Ak budete mať cestu okolo rozhodne navštívte Chránenú oblasť Kysuce - Kamenné gule, ktoré sa nachádzajú neďaleko obce Milošova. Z dostupných informácii sa dozvedáme, že ide o najväčšie nálezisko podobných gúľ v celej Európe.

Megonky boli objavené v roku 1988 pri odstrele v kameňolome. Žiaľ, vraj najväčšia guľa s priemerom 5 metrov bola detonáciou poškodená. Megonky sú u nás vyhlásené za prírodnú pamiatku. Niektoré zdroje uvádzajú, že vďaka jedinečnej veľkosti ide o slovenskú, európsku, dokonca o svetovú raritu. Horninový materiál je pieskovec s pestrou zrnitosťou, údajne s vekom 30-40 mil. rokov.
Doteraz nikto nepodal vysvetlenie vzniku týchto kamenných gúľ. Niektorí geológovia sú toho názoru, že vznikli v rovnakej dobe ako okolité pieskovcové horniny. Napriek snahe geológov sa zatiaľ tajomstvo kamenných gúľ nepodarilo odhaliť.


Neskoré leto a skorá krásna, slnečná jeseň je priam stvorená na kratšie, či dlhšie výlety. Čo tak objavovať tajomstva slovenskej prírody, je ich naozaj bohato.
Rozhodli ste sa navštíviť raritu kysuckej prírody a nemáte auto? Môžete využiť aj verejnú dopravu, z Čadce MHD do Milošovej – Megoňky, konečná zastávka.

Chcela som do problému trochu ťuknúť, možno si teraz pohľadáte ďalšie informácie a možno tajomné miesta navštívite. Veď, ako hovorí: „ Dobre vedieť, ale lepšie vidieť!“