Ibaže, nezaujala som čitateľov, tak ako som predpokladala. Situácia sa na blogu za posledných 6 rokov (od kedy som sa odmlčala), zrejme zmenila. Na druhej strane každé zastavenie na mojom blogu, každé prečítanie či „ťuknutie na karmu“ si nesmierne vážim.

Zastavenie v Banskej Štiavnici ukončím trochu úsmevne. Myslím si, že obísť 7 divov sa nepatrí. Žiaľ, ani niektorí domáci 7 divov svojho mesta nepoznajú. Pri jednej návšteve som sa opýtala náhodného okoloidúceho na „Kozu uviazanú o komín“, chcela som si pozrieť taký dom. Nedostala som odpoveď. No, nemusí každý vedieť všetko.
Ak máte chuť a čas začítajte spolu so mnou, oboznámte sa s interpretáciou, ako to vidím ja. Začnem tým, čo ma najviac zaujalo.
1.Koza uviazaná o komín
Kozy boli aj pre obyvateľov baníckeho mestečka „živiteľky“. Koza je nenáročná, stačí ju priviazať a ona spása okolo domu. Záhrady v Banskej Štiavnici sú postavené vo svahu, skoro na úrovni strechy baníckeho domčeka. Takže koza mohla byť uviazaná pokojne o komín.
2.Poschodie a prízemie trochu naopak
Ostanem pri členitom teréne, tak sa stane, že z cesty alebo z chodníka najskôr vstúpime na prvé poschodie, až potom na prízemie. Neveríte? Môžete sa presvedčiť. Do prízemia obytnej časti Oberaignerovho domu na Námestí sv. Trojice sa dostaneme cez prvé poschodie vchodom zo Starozámockej ulice. Budovu neprehliadnete, je vyzdobená motívmi viničných listov a hrozna.
3.Býk v komíne
Našiel by sa taký veľký komín, že by vošiel do neho býk? V Banskej Štiavnici taký bol. Komínmi sa nazývali aj vetracie otvory bane. A tak sa stalo, že do takého otvoru spadol býk a strávil tam niekoľko hodín. Zachránili ho až banskí záchranári.
4.Voda tečie po moste
Myslíte, že most slúži na prechod cez rieku? V Banskej Štiavnici to bolo naopak. Po moste tiekla voda a ľudia s vozmi a koňmi prechádzali popod most. Ako sa to mohlo stať? V minulosti totiž nad cestou do Banského Studienca (Kolpách) a Kysihýbli vybudovali aqdukt, ktorým voda z Banského Studienca tiekla do Banskej Štiavnice. Tak vznikol ďalší div Banskej Štiavnice.
5.V Štiavnici na sv. Petra a Pavla každoročne padá sneh
Ako to? Veď sviatok Petra Pavla je 29.júna. Začiatok leta a sneh? A je to tak. V tomto prípade nejde o sviatok týchto svätých, ale o sochu Sv. Petra a Pavla, ktorá je na priečelí farského Kostola Nanebovzatia Panny Márie. Keď sneží, tak sneží na Sv. Petra a Pavla.

6. Záhadné ručičky radničných hodín
Rozhodne vám neodporúčať riadiť sa radničnými hodinami. Táto anomália vraj vznikla pri prestavbe radničných hodín, nezodpovedný majster, nezodpovedný učeň... vraj poplietol hodinové ručičky. Tiež sa hovorí, že radniční paní rozhodli, že hodina je dlhšia ako minúta, tak jej patrí dlhšia ručička.
7. Ešte raz hodiny
Už som informáciu uviedla pri návšteve Nového zámku. Stráž na veži trúbila každú štvrťhodinu, potvrdila, že mestu nič nehrozí. Tak vznikli štiavnické „živé hodiny“. Pre návštevníkov zaujímavá atrakcia, pre domácich skôr pripomína, ako ten čas letí...
A na záver pár úsmevných slov
V súvislosti so „Štiavnickou Ančou" koluje vtip.
Štverá sa dýchavičný vláčik do kopca a vedľa si vykračuje tetka. Konduktor kričí na tetku. „Tetka poďte, zvezieme vás!"„Nejdem syn môj, lebo sa veľmi ponáhľam!"

Sliačske hudobné leto 2019: Starohorský banícky spevokol + Náco (Jozef Osvald, súčasný predstaviteľ tejto zaujímavej postavičky)
K Banskej Štiavnici neodmysliteľne patrí Náco, nebol to vraj konkrétny človek. Touto prezývkou boli poctení viacerí baníci, ktorí svojim veselým duchom zmierňovali neľahký život v podzemí.
Nácko si vraj pýta: „Mama, nak mi dajú ten sviatočný oblek!" „A kerý, Nácko, keď žiadon nemáš?" „Nuž klobúk, palicu a fajku!"
Iný príbeh hovorí o tom, ako sa Náco prišiel po vojenčine hlásiť do bane. „Zo začiatku budeš dostávať zlatku zo šichty, neskoršie možno aj viac," informoval ho hutman. „A to neskoršie kedy bude?" vyzvedá Náco. „O také tri -štyri mesiace" „To ja teda pán hutman, prídem radšej o štvrť roka".
