Dnes môžeme vďaka internetu, živému vysielaniu naozaj cestovať aj „prstom na mape“.
Aj toto je spôsob, ako môžeme spoznávať svoju krajinu, Európu, dokonca celý svet. Získať zaujímavé informácie, možno prežiť i cestovateľské dobrodružstvá“.
Zrejme každý raz narazí na situáciu, že práve tento spôsob cestovania sa stane pre neho najvýhodnejší. Okolnosti môžu byť rôzne: zdravotný stav, finančné možnosti, cestovateľská dostupnosť, ale aj spolucestujúci - dobrá spoločnosť je na nezaplatenie. „Cestovať prstom na mape“ nemusí znamenať, že ostaneme sami, možnosti interakcií, vrátane virtuálnych je nesmierne veľa. Tiež sa nám informácie môžu stať inšpiráciou pre vlastný cestovateľský plán.
Žiaľ, má to aj svoje nevýhody. Ak „cestujeme prstom na mape“ ochudobnení sme o reálne zážitky a najmä o vlastné fotografie. Pousilujem sa zaujať pozornosť tým, čo je mne nesmierne blízke – PAMIATKY UNESCO. Niektoré som navštívila, niektoré sú mojim snom a niektoré sú aj pre mňa nedohľadné.
Ak mi dôjdu fotografie z vlastného archívu skúsim si vypožičať free fotografie z internetu. Poteší ma, ak sa nájde niekto, kto ma v komentároch doplní svojim vlastným zážitkom, prípadne fotografiou.Vzájomne sa obohatíme, rozšírime svoje vedomosti.

UNESCO - svetová organizácia, ktorá bola založená 16.novembra 1945. Jednou z činností organizácie je aj vytváranie Zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva národov z celého sveta.
V zozname UNESCO sa nachádzajú rôzne kultúrne pamiatky a prírodné vzácnosti aj z našej krajiny. V roku 1993 boli do Zoznamu svetového dedičstva zapísané prvé 3 slovenské lokality s kultúrnym dedičstvom:
Banská Štiavnica a technické pamiatky okolia, Spišský hrad a pamiatky okolia a Rezervácia ľudovej architektúry Vlkolínec. Každá z nich predstavuje iný výnimočný typ kultúrneho dedičstva.

V roku 2000 bol do Zoznamu svetového dedičstva zapísaný Bardejov a v roku 2008 Drevené chrámy v slovenskej časti Karpatského oblúka. Lokalita Spišský hrad a pamiatky okolia( zapísané v roku 1993) bola v roku 2009 rozšírená o územie historického jadra mesta Levoča s dielom Majstra Pavla a bol zmenený jej názov na Levoča, Spišský hrad a pamiatky okolia.

Spolu s Jaskyňami Aggtelekského krasu a Slovenského krasu tvoriacimi našu spoločnú lokalitu s Maďarskom (zápis 1995, rozšírenie 2000) a Karpatskými bukovými pralesmi a starými bukovými lesmi Nemecka (lokalita spoločná s Ukrajinou a Nemeckom, zápis 2007, rozšírenie v r. 2011), ktoré reprezentujú prírodné dedičstvo. Slovensko má dnes na Zozname svetového dedičstva 7 prírodných lokalít.
Slovenská republika zaujala svoje miesto aj na Reprezentatívnom zozname nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva. Pod pojmom „kultúrne dedičstvo“ si netreba predstavovať iba kultúrne pamiatky v podobe monumentov či súborov kultúrnych predmetov. Kultúrne dedičstvo zahŕňa aj tradície, rituály, múzické umenie, spoločenské zvyklosti, slávnostné udalosti, vedomosti a skúsenosti týkajúce sa prírody a vesmíru alebo vedomosti a zručnosti potrebné pre tradičné remeslá, ktoré možno súhrnne označiť pojmom „nehmotné kultúrne dedičstvo“ alebo aj „žijúce dedičstvo“.

Svoje miesto na Reprezentatívnom zozname nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva máme so šiestimi elementmi:
1. Fujara – hudobný nástroj a jeho hudba
2. Terchovská muzika
3. Gajdošská kultúra
4. Bábkarstvo na Slovensku a v Čechách
5. Horehronský viachlasný spev
6. Modrotlač.
Ak vás moja úvodná informácia zaujala poteším sa, ak budeme spolu cestovať, hoci i takto „prstom na mape“.
Nabudúce:Banská Štiavnica – strieborné mesto