Malá glosa o veľkých ľuďoch - židoch

Keď Adolf Hitler v roku 1924 napísal, že silnejšia rasa vyhladí slabšie rasy, nik asi nepredpokladal, že zhruba o dve desiatky rokov sa o niečo také naozaj pokúsi. Genocída sa dotkla aj Slovenska a židovských rodín zo Zlatých Moraviec. Jeden z významných rodákov Imrich Chlamtáč žil v Zlatých Moravciach až do svojej emigrácie v 60. rokoch. Ďalší príbeh sa skrýva za menom Veronika Schwarzcová, rodená Táborská. Ide o významnú časť obyvateľstva Zlatých Moraviec -židov. Dnes v meste nie je ani jeden.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)
Na snímke: V. Schwarczová, rod. Táborská, I. Chlamtáč a Ľ. Chládek.
Na snímke: V. Schwarczová, rod. Táborská, I. Chlamtáč a Ľ. Chládek. (zdroj: Anna Mondočková)

Židia prišli do Zlatých Moraviec v polovici 19. storočia. Ich počet rástol do druhej svetovej vojny. Významne sa podieľali na spoločenskom živote Zlatých Moraviec. Židovskí obyvatelia žijúci v meste boli predovšetkým obchodníci, lekári, zubní laboranti či umelci.

Podľa historických dokumentov ich v meste žilo v roku 1939 asi 700 a tvorili štvrtinu obyvateľstva. Po genocíde v druhej svetovej vojne ich ostala v meste iba desatina. Aj tí čo prežili postupne poodchádzali pre ťažké podmienky a komunistický útlak alebo pomreli.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pocta židom

Mesto si vlani pripomenulo 900. výročie prvej písomnej zmienky o Zlatých Moravciach. Pri tejto príležitosti mestské zastupiteľstvo na návrh Ľudovíta Chládeka odobrilo pamätnú tabuľu. V piatok 24. januára 2014 v popoludňajších hodinách ju slávnostne odhalili na dome významného rabína.

„Text na tabuli je poďakovaním spoluobčanom židovského pôvodu za všetko, čo urobili pre rozvoj nášho mesta. Osadená je na dome niekdajšieho významného židovského rabína Samuela Schlesingera na Ulici Janka Kráľa," povedal Chládek. Na fasáde tej istej budovy má pamätnú tabuľu Janko Kráľ, ktorý v meste pôsobil.

SkryťVypnúť reklamu

Len málokedy sa zíde taká silná zostava ako minulý týždeň piatok. Do Zlatých Moraviec zavítali izraelský veľvyslanec, predstaviteľ židovskej náboženskej obce a potomkovia židovských rodín - Imrich Chlamtač, ktorého rodina opustila Zlaté Moravce pred polstoročím. Profesor Chlamtáč má za sebou vedeckú činnosť, pôsobí na univerzite v Trente a je prezidentom Európskej aliancie pre inovácie. Žije striedavo v Taliansku a Spojených štátoch. Veronika Schwarczová, rodená Táborská žije viac ako 30 rokov v Prahe a maľuje obrazy. Hlási sa k Čechoslovákom. Veronikina mama bola poslednou obyvateľkou tradičnej židovskej rodiny, zomrela v roku 2011. Spomienky na židovských spoluobčanov sa zúčastnil aj ďalší významný rodák Jozef Laikert, odborník v oblasti žurnalistiky, kulturológie a literárnej vedy.

SkryťVypnúť reklamu

Ich príbehy chcem postupne prerozprávať, no nie ako tragické. Hľadám v nich práve to posilňujúce. Po odhalení pamätnej tabule nasledovalo otvorenie výstavy v priestoroch pobočky Ponitrianskeho múzea, na ktorú prišli aj potomkovia už spomínaných židovských rodín. Zaujal ma tiež kultúrny program v podobe židovských piesní a operný spevák František Ďuriač, známy predstaviteľ muzikálu Dracula.

Anna Mondočková

Anna Mondočková

Anna Mondočková

Bloger 
  • Počet článkov:  102
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Som novinárka. Spravodajstvo pre mňa nie je len o informáciách, ale aj o emóciách. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

767 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu