Výlet, ktorý rozhodne nie je pre každého. Zelená vetrom ošľahaná krajina kde stretnete viac oviec ako ľudí. Skupinka ostrovov sopečného pôvodu v Atlantickom oceáne niekde na pol ceste medzi Islandom a Škótskom. Hovoríme o ostrovoch, ktoré sú úplne iné ako všetko čo väčšina z nás pozná. Zelené pláne, podvodné tunely, vodopády, dychvyrážajúce útesy, malé farebné dedinky, takmer žiadne stromy a máličko turistov. Veď kto by už šiel na dovolenku do zimy s tým, že určite zmokne.

Hlavné mesto Thórshavn (kde žije niečo vyše 20000 ľudí - takmer polovica všetkých obyvateľov ostrovov) dokážete celé zachytiť na jednej fotografii a to ani nemusíte byť od neho ďaleko. Je to malé prístavné mestečko, kde sa rozhodne nemusíte báť - je tu nulová kriminalita a turista tu má všetko poruke.

Typická škandinávska krajina, či už scenériou, počasím, obmedzeniami v predaji alkoholu a samozrejme aj cenami. Mobilné a internetové pokrytie je takmer všade, takže sa určite nestratíte - no preháňať to s telefonovaním a dátami nemusíte, lebo Vás môže nemilo prekvapiť Váš domáci účet 😊

No ale tak k veci. Ak chcete cestovať sám, tak si to dobre premyslite a naplánujte. Autobusy tu nechodia úplne podľa cestovného poriadku a trajekty na iné ostrovy tiež nepremávajú ako naše elekričky. Počet hotelov je značne obmedzený a je tu len veľmi málo reštaurácií a kaviarní. (No vždy vás môže zachrániť čerpačka - kde majú celkom obstojný výber snackov a teplú kávu. V ponuke majú aj obrovské množstvo nanukov a zmrzlín - aj keď nechápem tak úplne prečo). Otváracia doba potravín a iných obchodíkov vie byť tiež veľmi zaujímavá (ja som po turistike narazila na odchod kde mali medzi 14:00 a 16:00 zavreté) a značne sa odlišuje v letných a zimných mesiacoch. Milo ma však prekvapilo, že takmer v každej dedinke majú veľmi pekné a čisté verejné toalety, ktoré sú všade zadarmo. V hoteli nech Vás neprekvapí self check-in, zámky na kód a malé izbičky s ešte menšími kúpeľňami.
A aká je krajina? Neuveriteľne nádherná (hlavne keď neprší) zelené pláne s obovským množstvom oviec - áno na Faerskych ostrovoch žije viac oviec ako ľudí. Ostrovy sú sopečného pôvodu a množstvo skalných útvarov týčiacich sa odvšadiaľ dodáva krajine istý ráz. Je veľmi zaujímavé vidieť ako po daždi naberajú vodopády na sile a dotvárajú krajinu.

Malé farebné domčeky s trávovými strechami (ktoré sú ozaj malé - stropy sú nízko a miestnosti niekedy môžu pôsobiť stiesnene) no asi majú na faerčanov pozitívny vplyv - lebo majú jeden z najvyšších prirodzených príraskov na obyvateľa.
Pobrežie Faerských ostrovov je rôznorodé - čierne pieskové pláže, prírodou vytvorené prístavy, útesy a jaskyne vyhĺbené do nich pôsobia magicky. Kúpanie v ľadovej vode nie je pre každého no každému odporúčam plavbu po jaskyniach a popri útesoch. Chalani Vás poriadne poobliekajú - takze sa nemusíte báť- zima Vám nebude (a samozrejme v prípade zlého počasia sa plavba neuskutoční. A majú to seriózne prešpekulované - pri vplavení sa do jaskyne Vám pustia faerskú hudbu a zrazu máte za sebou brutálne mystický zážitok. Určite sa nezabudnite poprechádzať po ostrovoch a v podstate je na Vás, či si vyberiete hike na nejaký kopec, okolo jazera, či objavíte stratené majáky na jednom z ostrovov. Určite sa na hiku nebudete tlačiť s inými turistami - no pripravte sa na dážď, ktorý môže prísť z čista jasna a hlavne na studený vietor, ktorý vie celkový dojem dosť pokaziť. Takže rukavice, čiapka a vrstvenie oblečenia sú základ, bez ktorého sa na Faerské ostrovy nechodí.

Za mňa majú Faerské ostrovy 10 bodov z 10 ale je pravda, že som mala obrovské štastie a pršípláš, ktorý som si kúpila špeciálne na tento výlet, zostal nepoužitý - takže ak by ho niekto chcel, stačí sa ozvať.