Bylinkár, bylinkárka určite nie je to isté ako ľudový liečiteľ. Nezatracujem všetkých ľudových liečiteľov, ale pri ich výbere by som bola opatrná. Nie všetci to myslia s nami dobre. Bylinkám verím oveľa viac, niečo mám prečítane, niečo mám odpozorované a niečo vyskúšané.
Nie všetky problémy musí človek hneď riešiť liekmi - chémiou. Je veľa byliniek, ktoré nám pomôžu predchádzať chorobám a v počiatočnom štádiu i pomôcť prekonať niektoré zdravotné problémy. Nakoniec bylinky uznávajú i lekári, a nie len tí, čo za zaoberajú alternatívnou medicínou. Ja osobne dám najviac na vlastnoručne vypestované alebo v prírode nazbierané liečivé byliny.
V tomto čase som zbierala žihľavu. Tu je môj názor i skúsenosti. V súvislosti so žihľavou môžeme nájsť rôzne onačenia, ako napríklad: „ Žihľava - kráľovná zdravia." Na druhej strane žihľava je tiež často považovanú za burinu. Ako dieťa som zbierala žihľavu, nasekanú posypanú šrotom sme ju dávali húsatám. Dosť nerada som to robila, aj pri najväčšej opatrnosti som sa vždy popŕhlila. Až neskôr som dozvedela, že žihľava je aj pre nás veľmi užitočná.
Pre zber žihľavy, a nie len žihľavy je dôležité, aby sme si vybrali správne miesto. Takých „panenských" miesť je čoraz menej, ale ak sa vyberieme trochu hlbšie do prírody, pod kríčkami na slnečnej strane jej nájdeme ešte stále dosť.
Ja zbieram žihľavu dvakrát do roka. Na jar ešte pred kvitnutím a potom na jeseň. Zbieram listy a vňate žihľavy. Tá krásne vôňa! Prevonia celý byt. Suším ju v tieni, otáčam ju, aby sa sušila rýchlo a nestratila pri tom svoju zelenú farbu.
Ako môže pomôcť čaj zo žihľavy? Je výborný pre čistenie organizmu, najmä na jar. Vhodný je pri reumatizme, podporuje tvorbu červených krviniek, oceníme ho pri zápaloch močových ciest a pri dne.
Ja žihľavu už niekoľko rokov používam na jarnú a jesennú očistu. Vtedy si vystačím aj s čerstvo natrhanou žihľavou. Verte dokáže urobiť zázraky. Trikrát denne po dobu troch týždňov pijem hneď ráno 1 šálku žihľavového čaju z listov. V priebehu dňa vypijem ďalšie 2 šálky. Čaj si pripravím tak, že asi 8 listov žihľavy nasekám zalejem 2,5 - 3 dl prevarenou horúcou vodou. Čaj nevarím, žihľavu len zaparím. Čerstvú žihľavu nechám zapariť asi 1 minútu, sušenú asi 5-10 minút. Tento čaj dokáže zrieť krv, môže odstrániť vyrážky, odvodní telo a prečistí pečeň. Čaj pijem nesladený, nanajvýš ho ochutím niekoľkými lístkami mäty.
Účinný je odvar zo žihľavy proti vypadávaniu vlasov. Odvar si pripravíme zo 100 g narezanej žihľavy a varíme v jednom litri vody asi ½ hodinu. Odvarom si umývame vlasy.
Ak nemáte chuť žihľavu zbierať môžete si ju kúpiť aj v lekárni. Ak ju vyskúšate verím, že ju budúci rok vyhľadáte aj v prírode. Jarná, či jesenná prechádzka prospeje každému. Je úžasne spojiť príjemné s užitočným.
Ak som vás zaujala neváhajte a vyskúšajte.
Čo tak využiť prichádzajúci víkend návštevou v prírode a nazbierať si žihľavu?

