Zaujala ma jedna klasifikácia priateľov, ktorá delí priateľov na osobných priateľov, pozičných priateľov a falošných priateľov, to "akože" priateľov. Osobný priateľ je s nami v dobrom i v zlom. Je s nami, či sme vo vysokej, nízkej alebo v žiadnej pozícii. Osobný priateľ sa o nás zaujíma úprimne a teší sa z našej prítomnosti. Pozičný priateľ je priateľ našej pozície, funkcie. Je to človek, ktorý bol priateľom aj toho človeka, ktorý bol v tej-ktorej pozícií pred nami a určite bude priateľom aj nášho nasledovníka. Napokon existujú falošní priatelia, "akože priatelia," ľudia, ktorí chcú využiť našu pozíciu, len na vlastné ciele. Na nás im vôbec nezaleží.
Poznáte to aj vy? Platí to predsa všeobecne. Ľudia, ktorí dosiahli akýkoľvek úspech rýchlo pochopia, že majú osobných, aj pozičných priateľov i keď ich takto nenazývajú. Na druhej strane aj úspešní ľudia by nemali zabúdnúť na to, aby sa slušne správali k ľuďom na svojej ceste hore. Na ceste za svojim úspechom, lebo nikto z nich nevie, koho stretne na ceste dolu. Na ceste z pomysleného vrcholu úspechu, či slávy a či nebudú potrebovať pomoc práve toho človeka, ktorého "minuli" bez povšimnutia.
Čo nás oberá o priateľstvo? Či to pripustíte alebo nie, rozhodne je to úspech. Hovorí sa „ľudia ti môžu odpustia všetko, len nie úspech." No, môže to byť aj majetok. Svet je zamorený ľuďmi, ktorí disponujú zlými a nízkymi vlastnosťami. Veď, čo je chamtivosť, ak nie zlá a nízka vlastnosť. V dnešnej dobe ľudia až príliš často myslia na peniaze, čím viac ich majú, tým viac ich chcú. Na chamtivosti stroskotalo nejedno priateľstvo. A žiarlivosť, tiež nie je dobrá vlastnosť. Veď ako inak nazvať situáciu, keď priateľka napríklad dostala zlatý náhrdelník, a „akože priateľka" to nemôže prežiť, nevie sa s tým zmieriť, lebo ona taký nemá. Okrem toho v ostatnom čase nie je zriedkavosťou, že sa priatelia rozídu k vôli odlišnosti politických názorov. Diskusii na tému „politika" je dobre radšej sa vyhnúť. Určite to poznáte, ak nie osobne, tak zo svojho okolia. Poviete svôj názor a „priatel" vám začne vnúcovať ten svôj. Neprijme ho? A je po „priateľstve!" Preto je najlepšie vyhýbať sa témam, o ktorých vieme, že môžu byť dôvodom pre vnik zbytočného nedorozumenia.Témam, ktoré nie sú bytostne dôležité, ani pre jedného z nás.
Niet nad priateľstvo, ktoré je založené na dôvere a porozumení. Priateľstvo si treba pestovať, chrániť a priateľov si treba vážiť. Dôležité je nielen priteľstvo prijímať, ale ho vedieť aj dávať. Priateľstvo je jednoducho dôležitá súčasť nášho života, každý potrebuje aspoň jedného, jediného ozajstného priateľa. Je len a len v našich rukách, aby sme si vytvárali také vzťahy, ktoré potvrdia slova „Priateľ je ten, ktorý prichádza, keď ostatní odchádzajú." Vážme si dlhoročných priateľov, stojí to za to!
Ozaj, urobili ste už dnes niečo pekné, pozitívvne... pre svojho priateľa, priateľku...?
Ilustráčné foto: zdroj internet