Vo vlastnom záujme by sme sa mali chrániť pred ochorením, ak mu podľahneme, tak potom chráňme iných, svojich blízkych, kolegov... To nie je žiadne hrdinstvo chodiť s chrípkou do práce a ohrozovať všetkých okolo seba. A už vôbec nie, ak pracujeme s potravinami, kde sú navyše ohrození aj stravníci, či iní konzumenti potravín.
Príznaky chrípky.
Chrípka začína náhle, ako sa hovorí z plného zdravia. Hlási sa príznakmi, ako je mrazenie, zimnica, horúčka 38-40 stupňov Celzia. Bolesti svalov, kĺbov, bolesti hlavy s bolestivým pohybom očných gúľ alebo bolesťami „za očami." Často hovoríme „Bolí ma celý človek." Postupne nastupujú príznaky postihnutia dýchacích ciest. Ak máme šťastie a ide o nekomplikovaný priebeh ochorenia spravidla to zvládame pokojom v posteli, príjmom väčšieho množstva tekutín a vitamínov.
Nuž, a ako chrípke predchádzať?
Predchádzať ochoreniu a prípadne zmierneniu priebehu ochorenia sa rozhodne dá najmä:
Otužovaním
Pravidelným cvičením a pobytom na čerstvom vzduchu
Prijímaním väčšieho množstva vitamínov v prírodnom stave, najmä vitamínu C
Zvlhčovaním vzduchu v priebehu vykurovacej sezóny.
V čase zvýšeného výskytu chrípkového ochorenia je potrebné vyhýbať sa preľudneným a uzatvoreným priestorom, ako sú kina, divadla, hromadná doprava, kaviarne, reštaurácie a vyhýbať sa prudkemu prechodu s teplého do chladného priestoru. Ruku na „srdce!" Chránime takýmto spôsobom seba a iných?
O očkovaní sa zámerne nebudem zmieňovať. Považujem to za výsostnú dohodu toho-ktorého človeka s jeho lekárom. Skôr sa zameriam na to, ako si môže pomôcť sami, ak má chrípka ľahší priebeh.
Aj keď je teplota jedným z mechanizmov, ktoré organizmus využíva na zničenie vírusu chrípky, nemala by stúpnuť nad 38,9 stupňov Celzia.
Vtedy sú na mieste aj studené zábaly. Tie sú nenahraditeľné, najmä vtedy, ak človek nemôže z akýchkoľvek dôvodov užívať lieky na znižovanie teploty. Ako postupovať?
Studený zábal.
Do studenej, najlepšie odstátej vody namočíme uterák, osušku, plachtu a pod., ktorým zabalíme hrudník a brucho.
Potom chorého prikryjeme až po bradu vlnenou prikrývkou.
Dáme mu vypiť šálku teplého čaju a necháme ho asi 15-30 minút potiť.
Zábal odstránime, chorého osušíme, vymeníme pyžamo.
Postup môžeme zopakovať, ak teplota pretrváva nad 39 stupňov Celzia.
Zábaly nikdy nedávame, ak má chorý studené nohy a ruky!
Ak niekto neznáša studené zábaly pomôžu aj octové papuče. Stačí, ak namočíme ponožky do roztoku octu a vody v pomere 1:1, studené si ich natiahneme na nohy a nechať 1 ½ hodiny pôsobiť.
A čo taká lekáreň starej mamy?
Cesnak je výborným prírodným liekom, ktorý má protizápalové, protipliesňové, antibiotické a imunostimulačné účinky. Ako ho užívať? Ráno na drobno nasekať strúčik cesnaku, zaliať lyžičkou medu a prehltnúť bez hryzenia. Týmto spôsobom užívania cesnaku sa vyhneme aj cesnakovému dychu.
Cibuľový čaj je vhodný na posilnenie imunity pri prechladnutí, ale aj pri odstraňovaní hlienov pri nádche a kašli. Ako ho pripraviť? Potrebuje 1 veľkú cibuľu, 200 g kryštálové cukru, prípadne med a 1 dl vody. Cibuľu pokrájame na jemno, roztlačíme vo vode a necháme zovrieť. Užívame 1 KL každú hodinu až do ustúpenia ťažkosti.
Cibuľový sirup je účinný najmä pri kašli. Ako ho pripraviť? Potrebuje 1 väčšiu cibuľu, ktorú pokrájame nadrobno a zalejeme 2-3 PL medu, necháme vyluhovať. Užívame ho 3x denne 1 KL. Každý deň si urobíme novú, čerstvú dávku.
Bylinkové čaje
Ja osobne uprednostňujem čaj z kvetu lipy, ktorý je chutný, ukľudňuje, zmierňuje bolesti hlavy, pomáha pri zaspávaní, znižuje teplotu pri nachladnutí a chrípke. Druhým mojim obľúbeným a osvedčeným čajom je čaj šípkový, bohatý na vitamíny C. Čaje si osladím medom.
Chrípka sa hlási... Nezabudnime teda na to, že kým sme zdraví, mali by sme chrániť seba, ak podľahneme chrípkovému ochoreniu, tak potom by sme mali chrániť iných. Buďte voči sebe a svojmu zdraviu ohľaduplní!