My - študenti U3V, pri TU Zvolen - študijný odbor Pamiatky UNESCO sme kalváriu navštívili ešte počas rekonštrukcie, krátko pred dokončením Horného kostola.

Jeden krásny, posledný z letných dní, pred nástupom do 2.ročníka tohto zaujímavého študijného odboru vybrali sme sa do Banskej Štiavnice vlakom. Užívali sme krásu okolitej prírody, vlak do kopca postupoval takmer vyhliadkovou rýchlosťou (rýchlejšie však, ako kedysi povestná Anča). Zo železničnej stanice sme využili taxi službu, až pod kalváriu. Potom výstup voliteľným tempom, podľa plánu, ktorý sme našli hneď pri výstupe na kalváriu. Všetci sme sa opäť stretli pri Hornom kostole.


Stručne z histórie
Na vrchole kopca Scharfenberg (Ostrý vrch) dal kalváriu v polovici 18.storočia vybudovať páter František Berger, z miestnej komunity jezuitov, spolu s obyvateľmi Banskej Štiavnice. Štiavnická kalvária patrí medzi najkrajšie barokové kalvárie Európy. Zaujímavá je počtom zastavení a príbehom, ktorý poskytuje svojim návštevníkom.
Väčšina kalvárií má štrnásť zastavení, začínajú odsúdením Krista pred Pilátom a končia Božím hrobom. Banskoštiavnická kalvária má 17 zastavení, tri kostoly: Dolný kostol, Sväté schody a Horný kostol, zastavenie Žalár (Ecce homo) a Svätý hrob, ktorý je ako jediný objekt postavený na opačnej, východnej strane kopca.


Kalváriu vidieť zo všetkých strán a poskytuje celkový výhľad na štiavnickú kalderu (veľký kotol, ktorý vznikol prepadnutím stien sopky). Kalvária je prístupná počas celého roka cez víkendy, v letnej sezóne sú kostolíky a kaplnky otvorené denne.
V Dolnom kostole je malá expozícia, ktorá oboznamuje návštevníkov s históriou i súčasnosťou tohto magického miesta. Môžete si tu dohodnúť prehliadku so sprievodcom. Najcennejšie artefakty, sochy a obrazy predstavuje výstava Kalvária v exile na Starom zámku. Hovorí sa: „Radšej raz vidieť, ako stokrát počuť.“



