Mestečko, ktorého začiatky siahajú do roku 1205 je vstupnou bránou zo Slovenska do Česka. Majitelia tohto panstva sa striedali, začiatkom 14. storočia sa Holíča zmocnil Matúš Čák Trenčianský. V roku 1315 sa rozpútala medzi ním a českým kráľom Jánom Luxemburským bitka o Holíč. Český panovník sa však Holíča zmocnil až po smrti Matúša Čaka v roku 1321.
Koncom 15. storočia, sa Holíč dostal do rúk Czoborovcov. Tento šľachtický rod tu sídlil takmer tri storočia. V roku 1736 získala Holíč cisársko-kráľovská rodina Habsburgovcov. Svoje hospodárske plány s Holíčom mal najmä manžel Márie Terézie František Štefan Lotrinský. Holíč (zdroj internet) zostal do konfiškácie za Československej republiky (1921) vo vlastníctve rodiny Habsburgovcov.
Pri návšteve nás zaujala dominanta Holiča barovkovo-klasicistický zámok s bastionovým opevnením a priľahlý park. Škoda, že mi vtedy unikli informácie, ktoré už dnes mám. Nie som však jediná, málokto o tom vie. Ak navštívite Holíč nezabudnite na Holíčske megality – Slovenský Stonehenge.




Slovenský Stonehenge môžeme obdivovať v areáli manufaktúry. Z dostupných zdrojov sa dozvedáme, že tu v roku 1743 začala pracovať jedna z prvých manufaktúr na Slovensku, ktorú založil František Lotrinský. Manufaktúra nadviazala na tradíciu starých habánskych keramických dielní (súhrnné pomenovanie pre produkciu majoliky), ktoré tu stáli a vyrábali fajansový riad.

Holíčskym meligalitom dominuje menhir vo výške cez dva metre, ktorého tieň dopadajúci na okolité kamene vo vodorovnej polohe funguje ako slnečné hodiny, ich presnosť je najväčšia v čase letného slnovratu.

Niektoré z Holíčskych megalitov zdobia mysteriózne rytiny a symboly neznámych autorov. Skupinka 22 kameňov s kultovým významom bola objavená v roku 1988 pri výstavbe sídliska a následne z iniciatívy etnológa Rudolfa Irša prenesená na súčasné miesto, kde ju usporiadali do tvaru, aký mohla mať v čase doby železnej, kedy boli pravdepodobne Holíčske megality postavené.
Aj keď sa kultové kamene nachádzajú v mnohých krajinách, na Slovensku sú doteraz prezentované len v Holíči. Nález budí pozornosť nielen domácich obyvateľov, turistov, ale aj odborníkov na megalitické pamiatky zo zahraničia.


Zastavme sa v čase, miesta kde sa nachádzajú megalitické stavby sa od pradávna považovali za tajomné a záhadné. Poteším sa, ak som vás inšpirovala k návšteve Holíča, či hľadania ďalších informácii o tajomných a záhadných miestach.
Poznámka: fotografie zámku a okolia sú z môjho foto archívu, ostatné z internetu.