Má mobbing svoj proces?

Áno má, je to neuveriteľné, ale aj také šialenstvo, ako je mobbing má svoj proces. Všetko, čo postihne kohokoľvek v rámci mobbingu, či je to v kancelárii, v obchode alebo v kabinete školy prebieha podobne, psychický má svoj proces. Sociológ Heinz Leymann vo svojej knihe Mobbing (Reinbek 1993) uvádza, že jednotlivé prípady mobbingu majú zhodný proces. Typický mobbingový proces sa dá rozdeliť do štyroch fáz.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (5)

Na začiatku je vždy konflikt, väčšinou celkom banálny. V prvej fáze ide teda o jednoduché problémy, ktoré sa môžu vyskytnúť každý deň. Jeden fajčí, iný neznáša dym, niekto často vetrá, inému je stále zima, na pracovisku sa chystá organizačná zmena, no informácie sú pod „pokrievkou.“ Vačšinou ide o problémy, ktoré sa dajú vyriešiť v zárodku. Ak sa spor i keď sa na prvý pohľad javí, ako neškodný, nerieši otrávi pracovnú atmosféru.Nastupuje druhá fáza, psychický teror. Niekto sa stane obeťou. Jeden alebo viac kolegov začnú s narážkami, ktoré nekonkterizujú, rozširujú klebety, upierajú obeti právo otvorene sa k situácii vyjadriť. V tejto fáze sa postihnutý dostáva do defenzívy.Nastupuje tretia fáza, ktorou sa prípad stáva oficiálnym. Skôr alebo neskôr si to niekto všimne, odbor riadenia ľudských zdrojov alebo vedenie spoločnosti. Žial v tejto fáze sa už obeť môže niekedy správať nezvyčajne a v dôsledku zdravotných poblémov, ktoré vznikli ako reakcia na mobbing, už nemusia podať ani očakávaný výkon.Nastáva štvrtá fáza vylúčenie „nepohodlného pracovníka“. Ak postihnutý nereaguje a nechce odísť dobrovoľne, nájdu sa možnosti, ako ho celkom znemožniť.Kto si prešiel proces mobbingu až do konca utrpel nie len fyzicky, psychicky ale u neho výrazne klesla možnosť získať nové zamestnanie.Čo môžeme urobiť? Byť ochotný nás nič nestojí. Ak uvidimé, že má niekto problém môžeme prísť a opýtať sa „môžem pre vás niečo urobiť, môžem vám pomôcť?“ Ak bude chcieť pomoc prijme, ak chcieť nebude, aspoň sme to skúsili. Každý človek, môže každý deň, začať ako „dobrý človek.“ Keby sme to z času na čas urobili a pritom sa usmiali na ľudí okolo seba, určite by bolo menej konfrontačných situácií a menej tých, ktorí sa na mobbing len mlčky pozerajú.Nabudúce: Zákerné šuškanie.

Anna Čunderlíková

Anna Čunderlíková

Bloger 
  • Počet článkov:  433
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Všetko, čo robím, robím s láskou. Mojim mottom je citát:" Tolerancia nespočíva v tom, že zdieľame názor niekoho iného, ale v tom, že poskytneme druhému právo mať iný názor."Viktor Frankl Zoznam autorových rubrík:  CESTUJEM - SPOZNÁVAMPRÍBEHY ZO ŽIVOTAMALÁ RADA- VEĽKÝ OSOHÚSMEV, PROSÍM...RECEPTYSPOZNÁVAJ SÁM SEBA...KNIHA, KTORÁ MA DOSTALANA SLOVÍČKO, PROSÍM...ČO MI ŽIVOT DAL...ZDRAVÝ ŽIVOTNÝ ŠTÝLRODIČOVSTVO

Prémioví blogeri

Skryť Zatvoriť reklamu