Týchto osem byliniek má zabezpečiť účinné odplavovanie splodín látkovej výmeny a tak napomáhať regenerácií organizmu.. Medzi týchto osem najdôležitejších bylín zaradil
Na jar pŕhľavu a kostihoj
Na leto mätu piepornú a púpavu
Na jeseň myší chvost obyčajný a valeriánu lekársku
Na zimu zemežlč a ibiš lekársky
V čase od 6. marca do 21. marca sa má piť denne jedna až dve šálky čaju z pŕhľavy na vyplavovanie splodín látkovej výmeny. Pomáha pri ochoreniach pečene, žlčníka, podžalúdkovej žľazy, ľadvín, čriev, proti dne, reumatizmu, chorobám krvi a proti kožným chorobám.
V čase od 22. marca do 6. apríla sa pije čaj z kostihoja lekárskeho, ktorí pôsobí na obnovu síl organizmu, tvorbu kostí a posilňuje nervy.
V čase od 7 apríla do 21 júna by sa mal byť čaj z mäty piepornej. Ovplyvňuje vylučovanie, pôsobí proti bolestiam hlavy, kašľu a proti žalúdočným a črevným problémom.
V čase od 22. júna do 6. júla sa odporúča denne čaj z koreň púpavy. Celkovo povzbudzuje, zbavuje organizmus toxických splodín látkovej výmeny a pôsobí priaznivo na pľúca, pečeň, žlčník, ľadviny , zažívací trakt a pri ochoreniach kože.
V čase od 7. júla do 21. septembra sa pije čaj z myšieho chvosta obyčajného, urýchľuje vylučovanie, posilňuje nervy. Pôsobí aj proti žalúdočným, žlčníkovým ťažkostiam a ženským chorobám.
V čase od 22. septembra do 6. októbra je regeneračným čajom čaj z koreňa valeriány lekárskej. Uvoľňuje kŕče v žalúdočnej oblasti a črevách, pomáha proti stavom vyčerpanosti, nespavosti a zvýšenej nervozite.
V čase od 7 októbra do 21 decembra sa pije čaj zo zemežlče. Podporuje vyplavovanie toxických látok látkovej výmeny, povzbudzuje krvný obeh, prečisťuje krv a pomáha pri trávení mastných jedál.

V čase od 22.decembra do 6. januára je na rade denné pitie čaju z koreňa ibišteka lekárskeho. Regeneruje a pomáha proti infekčným chorobám, posilňuje zrak a pôsobí priaznivo na dýchacie cesty.

Je na nás, či sa rozhodneme pre pestovanie liečivých rastlín, pre zber liečivých rastlín z prírody alebo si kúpime čaje v lekárni. Dôležité je pre seba a svoje zdravie niečo pozitívne urobiť a pokiaľ sa dá, a zdravotný stav to dovolí nahradiť chémiu bylinkami. Pravda nie za každú cenu. Ja uprednostňujem liečivé bylinky skôr ako prevenciu. A čo vy? Aké máte skúsenosti s liečivými bylinami? Podeľte sa o ne s nami, veď nie nadarmo sa hovorí „ veľa ľudí, veľa vie."
Foto:zdroj internet