
Musím povedať, že podobne ako Hríb si myslím, že za odmietnutie gréckej pôžičky si Radičová zaslúži veľké poďakovanie. Od nás všetkých. Je celkom zbytočné rozvádzať tu teraz dôvody, ktoré sú jasné jednoduchému analfabetovi, žijúcemu v našej krajine, rovnako ako ktorémukoľvek občanovi, dosahujúcemu slovenskú životnú úroveň (oproti gréckej). Jasné nie sú azda iba bývalému premiérovi Ficovi. Ktovie prečo. Ani to nebudem rozvádzať. Veď každý vie...
Je pravdou, že vládna koalícia tvorí krehkú jednotu, že zladiť programové vyhlásenie vlády s programom každej zúčastnenej strany nebolo ľahké, no na druhej strane to možno podľa mňa vnímať ako smerovanie k demokratickej pluralite, ktorá tu po ´89 roku stále akosi bola potlačovaná, či už za mečiarizmu alebo ficovlády. Za pozitívne možno tiež považovať to, čo koalíciu spája - ekonomické smerovanie našej spoločnosti, ktorá už-už začala naberať kurz gréckej cesty.
Nová vláda si vytýčila odvážny cieľ - na budúci rok znížiť dlh v štátnom rozpočte o 1,7 mld є. Ako to chce dosiahnuť? Premiérka popísla Pod lampou tri pripravované balíky: Prvý bude spočívať v šetreniach - škrtmi v štátnej správe a znížením výdavkov o 10%. Druhý balík by mal zabezpečiť vyššiu mieru zamestnanosti a tretí balík by mal spočívať v tom, aby sa nezaťažovali príjmy z práce, teda vo zvýšení DPH (aby sa získali príjmy radšej z míňania), pričom sa budú zavádzať kompenzácie pre nízkopríjmové rodiny.
Za najpozitívnejší krok však ja osobne považujem zabezpečenie spravodlivosti a bezpečnosti, ktorá by sa mala zvýšiť reformou súdnictva. Ako upozornil P. Zajac, generálny prokurátor zámerne zdržiava niektoré kauzy, aby nevyšla pravda najavo (napr. prípad H. Malinovej, skládky v Pezinku, financovania SMER-u či SDKÚ...) To vzbudzuje nedôveru a paralyzuje spoločnosť. Premiérka zdôraznila, že nechce trpieť také kauzy; že je ich omnoho viac, len nie sú medializované, pretože sa na ňu obracajú tisícky ľudí vo svojich listoch. Je presvedčená, že ospravedlnenie nepostačuje, ale je potrebné urobiť kroky, ktoré by dokazovali, že to tak už nebude.
Napokon premiérka zhrnula Pod lampou svoje pocity z preberania moci v štáte, v ktorom to nefunguje. Priznala, že sama sa rozhodla a zhruba vedela, čo ju čaká, aj keď niektoré zistenia ju šokovali. Ľudia sú nedočkaví, chcú, aby to už fungovalo, no na to je potrebný aj čas, nielen vôľa, preto vyzvala k trpezlivosti.
Keď Hríb zabŕdol, že očakávania ľudí môžu byť až nereálne, a keď ich vláda nesplní, budú ju ešte viac nenávidieť, Radičová priznala, že žiť s nenávisťou je ťažké, ale v jej odpovedi bolo zároveň odhodlanie napriek všetkému bojovať za dobrú vec.
Pre mňa najpôsobivejšia však bola odpoveď premiérky na inú, ešte štipľavejšiu Hríbovu otázku - či príde Pod lampu aj vtedy, keď budú mať na svojom konte aj nejakú korupčnú aféru. Odpovedala, že nijaká korupčná aféra nebude. Takže nepríde, pretože je odhodlaná nepokračovať v korupčných škandáloch.
Tak na to si rada počkám. Som naozaj zvedavá. A držím palce, nech to výjde.