štátnika so silnými negociačnými schopnosťami.

Slovensko je silne polarizované a svojimi náladami pripomína krajinu tesne pred občianskou vojnou. Politika a politici boli vždy predmetom búrlivých a často krát aj vulgárnych diskusií. Avšak súčasný stav, do ktorého sme sa dostali, je alarmujúci. Dôvodov je hneď niekoľko:

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
  • fašisti na čele s Mazurekom, Kotlebom a Uhríkom dostali priestor vo vrcholovej politike

  • Róbert Fico stratil akékoľvek morálne zábrany v snahe vyhnúť sa trestnému stíhaniu

  • Ľuboš Blaha šíriaci pro-kremeľskú propagandu

  • Pandémia COVID-19 a iracionálne opatrenia súčasnej vlády

  • Igor Matovič a jeho emočne nestabilná osobnosť

Preto dnes stojíme pred nesmierne kľúčovou otázkou: Kto vyhrá parlementné voľby v roku 2024 a kto sa stane budúcim premiérom Slovenskej republiky?

Ak by boli voľby zajtra, s najväčšou pravdepodobnosťou by ich vyhral SMER, ktorý by zostavil vládu s fašistami a Hlasom. V tom prípade sa dá očakávať odklonenie Slovenska od západného smerovania, začiatok politických procesov, obmedzenie slobody tlače, zakázanie mimovládnych organizácií, ktoré upozorňujú na korupciu a klientelizmus.

Verím, že tento scenár je neprijateľný pre (ešte stále) väčšinu Slovákov. Zabrániť mu v tom však musia existujúce politické elity.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ako?

Kompromismi.

Iba tie dokážu vytvoriť veľkú koalíciu strán, ktoré sú v súčasnosti len ťažko predstaviteľné. SaS, PS, ODS, KDH, Aliancia, Spolu, Dobrá voľba, možno niekoľko ľudí z Oľano.

Može sa to javiť ako NO-GO - niečo na prvý pohľad nespojiteľné. V žiadnej koalícií zloženej z 2 a viacerých strán nenájdete 100% zhodu vo všetkých otázkach. Ide však o to nájsť zhodu v HODNOTOVÝCH otázkach.

A aby bolo možné tieto kompromisy nájsť a spojiť na prvý pohľad nespojiteľné, je nevyhnutné nájsť nového Mikuláša Dzurindu. Štátnika s negociačnými schopnosťami, morálnym kreditom a pro-západnou orientáciou, ktorý odhodí stranícke tričko pre vyššie dobro. Pre budúcnosť Slovenska.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Práve takým sa javí byť Ivan Korčok.

Andy Nosko

Andy Nosko

Bloger 
  • Počet článkov:  11
  •  | 
  • Páči sa:  296x

bodka. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu