
Precht uvádza, že podľa zistení New Economics Foundation z r. 2006, je najšťastnejšou krajinou Vanuatu na vulkanickom ostrove v južnom Tichomorí s približne 17 obyvateľmi na štvorcový kilometer; s miernym podnebím, slnečným počasím a bujnou vegetáciou; s náboženskou zmesou z primitívnych náboženstiev, z protestantov, anglikánov, katolíkov a adventistov; s parlamentnou demokraciou. Pri výskume sa vyhodnocovali životné očakávania obyvateľov, všeobecná spokojnosť a vzťah ľudí k okolitému svetu. V porovnaní s vulkanickým ostrovom dopadol faktor šťastia v bohatých krajinách vyspelého sveta s vysokou priemernou dĺžkou života a s rozsiahlou ponukou konzumu, voľného času a zábavy zle. Napr. USA dopadlo na 150. mieste, Kuvajt 159. , Rusko na 172., Česko na 128. ... a Slovensko na 132. mieste.
Pohľad na zamračené tváre ľudí, náhliace sa námestím, pôsobí skľučujúco. Z médií sa často na nás valí apokalyptická panika, chaos, hnus, gýčové celebrity, nepokoj, strach, neistota... O to viac cítime potrebu budovať svoje vlastné, dobre chránené a skryté útočisko pokoja. Miesto, zaľudnené dobrými „anjelmi“, ktorých nestvorila nijaká sociálna sieť, ale skutočná komunikácia, zdieľanie, spoločná práca i mlčanie.
ZÁHRADA!
Miesto, ktoré si nemôžete kúpiť.
Malý kúsok neba, ktorý vás istým spôsobom prerastá.
Zatvoríte oči a cítite, ako sa vás dotýkajú rozkvitnuté jahody, ako sa vám drobí hlina medzi prstami, ako vonia jarný dážď... Neopísateľné!
Pokojná myseľ, harmonická krása, tichá radosť, zmysluplnosť, pokora... zázrak!
ŠŤASTIE.
Napriek tomu, že vás stojí nemálo námahy, môžete to kedykoľvek stratiť.
Ale taký je život. To njacennejšie sa nielenže nedá kúpiť, ale stále nám bude unikať. Alebo aspoň budeme mať ten pocit. Šťastie je prchavé. Možno práve preto je také cenné.
Želám vám preto, aby ste sa sústredili na prítomný okamih a prežili ho naplno a šťastne.
Možno vám pomôže spomienka naň, keď príde utrpenie. A možno cez neho okúsite záblesk večnosti, z ktorej sa šťastie nepochybne na človeka usmieva.
Veľa šťastia.